:ACIPS: "Bezbroj statistika bez brojeva"

Novosti

ACIPS: "Bezbroj statistika bez brojeva"

ACIPS:
Suvoparna, dosadna, pa ponekad i lažna. Sve su ovo epiteti koji idu uz statistiku, barem kada je slučaj u BiH. Međutim, statistika je grana matematike, bez koje se ne mogu zamisliti veliki poslovi, finansijska ulaganja ili bankarske transakcije svuda u svetu. Zbog nedostatka političke volje, ili bolje rečeno nezainteresovanosti onih koji donose odluke u BiH, statistički sistem u BiH funkcioniše na jako lošem nivou.

Ovim povodom danas je u organizaciji ACIPS-a, održana javna tribina na temu: “Bezbroj statistika bez brojeva: stanje zvaničnih statistika u Bosni i Hercegovini”.

Lajla Zaimović Kurtović, istraživačica ACIPS-a, kazala je da se administrativni sistem u BiH koji je višeslojno fragmetiran direktno odražava na funkcionisanje statističkog sistema, a samim tim ga u velikoj meri usporava.

- Sistem se zasniva na tri paralelna zakona o statistici. Jedan je državni i dva entitetska. A to zajedno čini veoma složen proces prikupljanja podataka što dodatno usporava celi sistem- kazala je Zaimović Kutrović.

Dobar statistički sistem u BiH u ovom momentu je bitan zbog razvoja Nacionalne razvojne strategije i Strategije socijalne uključenosti u BiH. Osim toga, statistika je potrebna za razvoj politika I donosioce odluka, kako bi bili u toku sa statističkom situacijom u BiH.

Edin Šabanović iz Agencije za statistiku BiH, u svojoj izjavi je naglasio da stanje statistike u BiH nije na zadovoljavajućem nivou kao u drugim zemljama.

- Najšira javnost, pa i ona stručna ne razume statistiku i onda se na ntakav način I odnosi prema tim podacima. S druge strane mi imamo izvjesnih problem u odnosima između entitetski zavoda koje nastojimo da rješavamo kroz zajedničke projekte. Mislim da je jedino rješenje da se napravi jedinstven sistem podatatka na niovou države- kazao je Šabanović.

Jedan od najvećih problema za stvaranje funkcionalnog i jedinstvenog sistema podatatka, predstavlja novac. U Agenciji za statistiku BiH često se dešava da nedostaju sredstva sprovođenje najprostijih anketa.

- Najrecentniji slučaj je da nismo uspjeli obezbjediti budžet za sprovođenje ankete o potrošnji domaćinstva, tako da smo to morali da odložimo za narednu godinu. Jedan deo će biti finansiran od naših sredstava, a ostatk, do punih 100 posto od DFID-a, ureda za razvoj iz Vlade Britanije. Dakle, još uvijek smo zavisni od donatorskih sredstava- kazao je Šabanović.

Nijaz Avdukić iz Direkcije za ekonomsko planiranje, još jednom je naglasio važnost statističkih podataka i u konkretnom primeru vezanom za Strategiju razvoja BiH, naglasio da su glavni oslonac za njen razvoj bili statistički podaci BiH.

- Mi smo u samom kreiranju koristili veliki broj statističkih podatataka koje su publicirale domaće i strane statističke institucije. Kada su domaće institucije I domaći izvori, uočava se određeni nedostatak- naglasio je Avdukić.

Pored neophodnosti jedinstvenog statističkog sistema, na okruglom stolu je zaključeno da je nužno raditi na podizanju svesti o važnosti statistika kako bi se osigurala finansijska podrška vlasti. Takođe, potrebno je poboljšati dostupnost podataka putem interneta, kao i poboljšanje komunikacije između proizvođača i korisnika statistika u BiH.

 

(zurnal.info)