Istražujemo
CRNI, DODIKOV ČOVJEK IZ SJENE: Savjetnik za nasilje, napade na novinare i sumnjive biznise
Branislav Okuka Crni čovjek je za sve poslove i sve režime. Nije mu strano mafijaško potezanje pištolja na sred ulice, zavrtanje ruku novinarima, biznis muljaže s desetinama nekretnina pod vlašću Aleksandra Vučića, ali ni prisipanje ratne sile i odvođenje civila u zarobljeništvo pod vlašću Radovana Karadžića. Čovjek-sjena je tokom svakog javnog pojavljivanja Milorada Dodika, čiji je savjetnik...

„Kako se preziva onaj Daglas... Crni, kako se preziva Daglas“, doviknuo je prije nešto više od mjesec dana sa „svečane govornice“ Narodne skupštine Republike Srpske prvostepeno presuđeni predsjednik RS Milorad Dodik.
Iz pozadine se čulo dobacivanje:
„Džons.“
Branislav Okuka Crni je čovjek za sve, Dodikov glavni savjetnik.
Tokom proteklog rata u Bosni i Hercegovini bio je pripadnik policije RS. Njegovo ime, pisali su mediji, povezuje se i sa radikalnim udruženjem “Čast otadžbine”, a bio je povezan i sa jedinicom “Srpska čast”. Pomenuto udruženje izuzetno je naklonjeno Miloradu Dodiku, a tokom nedavnog suđenja članovi su organizovali proteste pred Sudom i Tužilaštvom BiH u Sarajevu.
Tokom najava okupljanja obmanjivali su javnost da su napadnuti Republika Srpska i srpski narod.
"Naša borba nije završena i danas moramo ponovo da formiramo front odbrane. Zajedno da stanemo na branik otadžbine i kažemo - 'dalje nećete moći'. Naši današnji neprijatelji su podigli optužnicu protiv predsjednika Republike Srpske koju su, po naredbi zapadnih centara moći, potpisali ovdašnji izdajnici. Preostaje samo jedan izbor - odbrana predstavnika institucija RS. Ono što smo krvlju stvorili nećete nikakvim prevarama i optužnicama poništiti. Ukoliko nam sarajevska politička čaršija, naslonjena na Islamsku deklaraciju, ne odobri skup, neka bude sigurna da će srpski narod u skladu sa svojom slobodarskom tradicijom pokrenuti građansku neposlušnost prema svemu onome što predstavlja zajednicu BiH", navodili su iz udruženja.
MAFIJAŠKI i DRUGI OBRAČUNI
Okuki, inače nekadašnjem stanovniku Ilidže, nasilništvo nije strano. Polovinom septembra 2023. godine u fokus medija je dospio jer je u Trebinju, kod hotela Central park, potegao pištolj na „biznismena“ Momčila Mandića, bivšeg poslanika u skupštini Srbije ispred Srpske radikalne stranke Vojislava Šešelja. Policija ga je privela.
Savjetnik Crni ranije je više od 10 godina bio zaposlen u Mandićevoj firmi, gdje je kako su tvrdili vlasnici, dobio otkaz zbog krađe goriva.
Mediji su pisali da je obračunu u Trebinju prethodio incident u Beogradu, u kojem je sudjelovao Mandićev sin Vladimir Mandić, nekadašnji rukometaš i aktivista Srpske napredne stranke predsjednika Srbije Aleksandra Vučića.
Krajem juna 2023. narodni poslanik u parlamentu Srbije Miroslav Aleksić u toku zasijedanja upitao je Bratislava Gašića , tadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Srbije, šta je policija preduzela nakon što je Vladimir Mandić „prijetio pištoljem jednom muškarcu u Novom Beogradu“. Gašić je odbio da govori. Prema Aleksićevim saznanjima, „tri NN lica ušla su u zgradu i lupala na vrata Luke Okuke (sina Branislava Okuke, op.a.), koji je kroz špijunku na vratima vidio i prepoznao Vladimira Mandića, koji je repetirao pištolj u uperio ga ka vratima, nakon čega su se sva tri lica udaljila džipom.“

Policijski službenici, naveo je, na video nadzoru prepoznali su Vladimira Mandića, koji je kod sebe imao pištolj. Mandić, tvrdio je Aleksić, nije sankcionisan jer je zadužen za povjerljive zadatke, između ostalog, razbijanje protesta. Takođe, jedan je od aktivnijih članova SNS.
Bivši rukometaš prethodno je, krajem 2022, uhapšen u Banjaluci, zajedno sa članom SNS i prevarantom opozicionarom u RS Adamom Šukalom. Privođen je i tokom izbora u Nikšiću, u Crnoj Gori, zajedno sa grupom kriminalaca.
Mandić vjeruje da mu je događaj u Banjaluci "namjestila ekipa oko Milorada Dodika, predvođena savjetnikom Branislavom Okukom“.
Ima smisla, jer je Dodik zdušno branio Okuku:
„Prosto je nevjerovatno kako su svi dušebrižnici potrčali da povjeruju Momčilu Mandiću, koji je u izjavi za pojedine medije doslovno slagao sve. Da nije tragično, bilo bi komično, jer je sve suprotno od televizijske izjave i medijskog spina. Mandić je sam pod punom materijalnom i krivičnom odgovornošću potpisao. Činjenice su jasne i dokumentovane, Mandić je pokušao da napadne s licem, ili tačnije više njih, Okuku u Trebinju, koji nije izvlačio nikakav pištolj”, tvrdio je.
Dodikov čovjek od povjerenja i njegova sjena na svakom javnom pojavljivanju voli da se obračunava i s novinarima. Krajem februara ove godine u holu Narodne skupštine RS napao je ekipe Gerila.info, AlJazeera i hrvatskog RTL-a. Dok je presuđeni predsjednik RS davao izjavu za medije, Okuka se novinarima unosio u lice i vukao ih za rukav.
42 NEKRETNINE
Okuku i Mandiće vežu i sumnjive biznis priče. Kako je otkrila Nova.rs, bivši rukometaš vlasnik je ukupno 46 nekretnina na dvije ekskluzivne lokacije u Beogradu. Radi se o 4.502 kvadrata na Dedinju i u strogom centru grada, blizu Beograda na vodi. Pored toga, Mandić je suvlasnik i jedne parcele od 941 kvadrat. Interesantno, kao suvlasnik većine ovih nepokretnosti spominje se ugašena firmau vlasništvu upravo Branislava Okuke.
Riječ je o 42 nekretnine.
„Na jednoj od najekskluzivnijih lokacija u Beogradu, u Ulici majora Jagodića na Dedinju, Mandić u suvlasništvu ima dva objekta, jedan od 749 i drugi od 257 kvadrata. Pored toga, na njegovo ime se vode i troetažni stan od 248, i garaža od 34 kvadratna metra. U Ulici Kraljevića Marka, nadomak zgrade Geozavoda u kojoj se inače nalazi sjedište Beograda na vodi, Vladimir Mandić što sam, što u suvlasništvu, ima toliko nekretnina da ih je zaista teško nabrojati. Posebno je interesantna firma sa kojom mahom dijeli vlasništvo nad ovim nekretninama. Riječ je o kompaniji 'Man Co'. U prvi mah, na pamet pada zapravo Mandićeva firma 'Manco Plus', međutim, riječ je o dvije različite firme. Kompanija 'Man Co', koja se spominje kao suvlasnik u većini Mandićevih nekretnina u centru Beograda, zapravo, pripada Branislavu Okuki, jednom od najbližih saradnika predsjednika Republike Srpske Milorada Dodika“, stoji u istraživanju Nove.
Ovo je posebno interesantno ako se posmatra iz ugla izbora u Beogradu 2023. godine, nakon kojih su predstavnici Stranke slobode i pravde otkrili da je u jednoj od Mandićevih zgrada, koja se nalazi na adresi Kraljevića Marka 9, otkriven čak 121 fantomski birač. Riječ je o ljudima koji su mahom dolazili iz Republike Srpske i lažno prijavljivali boravište u Beogradu, kako bi stekli pravo da glasaju na izborima u glavnom gradu Srbije.
„U istoj toj ulici, Mandić i kompanija 'Man Co' posjeduju u suvlasništvu čak 34 nekretnine. Sedam se vodi samo na Mandićevo ime, dok je pomenuta parcela od 941 kvadrat, takođe u zajedničkom vlasništvu“, navela je Nova.
PRIJAVA ZA RATNE ZLOČINE
Okukin ratni put je potpuno zamagljen, a negdje u ladicama bh. pravosuđa i danas stoji neriješena prijava za zločine na Ilidži.
Prema pisanju Klixa, u čijem je posjedu originalni dokument, Okuka je tokom rata bio komandant Osmog odreda specijalne policije Ilidža MUP-a RS. Zbog dešavanja u junu 1992. godine, u jesen 2000. godine Anto Tomić, svjedok dešavanja, prijavio ga je Tužilaštvu Kantona Sarajevo zbog sumnje da je počinio ratni zločin. Tomićev brat Branimir, sa još nekoliko muškaraca, zarobljen je, a kasnije i ubijen.
U prijavi piše:
„Dana 9. juna 1992. godine, oko 20 sati iz podruma privatne kuće Ante Keselja na Stupu, u Ulici Džemala Bijedića 303, odvedeni su u Stanicu javne bezbjednosti Ilidža lica: Tomić Nikola, Tomić Anto, Tomić Branimir, Kaselj Anto, Kaselj Ivica, Zuban Asim, Zuban Fikret i Čatić Mirsad Pire. Jedinicom srpske vojske, koja je odvela navedena lica, rukovodio je Branislav (Pere) Okuka, koji je stanovao na Ilidži, u Maloj aleji. Navedene osobe fizički su i psihički zlostavljane. Tokom tih radnji u prostoriju je, prema prijavi ulazila jedna osoba u maskirnoj uniformi srpske vojske i 'ispitivaču' govorila da požuri sa saslušanjem. Kada je posljednji put ušao u prostoriju neimenovani muškarac je pitao 'ko su braća Zuban'. Pošto su se Asim i Fikret javili, odabrao je još mog brata Tomić Branimira, Kaselj Ivicu i Čatić Mirsada i odveo ih u koloni jedan po jedan. U tom momentu sa sprata je silazio Branislav Okuka, kojeg sam ja molio, a inače sam ga odranije poznavao, da mi brata Branimira ostavi sa mnom. Međutim. Odbio je rekavši da više nije u njegovoj nadležnosti.“

Anto Tomić je otišao u Švedsku, a 1996. godine, po povratku, saznao je da su sva petorica zarobljenika ubijena i zapaljena... Prema spomenutoj prijavi i saznanjima iz istrage, Okuka je lično predvodio policijske formacije koje su nezakonito hapsile civile na području Ilidže, nakon čega su ih odvodili u zatvoreničke objekte.
Ipak, dvije i po decenije nakon prijave, pisao je Klix, nema informacija o sudbini prijave i istrazi.
PONOSAN NA DRUŽINU SA "CRNE LISTE"
Polovinom marta prošle godine Ured za kontrolu imovine stranaca Ministarstva finansija Sjedinjenih Američkih Država (OFAC) na listu sankcionisanih uvrstio je Branislava Okuku, Srebrenku Golić i Jelenu Pajić Baštinac. Trojac je bio od izuzetne pomoći Dodiku tokom organizacije obilježavanja neustavnog dana Republike Srpske, 9. januara.
„Branislav Okuka bio je duboko uključen u planiranje i realizaciju obilježavanja Dana RS, te odgovoran za povećanje prisustva na proslavama. Okuka je izvorno pripadao neformalnoj grupi uticajnih Dodikovih savjetnika, koji su gajili simpatije prema srpskom nacionalizmu i Rusiji, koji su podržavali nezavisnost RS i fokusirali se na pripremu planova za prenos nadležnosti sa državnog nivoa BiH na institucije RS. Dodik i Okuka su zajedno planirali strategije jednodnevnog povlačenja zvaničnika iz reda bosanskih Srba iz svih državnih institucija BiH. Okuka i grupa Dodikovih saveznika takođe su planirali otpor svakom pokušaju vlasti BiH da uhapse Dodika u slučaju osuđujuće presude. Uz to, Okuka je bio glavni organizator protesta pod nazivom 'Granica postoji', koji su održani u jesen 2023. uz međuentitetsku liniju razgraničenja u BiH. Autor je spiskova zvaničnika iz reda bosanskih Srba koji su stekli ličnu korist zahvaljujući povezanosti sa Dodikovom strankom, Savezom nezavisnih socijal-demokrata, kako bi učestvovali na narednim protestima. Okuka je uvršten na listu sankcionisanih lica u skladu sa Izvršnom uredbom 14033 jer je djelovao ili navodno djelovao za i u ime, direktno ili indirektno, Dodika“, stoji u obrazloženju odluke.
Reagujući, Okuka je rekao da ga sankcije ne dotiču, kao i da o njima ne razmišlja.
„Crna lista' je lista ljudi koji su poštovani u narodu. Ne želim da učestvujem u toj priči o sankcijama. To je ništa, nije čak ni tema“, zaključio je.
(zurnal.info)