Dok se priča o aferi sa kartama u Muzeju genocida:Šta se desilo sa nezakonito isplaćenim pet miliona KM Savezu logoraša?

Istražujemo

Dok se priča o aferi sa kartama u Muzeju genocida: Šta se desilo sa nezakonito isplaćenim pet miliona KM Savezu logoraša?

Da li će se Tužilaštvo Kantona Sarajevo početi baviti i nezakonitim isplatama oko 5 miliona maraka Savezu logoraša BiH iz budžeta Federacije BiH? Od novembra 2016. godine u Tužilaštvu stoje krivične prijave protiv sadašnjeg i bivšeg predsjednika Saveza logoraša BIH Jasmina Meškovića i Murata Tahirovića zbog nenamjenskog trošenja oko pet miliona maraka budžetskog novca!

Šta se desilo sa nezakonito isplaćenim pet miliona KM Savezu logoraša?

Kantonalno tužilaštvo u Sarajevu predsjednika Saveza logoraša BiH Jasmina Meškovića sumnjiči da je "u periodu od jula 2017. godine do danas, organizovao grupu ljudi u Muzeju zločina protiv čovječnosti i genocida u Sarajevu i Mostaru, u namjeri da sebi i drugima pribave protupravnu imovinsku korist, na način da su tokom navedenog perioda kontinuirano vršili prodaju krivotvorenih karta, a da su novac od prodaje istih zadržavali za sebe." 

Meškovića je prijavio sin Mirza.

Mnogo ranije tadašnji članovi Upravnog odbora Saveza prijavili su Jasmina Meškovića i bivšeg predsjednika Saveza Murata Tahirovića zbog nenamjenskog trošenja oko pet miliona maraka budžetskog novca.


Podsjetit ćemo javnost ali i Tužilaštvo kako je Savez logoraša potrošio skoro pet miliona maraka budžetskog novca.

Novac je trošio za dokumentovanje zločina u BiH, postavljanje spomen ploča ali i pokrivanje svih troškova Saveza. Troškovi plata i ostalih naknada zaposlenih znali su se kretati i do  250 hiljada maraka. Savez je budžetskim novcem plaćao i snimanje dokumentarnih filmova. 

Od 2013. godine, od kada je Mešković predsjednik, snimljena su tri dokumentarna filma. Ekskluzivni ugovor za izradu filmova ima Udruženje Pravda čiji je predsjednik Avdo Husejnović. Filmovi su Savez koštali 100 hiljada maraka. Savez je bio oduševljen Husejnovićevim filmovima pa mu je čak i isplaćivao nagrade do 8 hiljada maraka za uloženi trud. Savez je tada, 2017. godine, potpisao i nove ugovore sa Husejnovićem za još dva filma koji će koštati 46 hiljada maraka.


Advokat bez licence

Kada su nedavno kolege sa portala Vijesti.ba kontaktirale bivšeg predsjednika Saveza logoraša BIH i sadašnjeg predsjednika Udruženja žrtava i svjedoka genocida Murata Tahirovića da prokomentariše hapšenje Jasmina Meškovića Tahirović je kratko odgovorio: “Ne bih, hvala”.

Ovakva reakcija ne treba da iznenađuje. Dok je Murat Tahirović bio predsjednik Saveza logoraša BiH angažovao je advokata bez licence za rad u BiH Josipa Sladića da zastupa logoraše pred sudovima.

Tahirović je prije dvije godine u razgovoru za Žurnal rekao da su odluku donijeli na osnovu iskustva koje Sladić imao jer je “dobio jednu sličnu presudu u Srbiji“.

Usluge advokatskog tima za zastupljanje logoraša pred sudovima u BiH koštale su Savez oko 850 hiljada maraka. Prvi put kada je angažovan advokat bez licence plaćeno mu je 350 hiljada maraka, drugi put angažovani su advokati da ispravljaju greške prvog advokata. To je Savez dodatno koštalo još pola miliona maraka. Za ove odluke niko iz Saveza nije odgovarao niti snosio posljedice.

Pred Općinskim sudom u Sarajevu tužba je podnesena samo protiv advokata Sladića. U novembru 2015. godine Savez je dobio prvostepenu presudu ali cijeli postupak još uvijek nije završen.

Nakon utrošenih 850 hiljada maraka za advokatske usluge Murat Tahirović odlazi sa mjesta predsjednika Saveza logoraša i osniva novo udruženje čiji je predsjednik do danas.

Udruženje žrtava i svjedoka genocida osnovano je u junu 2010. godine. Predsjednik udruženja je Murat Tahirović. Od 2011. godine udruženje se finansira iz budžeta Vlade Federacije. Način finansiranja iz budžeta Federacije je u potpunosti isti kao i Saveza logoraša. Nezakonito, svake godine ovo udruženje je dobijalo iznose od 290 do 312 hiljada maraka.

U Odlukama Vlade navodi se da se Udruženju žrtava i svjedoka genocida isplaćuje novac za zakonsko regulisanje prava žrtava torture, ratnog zločina i genocida, podsticanje na svjedočenje žrtava, istraživanje činjenica o ratnom zločinu, osiguravanje informacija o lokacijama primarnih i sekundarnih masovnih grobnica u BiH.

Zakonskim regulisanjem prava žrtava torture, Tahirović se bavio i dok je bio predsjednik Saveza logoraša kroz projekat  Zajedno protiv torture. Sadašnji predsjednik Saveza  Mešković tvrdio je da je Savez nastavio sa aktivnostima na donošenju Zakona o zaštiti žrtava torture. Osim donošenjem zakona Udruženje žrtava i svjedoka genocida se bavi i istraživanjem i dokumentovanjem činjenica o ratnom zločinu. Mešković je tada tvrdio da i Savez dobija novac iz budžeta za dokumentovanje zločina u BiH.

Bez ikakvog zakonskog  osnova novac od Vlade FBiH su dobijali preko Ministarstva rada i socijalne politike do kraja 2017.godine. Kada je federalni ministar Vesko Drljača konačno poslušao revizore Ureda za reviziju FBiH i ukinuo finansiranje Savezu logoraša u BiH i Udruženju žrtava i svjedoka genocida tu ulogu je preuzeo Salko Bukvarević.

Početkom ove godine potpisao je ugovore sa Jasminom Meškovićem i Muratom Tahirovićem te kako kaže pomogao rad ovih udruženja. Savezu logoraša BiH dodijelio je 180.000 KM  a Udruženju žrtava i svjedoka genocida 130.000 KM.

(zurnal.info)