Sudije i tužioci u Brčko distriktu BiH uz junsku platu dobili su i regres u iznosu od 2.636,25 KM, dok službenici i namještenici u pravosuđu na to nemaju pravo, kažu izvori Žurnala bliski pravosuđu Distrikta.
Isti izvori ukazuju na to da su ostali zaposlenici u pravosuđu diskriminisani, ne samo u odnosu na veliku razliku u platama, nego i u odnosu na regres, minuli rad, slobodne dane, isplate naknada u slučaju smrti užeg člana porodice i za odlazak u penziju.
Kada se radi o sudijama i tužiocima oni su obuhvaćeni Zakon o platama sudija i tužilaca Brčko distrikta BiH prema kojem je osnovna plata sudija i tužilaca, sa korekcijom, utvrđena u visini od 5.272,50 KM, odgovorili su iz Pravosudne komisije Brčko distrikta BiH za Žurnal.
Samo prije dvije godine, prema Zakonu o platama osnovna mjesečna plata za sudije i tužioce u Brčko distriktu iznosila je 3.333,33 KM. Iz Pravosudne komisije pojašnjavaju da se korekcija plate u skladu sa odredbom člana 5. Zakona vrši svake godine. Naime, plata im se koriguje sa povećanjem prosječne neto plate u BiH.
Nažalost, u toj kategoriji nisu službenici i namještenici na koje se odnosi Zakon o platama službenika i namještenika u pravosuđu Brčko distrikta BiH.
„Ovaj Zakon je i diskriminatorski za namještenike i službenike, posebno uzevši u obzir da oni nisu ni dobili regres. Planirali su i da idu sa kolektivnom tužbom protiv poslodavca Brčko distrikta BiH zbog diskriminacije, ali većina advokata iz Brčkog ne želi da ih zastupa jer bi se našao u nepovoljnoj situaciji“, tvrdi isti izvor.
Prema ovim Zakonima, sudije i tužioci za vjerske praznike mogu dobiti dva slobodna dana, dok namještenici i službenici u pravosuđu imaju samo jedan slobodan dan. Za razliku od sudija i tužilaca koji u slučaju smrti bliže osobe imaju pet prosječnih plata, službenici i namještenici imaju jednu prosječnu.
Osim navedenog, minuli rad za sudije i tužioce je 0,5 posto, a za službenike i namještenike 0,3 posto.
„Smatramo da ovo nije uredu i da se na ovaj način ostalim uposlenicima u pravosuđu povrijeđena ljudska prava“, kažu izvori Žurnala.
Poznavaoci prilika u Brčkom navode da je jedan od osnovnih problema Distrikta što nemaju Vrhovni sud, kao što je to slučaj sa Federacijom BiH i Republikom Srpskom, nego se sve završava na Apelacionom sudu.
„Imamo još jedan specifičan problem, svi se zaklanjaju iza naloga supervizora za Brčko, što nema u FBiH i RS, pa građani ne mogu da ostvare svoja prava jednako kao njihovi sugrađani u dva entiteta“, kažu sagovornici Žurnala.
(zurnal.info)