Trakavica oko povećanja minimalne plate trajala je dva mjeseca prije donošenja odluke Vlade RS. Pokrenuo je Milorad Dodik svojom izjavom da minimalac trebao da bude 1.050 KM, što su podršali i iz Saveza sindikata, ali ne i poslovna zajednica, koja je ocijenila da će to dovesti do gašenja više hiljada radnih mjesta.
Krajem januara Vlada Republike Srpske je donijela odluku o najnižoj plati u 2025. godini ovom bh. entitetu, koja će iznositi od 900 do 1.300 konvertibilnih maraka, u zavisnosti od stručne spreme radnika. Ipak, to ne znači da je nekom sa visokom stručnom spremom zagarantovana minimalna plata od 1.300 KM, jer minimalnu platu ne određuje školska sprema, već radno mjesto, koje po sistematizaciji određuje poslodavac.
“Može neko da ima fakultet, odnosno visoku stručnu spremu, ali je dobio radno mjesto knjigovođe za koje je definisana srednja stručna sprema. Njegov minimalac biće 1.000 KM, a ne 1.300, jer je bitan opis radnog mjesta, koji definiše koja je to kvalifikacija, a to je u rukama poslodavaca”, rekao je sagovornik Žurnala iz krugova poslodavaca.
Prema njegovim riječima, poslodavci će, posle odluke entitetske vlade da uvede minimalne plate na osnovu stručne spreme, mijenjati sistematizaciju radnih mjesta i podešavati je u skladu sa svojim interesima, jer je poslodavac taj koji ima pravo da odredi za koji je posao potreba koja stručna sprema.
“Minimalnu platu ne određuje školska sprema, već radno mjesto, koje po sistematizaciji određuje poslodavac”, naveo je sagovornik Žurnala, dodavši da je prema Zakonu o radu svaka firma koja ima više od 15 zaposlenih dužna da ima sistematizaciju radnih mjesta.
Vlada RS je, dodaje on, povećala minimalne plate s namjerom da obezbjedi veći priliv novca po osnovu doprinosa u entitetski budžet, koji ima ogromnih problema s likvidnošću. Smatra da odluka vlade o četiri miminalne plate neće imati većeg efekta, jer će poslodavci takvoj odluci doskočiti izmijenjenim sistematizacijama radnih mjesta. Tako će, navodi sagovornik Žurnala, pasti u vodu tvrdnje Danijela Egića, ministra rada RS, da će to što su plate po prvi put utvrđene prema stepenu stručne spreme “uvesti reda u plate i plaćanje radnika".
Entitetska vlada je 28. januara donijela odluku o najnižoj plati u 2025. godini, nakon što to nije uradio Ekonomsko-socijalni savjet, zbog nemogućnosti dogovora između udruženja poslodavaca i sindikalaca o najnižoj plati u RS. Poslodavci su predlagali da minimalac bude od 750 – 770 KM, dok je Savez sindikata zahtijevao minimalnu platu 1.050 KM, koliku je najavljaivao Milorad Dodik, predsjednik RS.
Prema vladinoj odluci, nekvalifikovani i polukvalifikovani radnici imaće zagarantovanu platu od 900 KM, minimalac za radnike sa završenom trogodišnjom školom je 950 maraka, dok je najniža plata za one sa srednjom stručnom spremom 1.000 maraka. Minimalna plata za visoku stručnu spremu iznosi 1.300 maraka.
Do ove vladine odluke, najniža plata u RS bila je jedinstvena i iznosila je 900 KM, a prema podacima Poreske uprave RS platu do 1.000 KM primalo je nešto više od 90.000 radnika od ukupno 289.689 zaposlenih u 2024. godini. Prema podacima Zavoda za statistiku RS, prosječna neto plata u RS u decembru iznosila je 1438 maraka.
Činjenica je da Vlada RS na sve načine nastoji obezbjediti veći priliv novca u budžet, pa i utvrđivanjem četiri minimalne plate po osnovu školske spreme.
Para u budžetu je sve manje, vlada ne izmiruje dugovanja, prije svega prema dobavljačima, a katastrofalnu finansijsku situaciju sanira jedino zahvaljući činjenici da postoji povećan priliv od naplate indirektnih poreza, a na osnovu poskupljenja roba i usluga i povećanja nameta na plate. Vlada RS nedavno se ponovo zadužila na banjalučkoj berzi za 35 miliona KM, a samo za isplatu januarskih penzija treba joj oko 150 miliona maraka.
(zurnal.info)