„Zaprimili smo vaš dopis i proslijedili dalje“, bilo je sve što je Žurnal dobio iz Policijske uprave Banjaluka na upit o reakciji na prijavljene prijetnje upućene direktorici Narodnog pozorišta Republike Srpske Dijani Grbić, nakon što je na ovogodišnjem „Teatar festu“ gostovao Sarajevski ratni teatar. O napadima na društvenim mrežama koje je započela Gorica Dodik, kćerka predsjednika RS Milorada Dodika, a priključili joj se javni radnici i „biznismeni“ bliski vlasti – policija, očigledno, ne bi da govori sad kada se situacija smiruje.
U međuvremenu se na tim istim društvenim mrežama mogao vidjeti i poziv, kojeg, bez lektorskih intervencija, prenosimo:
„Kakvi smradovi jebalo ih Sarajevo neka se skupe navijaci borca sa stotinu Srpskih zastava oko pozorišta a rukovodstvo smijeniti“.
Sličan scenario gledali su novinari i aktivisti, kada su brutalno napadnuti u Banjaluci.
BANJALUKAEkstremisti pozivaju na linč LGBT aktivista i novinara
BANJALUKAHuligani tukli novinare i LGBT aktiviste
Dok su uznemireni glumci NP RS objašnjavali javnosti šta je četvrt vijeka star Teatar fest, ko je u vrijeme tog praznika umjetnosti posjećivao Banjaluku i podsjećali da je rat završen prije 30 godina, da je taj isti SARTR gostovao i 2015, kao i da oni, ansambl Narodnog pozorišta RS, već dvije decenije predstave izvode u teatrima u Federaciji Bosne i Hercegovine, ali i regionu, na društvenim mrežama hajka je uveliko trajala.
„Da li vi smatrate da bih ja kao Aleksandar Stojković borac Vojske RS sa prve linije, koji je ranjen, trebao da imam zabranu igranja u bilo kojem teatru u FBiH? Dvije vlade su sjedile i sastančile u Banjaluci, je li neko njih pitao nešto, je li bio tamo neki Zlatni ljiljan, možda i neki koji je mene ranio, pa šta“, pitao je glimac Aleksandar Stojković Piksi.
GLUMCI NARODNOG POZORIŠTA RSStavili su nam mete na čelo
I pored toga, Gorica Dodik je objavila (takođe, bez lektorskih intervencija prenosimo):
„Šta mislite koliko bi federalnih medija podržalo i promovisalo Banjalučki ratni teatar da postoji“.
U čitavom nizu objava stajalo je i:
„Jasno je kako će se dalje odvijati situacija oko ratnika, mediji će od direktorice da prave žrtvu spinujući razne priče o napadima na nju, uz nesebičnu podršku federalnih medija. Pa će onda oni koji jedva čekaju neku 'tužnu' priču da se dignu.“
Osim što je Twitter koristila za netačne navode o Žurnalu u traktat-objavama, obrušila se i na redakciju portala Mondo i direktoricu Ivanu Šimundžu. Nije Goricu čudilo što novinari izvještavaju onako kako im ona nije naredila, a razlog je našla ponovo kopajući po privatnim životima.
U izljevima bijesa spomenula je i „ekstremistu“ glumca Feđu Štukana, nagrađenu glumicu SARTR-a Jasnu Diklić, ostale glumce SARTR-a, novinare i medije koji su je razljutili, gradonačelnicu Sarajeva Benjaminu Karić... Požalila se da je, zapravo, meta na njenom čelu, ali da za to ima lijek – popravi šiške i ide dalje.
Dok je otac, predsjednik Milorad namicao nove tenderske ugovore IT firmi „Prointer“, koja „sarađuje“ s Goričinim bratom Igorom, u "odbranu Republike Srpske" na društvenim mrežama krenuli su i javni radnici. Uglavnom, novinari koji itekako imaju koristi od vlasti, portparoli, „biznismeni“ koji bi, kada pravosuđe progleda, mogli da završe na optuženičkim klupama...
Pejka Medić, direktorica BH Radija 1
Dobrila Majstorović, portparolka „Autoputeva RS“
Nedeljko Elek, jahorinski biznismen i član Nadzornog odbora Olimpijskog centra Jahorina
Davor Stanković, urednik na Alternativnoj televizji
Branimir Đuričić, urednik na Radio-televiziji RS
Marko Šikljuk, novinar portala „Frontal“
Dok policija ćuti, Narodnom pozorištu RS, glumcima i rukovodstvu, stigle su poruke podrške od Narodonog pozorišta u Beogradu i Sterijinog pozorja, kao i Zajednice profesionalnih pozorišta Srbije koja okuplja 16 teatara.
Radio-televizija RS nije odgovorila na pitanja Žurnala ko je sebi dao za pravo pa odlučio da javni servis građana ne prati ovogodišnji Teatar fest.
RTRS BOJKOTUJE TEATAR FESTSarajevski ratni teatar trn u oku Gorice Dodik
(zurnal.info)