Privođenjem Srđana Ljubojevića, generalnog direktora „Šuma Republike Srpske“, koji je s lisicama na rukama (u prisustvu medija) odveden iz svojih službenih prostorija, definitivno je stavljena tačka na aktuelnu epizodu ovog javnog preduzeća.
Srđan Ljubojević priveden je po nalogu Specijalnog tužilaštva Republike Srpske pod sumnjom da je primio mito u visini od deset hiljada maraka. Nakon što je u svojoj kancelariji primio označene novčanice odveden je u zgradu Ministarstva unutrašnjih poslova, a spremna ga je dočekala pritvorska jedinica Specijalnog tužilaštva.
SMJENA NAKON ELEKTRONSKE SJEDNICE
Iz MUP-a RS, po običaju, šture informacije. Pravdaju se tajnošću istrage, a jedino je saopšteno da je akcija pretresa kancelarije i stana direktora „Šuma RS“ nastavak akcije „Proljeće“ koja ima za cilj suzbijanje kriminala i korupcije. Navode da je protiv Srđana Ljubojevića bilo prijava i ranije, ali ne žele da pričaju o načinu na koji je „pao“ niti o tome ko je dao ili eventualno prijavio uzimanje mita.
Samo par sati nakon Ljubojevićevog hapšenja promptno je zakazana vanredna sjednica Vlade Republike Srpske, koju je inicirao predsjednik RS Milorad Dodik. Ljubojevića je potom ekspresno smijenio Nadzorni odbor preduzeća, nakon „elektronske sjednice“.
Vanrednoj sjednici nije prisustvovao ministar rada i stranački šef smijenjenog generalnog direktora, Petar Đokić. Đokić je navodno bio van grada. Socijalisti su užasnuti hapšenjem i optužbama na račun Srđana Ljubojevića, ali zvanično ne žele da se oglase do „hitnog“ povratka predsjednika socijalista u Banjaluku.
U međuvremenu se oglasio, takodje ekspresno, resorni ministar Miroslav Milovanović koji je rekao da je akcija MUP-a pokazatelj da u RS nema zaštićenih, kada je zakon u pitanju, bez obzira na njihova imena.
Izvori Žurnala tvrde kako udaljavanje Ljubojevića sa direktorske funckije može da iznenadi samo neupućene. Srđan Ljubojević, koji je na mjesto generalnog direktora „Šuma RS“ došao u februaru kao kadar socijalista zamijenivši SNSD-ovog Neđu Ilića, od samog imenovanja bio je trn u oku vladajuće stranke.
Ni njegovo imenovanje na mjesto direktora nije prošlo glatko i od starta je osporavano, a pritisak na njega je vršen konstantno. Mediji su ga provlačili spo naslovnim stranicama imputirajući mu i gradnju vile „dok radnicima kasne plate“, mada je Ljubojević gradnju počeo nekoliko godina prije nego što je postao generalni direktor „Šuma“.
POKUŠAJ NAPLATE DUGOVANJA
Dobro obavješteni izvori Žurnala tvrde da u pozadini čitave priče stoji predizborni marketing, ali i Ljubojevićev pokušaj da naplati dio ogromnih dugovanja koje prema „Šumama“ imaju pojedini drvoprerađivači. Vlasništvo u nekima od njih nezvanično se dovodi i u direktnu vezu sa predsjednikom Vlade Aleksandrom Džombićem, odnosno predsjednikom Republike Srpske Miloradom Dodikom.
Ljubojević se pod naročitim pritiskom našao nakon što je Vlada u junu razriješila kompletan Nadzorni odbor preduzeća pod optužbom da nije na vrijeme dostavio izvještaj o stanju u „Šumama“. Iako je tada ministar poljoprivrede Miroslav Milovanović istakao kako generalni direktor ima punu podršku Vlade, o glavi mu je direktno radio vrh SNSD-a koji je na Glavnom odboru stranke tada tražio Ljubojevićevu smjenu. Od Ljubojevića, koji je očigledno gadno pogriješio kada je prihvatio da udje u kolo sa jačima od sebe, očekivalo se nemoguće, da nastavi s redovnim isporukama asortimenata domaćim drvoprerađivačima, sa izvozom građe i smanjenjem dugova javnog preduzeća. Izvještaj o planu smanjenja nagomilanih dugova sačinio je i predao ministarstvu, a napravljen je i spisak primljenih radnika. Nagomilani dug preduzeća zaključno sa posljednjim danom prošle godine iznosio je 59 miliona maraka. Bivši direktor „Šuma“ Neđo Ilić, na čiji period upravljanja preduzećem se najvećim dijelom i odnosi nagomilani dug, nakon što je završio karijeru u „Šumama“ postao je pomoćnik ministra poljoprivrede.
Više detalja o hapšenju generalnog direktora Šuma Srpske očekuje se u narednim danima od Specijalnog tužilaštva. Možda budu otkriveni i detalji oko primanja odnosno davanja mita. Otkrivanje načina na koji je mito dato ili imena mitodavca na čitavu priču moglo bi da baci novo svjetlo.
(zurnal.info)