Policajci SIPA jutros su počeli sa pretresima i privođenjima u Goraždu, Sarajevu, Zenici i Travniku, a u vezi rada i lažnih diploma koje je navodno izdavao Internacionalni univerzitet u Goraždu, o čemu je Žurnal od prošle godine objavio seriju tekstova. Iz Tužilaštva BiH, koje vodi ovu istragu, kratko su saopćili da je akcijom obuhvaćeno više fizičkih i pravnih osoba, te da se istražne aktivnosti odnose na procesuiranje nezakonitosti s kojim se dovode u vezu privatne visokoškolske ustanove u BiH, a odnose se na krivična djela nezakonitog izdavanja univerzitetskih diploma i pranja novca.
Izvori Žurnala navode da se pretresaju objekti svih osoba koje su na bilo koji način povezane sa ovim Univerzitetom, osnivača, nekadašnjih vlasnika, bivšeg generalnog sekretara Melvedina Jašarevića, bivšeg rektora... Jedna od osoba čiji su objekti pretreseni jeste i Kaja Imširović, koja je donedavno bila direktorica firme European education, research and development iz Zenice. Univerzitet je sa ovom firmom, čiji su osnivači djeca sicilijanskog profesora Salvatore Guiseppe Maria Messina, za kojeg se sumnja da je glavni organizator preprodaje lažnih diploma iz medicinske struke, imao ugovor o saradnji i preko njih su u BiH dovodili italijanske studente.
Prema podacima sa Akta.ba, u februaru ove godine i u firmi European education, research and development iz Zenice dolazi do promjene vlasničke strukture, pa je sada vlasnik i direktor upravo Salvatore Guiseppe Maria Messina, glavni osumnjičeni u ovom predmetu koje vodi Tužilaštvo BiH.
Žurnal je ranije pisao da se on u Italiji predstavljao kao osoba koja je na čelu Univerziteta u Goraždu, a to potvrđuje i pisanje izvjesnog portala PalermoToday iz novembra 2021. godine. Međutim, njegovo ime se ne navodi ni na jednom dokumentu s Univerziteta koje je Žurnal dobio na uvid, osim na jednoj od spornih diploma.
Izvori Žurnala otkrivaju da je Messina pokušao na sve načine omogućiti da se italijanskim studentima, koji su navodno studirali i dobili diplome Internacionalnog univerziteta, izdaju licence za rad. Međutim, kako u tome nije uspio, u Goraždu je otvorio Edukacioni centar d.o.o. na adresi Zaima Imamovića broj 6.
UNIVERZITET PROMIJENIO NAZIV
Internacionalni univerzitet u Goraždu je krajem prošle godine promijenio naziv u American Northwest University of Health Science and Technology. Kao vlasnik se sada navodi Mohammad Jalal Khamis. Prema pisanju medija, Khamis je navodno Sirijac sa američkim državljanstvom. Kao odgovorno lice naveden je v.d. rektor Šefket Krcić.
Ranije su se u vlasničkoj strukturi Univerziteta navodili Efe Mehmet Naci, Emir Duranović i Elma Brutus, dok se kao osnivač spominjala i Edina Brutus.
Žurnal je aferu o spornim diplomama i drugim nepravilnostima u radu Internacionalnog univerziteta u Goraždu otkrio još prošle godine, o čemu smo prethodnih mjeseci objavili i seriju tekstova. U međuvremenu je Kantonalno tužilaštvo Bosansko-podrinjskog kantona formiralo predmet, ali su u maju prošle godine svu dokumentaciju sa prikupljenim saznanjima proslijedili Tužilaštvu BiH.
SPORNE DIPLOME ZA DOKTORA STOMATOLOGIJE
Žurnal je ranije objavio dvije diplome za doktora stomatologije Internacionalnog univerziteta u Goraždu, iako Univerzitet zvanično nema niti jednog diplomiranog doktora stomatologije, niti su prethodnih godina imali upisanih studenata Stomatologije. Izvori Žurnala su još ranije naveli da Univerzitet, osim što nije imao upisanih studenata Stomatologije, nije imao ni potrebne profesore za taj smjer.
Na spornim diplomama se nalazi vodeni žig Univerziteta, a potpisuju ih dekan prof.dr.Sejad Mačkić i v.d. rektor Šefket Krcić.
Sa Univerziteta su ranije reagovali tvrdeći da oni nikada nikome nisu izdali diplomu, niti bilo koji drugi akt, spis ili slično, a da to nije u skladu sa zakonom.
Osim spornih diploma stomatologije, nadležnim institucijama je dostavljeno i nekoliko prijava zbog drugih nepravilnosti vezanih za rad ovog Univerziteta. U njima se navodi da nemaju potrebne uslove za rad i da se nastavni proces gotovo ni ne odvija.
U jednoj od prijava, u koje je Žurnal imao uvid, navodi se da, između ostalog, Univerzitet od dobijanja rješenja o akreditaciji nije imao napredak niti u jednom segmentu već se urušava i ono malo digniteta što je vraćeno u postupku institucionalne akreditacije.
„Univerzitet koji ima 14 licenciranih studijskih programa u stalnom radnom odnosu ima, tek, nekoliko nastavnika, dok asistenata gotovo i nema. Upravni odbor Univerziteta ne zasijeda niti donosi odluke, jer suštinski ne postoji. Senat Univerziteta nema dovoljan broj studenata zastupljenih sa svakog ciklusa studija. Nastavno-naučna vijeća uopšte nisu formirana niti zasijedaju. Odbor za osiguranje kvalitete nije imenovan i ne radi kako bi se obezbijedila reakreditacija Univerziteta”, stoji u prijavi.
Dalje je u prijavi navedeno da se na Univerzitetu provode sumnjivi izbori u zvanja na prijateljskoj osnovi i principu poslušnosti, da u ovom momentu imaju oko 5.000 bibliotečkih jedinica, a da zakon nalaže najmanje 20.000 jedinica evidentiranih u biblioteci.
Izvori Žurnala su još ranije izjavili da je Senat Univerziteta upozoren na ove diplome, ali i na još neke nepravilnosti poput one da nemaju dovoljan broj nastavnika na obaveznim nastavnim predmetima.
Žurnal je u posjedu i rješenja Ministarstva obrazovanja, mladih, nauke, kulture i sporta BPK iz maja 2016. kojim se nalaže Internacionalnom univerzitetu u Goraždu da u roku od godinu otklone nedostatke i da u radni odnos prime odgovarajući nastavni kadar, da obezbijede učionički, amfiteatarski i drugi prostor za izvođenje nastave, te da formiraju nastavno-naučna Vijeća. Saznajemo da su u to vrijeme iz Ministarstva odbijali da Univerzitetu daju saglasnost za rad Fakulteta zdravstvenih nauka, ali ih je spasio sporazum o saradnji sa KCUS-a koji je dao saglasnost da studenti iz Goražda mogu izvoditi praktičnu nastavu kod njih. Navodno je u međuvremenu saglasnost povučena.
Pisali smo i o prodaji pozivnih pisama za fiktivno studiranje u BiH studentima iz Irana, Iraka, Sirije, Egipta i Libije, kako bi legalno ušli u BiH, a zatim ilegalno nastavili prema zemljama Europske unije. Žurnal je u posjedu nekoliko pozivnih pisama, ali i diploma IUG-a koje su izdate državljanima Libije. Nismo uspjeli i zvanično potvrditi da li su ove osobe i u kojem periodu uopšte boravile u BiH, te po kojem osnovu.
Univerzitet u GoražduPisma za fiktivno studiranje prodavali migrantima kako bi legalno ušli u BiH?
(zurnal.info)