Opština Livno mora firmi Ening porodice Tičinović platiti 2.000 maraka kazne jer nije dozvolila ovoj firmi učestvovanje na tenderu za izradu regulacionog plana, odluka je državnog Ureda za razmatranje žalbi.
U odluci koja je donesena na žalbu iz 2011. godine, Ured za žalbe navodi kako firmi Ening nije omogućeno učestvovanje na tenderu koji nije bio dovoljno transparentan. Odluka se poziva i na raniju presudu Suda Bosne i Hercegovine u kojoj se kaže kako šteta treba da djeluje represivno i odvrati od kršenja Zakona o javnim nabavkama, “spriječi i iskorijeni negativne posljedice korupcionih radnji u postupcima javnih nabavki”.
Borba porodice Tičinović protiv nepotizma i korupcije u opštinskoj administraciji traje još od 2010. godine. Ranije smo pisali na koji način su opštinski službenici u Livnu privatizovali izradu arhitektonskih projekata u ovom gradu. Na taj način je privatnim arhitektonskim firmama onemogućeno da rade posao za koji su registrovani.
Slično je i prilikom izrade regulacionih planova u Livnu. Bernard i Julijana Tičinović objašnjavaju da Opština Livno preskače obavezni dio postupka – raspisivanje javnog poziva za idejno rješenje. Umjesto toga, opština odmah raspisuje tender za izradu regulacionog plana i to po pravilu konkurentskim zahtjevom gdje se pregovara samo sa firmama koje izaberu službenici i načelnik opštine.
Bernard Tičinović objašnjava da ovakva javna nabavka onemogućava učešće nepodobnih firmi na opštinskim tenderima.
- Ovo je automatski izbacivanje javnosti i struke iz svih procesa odlučivanja i donošenja ovakvih odluka – kaže Bernard Tičinović.
Javni prostor, tajna nabavka
Za izradu regulacionog plana Tičinovići su saznali sasvim slučajno kada ih je jedan od komšija pitao da li znaju ko vrši geometarska mjerenja oko njegove kuće.
- Došao je komšija i kaže radi neka firma iz Sarajeva oko njihove kuće, rade neka mjerenja – prisjeća se Julijana Tičinović koja je u opštini pokušala saznati o čemu se radi.
Tadašnja šefica Službe za graditeljstvo, prostorno uređenje i stambeno-komunalne poslove opštine Livno Gorana Marinčić nije željela razgovarati sa Julijanom, kao ni načelnik Luka Čelan, prisjeća je Julijana Tičinović.
Od tadašnjeg predsjedavajućeg Općinsko vijeća Nijaza Goluba saznala je da je “pokrenut postupak u vezi regulacionog plana”.
- Tražila sam dokumentaciju, kako to da nije objavljeno u službenom glasniku ni na javnim glasilima – kaže Julijana i dodaje da je od Nijaza Goluba doznala za odluku o rezultatima okončanog postupka javne nabavke i izboru najpovoljnijeg ponuđača: To je završna stvar a prije toga ima more stvari što se moraju uraditi da bi se uopće došlo do ove odluke.
O odluci iz jula 2010. godine da se posao dodijeli sarajevskoj fimir OIKOS u odjelu za prostorno planiranje nisu znali više ili su barem tako tada rekli Julijani.
Ona je otkrila da je tender proveden konkurentskim postupkom u kome je ponuda zatražena od tri kompanije koje su izabrali opštinski službenici. Vrijednost zaključenog posla bila je 28.000 maraka.
Julijani nije bilo jasno na osnovu čega su tri firme poslale svoje ponudu jer je otkrila da je projektni zadatak, na osnovu koga se pripremaju ponude, napravljen tek četiri mjeseca nakon potpisivanja ugovora.
- Prvo su odredili ko će raditi a onda nakon četiri mjeseca OIKOS dobiva projektni zadatak – kaže Julijana i pita se “na osnovu čega su oni ponudu dali”.
Poslali su prigovor načelniku Čelanu ali u zakonskom roku od pet dana nisu dobili odgovor. Jedno od njihovih pitanja bilo je zašto nije raspisan konkurs za izradu idejnog rješenja, uobičajna procedura kod prostornog planiranja u Bosni i Hercegovini.
- Načelnik Čelan je preskočio i javnost i vlasnike parcela i struku, sve je apsolutno preskočio i došao na kraj da dodjeljuje posao – kaže Julijana.
Vlasnici firme Ening uskoro su saznali da je OIKOS posao povjerio Zavodu za urbanizam i prostorno uređenje Zeničko-dobojskog kantona.
Kada u roku od pet dana nisu dobili odgovor od načelnika Čelana, Tičinovići su poslali žalbu Uredu za razmatranje žalbi. Tek nakon te žalbe od opštine su dobili odgovor “da nisu stranka u postupku”.
Ured odbija njihovu žalbu zbog čega Tičinovići tuže Ured na Sudu BiH. Nakon godinu i po čekanja, Sud donosi presudu u kojoj odbija tužbu.
- Sud BiH, kada nas je odbio, nije stavio ni pouku o pravnom lijeku pa smo sami našli da pošaljemo na Apelaciono vijeće Suda BiH – kaže Julijana, koja je sa suprugom apelaciju poslala u januaru 2013. godine.
U septembru 2013. godine Apelaciono vijeće donosi presudu u njihovu korist i naređuje Uredu za razmatranje žalbi da utvrdi visinu odštete firmi Ening, odnosno kazne za Opštinu Livno.
Na ovu presudu opština se žalila što je slučaj produžilo sve do marta 2015. godine kada je sud odbio i posljednju mogućnost žalbe.
Od tada pa svo do početka 2017. godine Tičinovići su vodili pismenu prepisku sa Uredom za razmatranje žalbi oko visine odštete. U februaru je Ured donio konačnu odluku da Opština Livno mora platiti 2.000 maraka firmi Ening kao odštetu jer im nije dozvolila učešće na tenderu za izradu regulacionog plana.
- Nema tu satisfakcije nakon šest godina i ove dvije hiljade, nema šta da kažemo da smo mi profitirali ali jedina satisfakcija nam je da će se morati početi razmišljati o ovome – kaže Bernard i dodaje kako se nada da ova odluka znači da će konačno moći učestvovati na tenderima opštine: Znači nam da se mi možemo baviti svojim poslom, da možemo normalno raditi i obavljati svoj posao kako nam zakon propisuje a ne da nam on oduzima pravo da učestvujemo u bilo kojem poslu na ovakav način.
Načelnik ne mari za presude
Opština Livno je od donošenja presude u korist Tičinovića 2013. godine na netransparentan način pokrenula najmanje pet nabavki izrade regulacionih planova ukupne vrijednosti gotovo 200.000 maraka.
Stvarna šteta u načelnikovoj "gruboj igri nauštrb građana", kako je Bernard naziva, je neizračunjiva.
- Negira nas kao građane, ignorira odluke sudova, novinare, to je u najmanju ruku bahato, bezobrazno – kaže Bernard i napominje da se Čelan nije pojavljivao niti na ročištima u drugim predmetima u kojima su tužili opštinu i njene uposlenike.
Načelnik Luka Čelan nije odgovarao na pozive novinara Žurnala.
Bernard smatra da je Čelan namjerno proces učinio netransparentnim.
- To je napravljeno da on kao općinski načelnik i uposleni u odjelu graditeljstva budu jedini vladari prostora i procesa koji se dešavaju sa tim prostorima i kontroliraju sve što žele, to je posvajanje prostora, on radi apsolutno šta on hoće – kaže Bernard i objašnjava da po Zakonu o javnim nabavkama poslovi iz prostornog uređenja prvo idu na postupak za izradu idejnog rješenja nakon čega se ide u pregovarački postupak sa firmom koja je imala najbolju ponudu.
Tičinovići su se žalili u još jednom postupku izrade regulacionog plana. Očekuju da će Ured za razmatranje žalbi uskoro donijeti odluku po toj žalbi, sličnu ranijoj u kojoj su novčano kaznili opštinu.
Novčanu kaznu, iako simboličnu, smatra jako bitnom jer, kako kaže Bernard Tičinović, u BiH “nisi kriv sve dok ne platiš kaznu”.
(zurnal.info)