Ideja da ugostimo jednog od gostiju, Ivana Zupanca čeka na realizaciju već neko vreme. Zapravo, prvog trenutka od kada se emitujemo iz galerije za fotografiju Opservatorijum koju vodi upravo Ivan i čiji je idejni tvorac, čekamo priliku. Poslušali smo staru mudrost da se „prilika“ ne čeka već stvara i upriličili smo izdanje gde pričom dočaravamo vizuelno. Pridružila su mu se još dva značajna imena iz struke, kada je o fotografiji reč, Aleksandar Zec i Srđan Veljović. Isti možda po profesiji, ali potpuno različiti. Svaki dosledan svojoj pasiji.
Zašto je Opservatorijum pokrenut kao mesto koje će ne samo prezentovati radove umetnika, sa naglaskom na mlade i neafirmisane, a koji imaju šta da (po)kažu, već i mesto koje će se baviti analizama arhive i njenom upotrebnom funkcijom, ali i kao tačka okupljanja gde je zgodno promišljati o fotografiji i kulturi uopšte.
Pričamo i o održivosti jednog objekta te vrste, u vreme krize, otkaza i generalne banalizacije kulturnog delovanja.
O odnosu društva naspram fotografije te kako se digitalna era odrazila na odnos prema istoj?!
O autorstvu i rock fotografiji.
O razlici bavljena kadrom profesionalno/amaterski/za sebe/za druge/u novinarstvu/u muzici, o tome koliko je značajan kontekst u fotografiji...
Šta nam donosi sutra i nove mlade generacije fotografa koje dolaze te kakav je odnos naša tri gosta, svakog ponaosob o tome.
Tendencije u budućnosti kada je fotografija u pitanju.
Kreativnost i ludilo radi kada ste malo sabijeni i nemate puno prostora, a imate želju da nešto napravite i iskomunicirate, a da to ne bude puko i banalno i radi efekta nego da se dovede u vezu sa sadržajem – kaže Ivan Zupanc.
Ovaj KUPEK je umnogome bio i edukativan jer smo saznali nešto više o pravcima u fotografiji, perspektivama, objektivima, i odnosu analognog i digitalnog. Otkrivamo i zašto Srđan Veljović i dalje koncerte snima leicom, i kako je Aleksandar Zec na neki način propustio eru analognog fotoaparata, iako zna sve o razvijanju filma.
Nismo postavljali pitanje je li fotografija umetnost, veština ili nešto treće, ovaj posao se bez sumnje obavlja sa puno ljubavi i posvećenosti, a angažovanost kroz fotografiju se takođe ne može osporiti.
Dokumentovanje raznih događaja i trenutaka piše jednu neponovljivu priču. Jedna od tih je čitava serija fotografija grupe Jarboli koju Veljović prati gotovo 20 godina.
A da li je fotografisanje unosan posao , kako je biti slobodnjak freelancer, i kako je baviti se praćenjem muzičkih događaja, i uopšte kako se živi od fotografije i za fotografiju poslušajte u 123. KUPEK-u
(zurnal.info)