Agencija za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protiv korupcije (APIK), u saradnji s Transparency International Bosne i Hercegovine (TIBiH), i uz podršku Vlade Velike Britanije danas u Sarajevu organizira konferenciju povodom 9. decembra, Međunarodnog dana borbe protiv korupcije.
Konferencija ima za cilj predstaviti i analizirati ključne aktivnosti koje se provode u oblasti prevencije i borbe protiv korupcije u Bosni i Hercegovini, prvenstveno u kontekstu ispunjavanja međunarodnih standarda u ovoj oblasti.
Poseban naglasak će biti stavljen na glavne obaveze i izazove u procesu izgradnje efikasnog sistema borbe protiv korupcije u BiH.
Konferencija će okupiti zvaničnike relevantnih institucija sa svih nivoa vlasti u BiH, kao i diplomatskog kora u zemlji, predstavnike međunarodnih i regionalnih organizacija i inicijativa koje djeluju u BiH, te predstavnike zemalja regije, Evropske unije i učesnike koji dolaze iz organizacija civilnog društva koje djeluju u oblasti prevencije korupcije u BiH, saopćili su organizatori.
Sprečavanje korupcije i borba protiv korupcije je suština Evropske unije, a stabilnost institucija, garantiranje demokratije, vladavina prava, poštivanje ljudskih prava i dobro funkcioniranje tržišne ekonomije su među "kriterijima iz Kopenhagena" za pristupanje - kazao je danas otpravnik poslova Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini Renzo Daviddi.
Govoreći povodom 9. decembra, Dana borbe protiv korupcije, dodao je da su ovi kriteriji promovirani i kao temeljne vrijednosti u osnivačkim poveljama EU i osnova su njenog funkcioniranja.
Podsjetio je da Bosna i Hercegovina uživa punu predanost i podršku Evropske unije u nastojanjima zemlje u borbi protiv korupcije te da značajna finansijska i tehnička podrška EU pomaže BiH da postavi odgovarajući institucionalni okvir, usvoji ili izmijeni određene zakone i osigura adekvatnu raspodjelu sredstava, naglasivši da borba protiv korupcije ostaje ključni prioritet za EU.
- U tom kontekstu, preporuke usvojene na plenarnoj sjednici Strukturiranog dijaloga o pravosuđu i drugim pitanjima vladavine prava, iz maja 2014. godine, su jasne i jednostavne jer je poseban naglasak stavljen na strateški okvir za borbu protiv korupcije. Borba protiv korupcije u zemljama potencijalnim kandidatima postala je prioritet za EU i predstavlja vrlo važan aspekt u procesu pristupanja
- dodao je Daviddi.
Napomenuo je da je procjena stanja u ovoj oblasti u Izvještaju Evropske komisije o napretku Bosne i Hercegovine za 2014. godinu prisutna i u najnovijem Indeksu percepcije borbe protiv korupcije Transparency Internationala.
- To pokazuje da se pozicija Bosne i Hercegovine pogoršala, jer je pala sa 72. mjesta u 2013. na 80. mjesto. Stoga je od najveće važnosti da novoizabrani zvaničnici u BiH sada provedu političku volju u konkretne akcije - zaključio je Daviddi, saopćeno je iz Delegacije EU u BiH.
(Fena)