Nakon što je na Međunarodni dan zaštite životinja, 4. oktobra 2017. godine iz sarajevskog azila Prača odvedeno 20 pasa Kantonalna inspekcija Bosansko-podrinjskog kantona 10. oktobra izvršila je inspekcijski nadzor Azila u Prači. Kao svaki put do sada izvještaj inspekcije je bio isti- zabilježeno je kršenje državnog Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja. Pod pritiskom javnosti zatražena je sudska zabrana dovođenja pasa u azil.
Direktor Kantonalne veterinarske stanice Almir Džanković za Žurnal kaže da se psi od 4. oktobra više ne dovoze ni u Veterinarsku stanicu. Volonteri pak tvrde da ubijanje pasa time nije zaustavljeno i najavljuju masovne proteste. Zbog evidentnog kršenja zakona i masovnog ubijanja pasa volonteri su najavili proteste 11. novembra ispred Parlamentarne skupštine BiH.
Direktor Kantonalne uprave za inspekcijske poslove Midhat Hadžiomerović za Žurnal kaže da su vlasniku azila više puta do sada izricane i novčane kazne jer krši državni zakon.
- Izricane su određene mjere koje je vlasnik u početku i izvršavao, ali se u posljednje vrijeme oglušio o naloge inspekcije- kaže Hadžiomerović.
Inspekcijski nadzor posljednji put izvršen je 10. oktobra. Evidentirana su ista kršenja državnog zakona kao i u prethodnom inspekcijskom nadzoru od 15. avgusta. Odgovor na pitanje direktoru zašto inspekcija nije ranije izdala naredbu o obustavi dovođenja pasa, na kraju i zatvorila azil dobili smo vrlo jasan odgovor- ako se azil zatvori nemamo gdje sa psima.
DUGOGODIŠNJE KRŠENJE ZAKONA
U zapisniku o inspekcijskom nadzoru od 15. avgusta inspektori su naveli da je prilikom dolaska u azil zatečen samo jedan radnik koji je izjavio da se u azilu nalazi samo on a povremeno dolaze i druga lica iz Sarajeva.
- Također izjavljuje da se u azilu nalazi oko 700 pasa. Član 22. pravilnika nalaže da u azilu mora biti jedno lice na 50 pasa....azil nema prostoriju za prijem i identifikaciju/evidenciju životinja... na pitanje inspektora kako se i čime hrane psi, prisutni radnik Eniz Sipović izjavljuje da se dovozi hrana iz Sarajeva uglavnom hljeb i ponekad pileće kosti- navedeno je u zapisniku.
Manje od mjesec dana nakon inspekcijskog nadzora iz azila u Prači je odvedeno i ubijeno 20 pasa, a broj pasa se smanjio sa 700 na oko 300 pasa.
- Zamrzivač koji je namjenjen za privremeno držanje leševa uginulih pasa prazan je, a nema evidencije o uginulim i eutaniziranim psima. Obavljen je razgovor sa direktorom komunalnog preduzeća “Prača” Menom Brdarićem koji izjavljuje da nakon sklapanja Ugovora o pružanju usluga korištenja groblja za životinje od 21.6.2017. godine do danas nije vršeno ukopavanje uginulih pasa iz azila u groblju za životinje- navedeno je u zapisniku.
Ako se leševi pasa iz azila ne odvoze na groblje za životinje, gdje se onda odlažu? Inspekcijska kontrola potvrdila je i navode volontera da azil nema veterinara.
- Jedan dio azila je pod ključem (katanac) u kojem se nalazi veći broj pasa te se isti ne može iskontrolisati. U azilu nije obezbjeđena veterinarska zaštita pasa, u momentu kontrole nije bilo moguće utvrditi da li se bolesni psi liječe i ko ih liječi- upozorili su inspektori.
TIŠINA U SARAJEVU
Vlada KS, Skupština, premijer, ministri i opozicija u Sarajevu i dalje šute o dešavanjima u Prači. Ni direktori kantonalnih preduzeća Rad i Veterinarska stanica nisu raspoloženi za razgovor.
Premijer je zvanično samo potvrdio da će vlada izdvojiti 1.200.000 maraka za kupovinu azila za pse, te da je je broj pasa lutalica smanjen. Da je broj pasa smanjen potvrdio je i izvještaj Rada za 2016. i 2015. godinu. Za dvije godine uklonjeno je 3.022 psa lutalica, 252 životinje su eutanizirane a 7.919 leševa životinja je odvezeno na deponiju. O načinu na koji je smanjen broj pasa u Kantonu premijer ne želi govoriti.
- Premijer se ne želi oglašavati po ovom pitanju- kratko nam je saopćila šefica premijerovog kabineta Lejla Mujkić.
Šutnja premijera a ni Vlade ne treba da iznenađuje jer upravo po njihovom nalogu svjesno se krše kantonalni i državni zakoni. A da sve ne prolazi nezapaženo govori i činjenica da je prije godinu dana podnesena krvična prijava protiv premijera i njegovih saradnika, ministara i direktora javnih preduzeća zbog kršenja državnog Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja.
U međuvremenu, Ministarstvo vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH kao i Ured za veterinarstvo BiH, koji su nadležni za nadzor nad provođenjem Zakona o zaštiti i dobrobiti životinja, i dalje šute na evidentna kršenja zakona.
(zurnal.info)