Ako u Republici Srpskoj pokrećete privatni biznis ili se njim već bavite, a pritom niste u nevelikom krugu privatnih preduzetnika “miljenika vlasti”, morate se dobro naoružati advokatima i pravnicima, kako bi se oduprli dirigovanim institucionalnim nasrtajima onih koji su bacilli oko na vaš posao.
KOME JE VODA PRLJAVA
U pravnu bitku krenuo je i Turistički centar “Balkana” iz Mrkonjić Grada nakon što im je opštinska inspekcija u avgustu ove godine, u jeku sezone, dostavila rješenje prema kojem je voda u Malom i Velikom jezeru Balkana neispravna je za kupanje.
U Odjeljenju za inspekcijske poslove opštine Mrkonjić Grad pozvali su se na nalaz Instituta za javno zdravstvo iz Banjaluke u kojem se navodi da je analizom utvrđeno da fizičko-hemijski parametri odstupaju od referentnih vrijednosti, ali ne i mikrobiloški. U Institutu tada nisu utvrdili šta je uzrok navodnog zagađenja vode, navodeći da je za to potrebno “višegodišnje praćenje i upoređivanje parametara” ?!!
Nekoliko dana kasnije TC “Balkana” je uputio žalbu Agenciji za vode Republike Srpske, po čijem nalogu su predstavnici “Instituta za vode” iz Bijeljine otputovali na Balkanu kako bi uzeli uzorke vode sa istih mjesta odakle su uzorke pokupili i predstavnici Instituta za javno zdravstvo RS.
“Svojim nalazima, Institut za vode je demantovao prethodne nalaze Instituta za javno zdravstvo. Ispostavilo se da je ph vrijednost vode takva da se u jezerima mogu kupati i djeca. Ta voda je i za piće. U jezerima postoji i riba pastrmka, a pastrmka neće tamo gdje nije čista voda”, rekao je za Žurnal direktor TC “Balkana” Slobodan Puzić.
On je kazao da je zato TC “Balkana” podnio krivične prijave protiv načelnice Mrkonjić Grada Divne Aničić, načelnika opštinske inspekcije Mitra Cvijića i bivše direktorice Instituta za javno zdravstvo RS Janje Bojanić, smatrajući da su “iskonstruisali” slučaj neispravne vode za kupanje na jezerima Balkana, kako bi TC, u jeku sezone, nanijeli ogromnu štetu.
Prema njegovim riječima, ubuduće bi analizu vode na Balkani istovremeno trebalo da rade Institut za javno zdravstvo iz Banjaluke i Institut za vode iz Bijeljine, kako bi se osujetila bilo kakva mogućnost manipulacije nalazima.
SVI TE ŽELE KAD SI BRAND
Puzić tvrdi da je cijela priča o navodnoj neispravnosti vode u jezerima na Balkani isplivala u jeku sezone, kako bi sezona doživjela fijasko.
Problem je u tome što su neki mislili da do vlasništva nad Balkanom mogu da dođu bez uložene marke. Do sada su u Balkanu uložena milionska sredstva, napravljen je odličan hotel, i zato čelni ljudi opštine i lobi koji vlada Mrkonjić Gradom vrše razne opstrukcije, tvrdi Puzić.
U taj lobi on ubraja i aktuelnog ministra finansija Zorana Tegeltiju, koji je ranije bio načelnik Mrkonjić Grada, a i danas je alfa i omega u tom mjestu.
Jovo Vidović, vlasnik “Balkane” ranije je upozorio da je cijeli slučaj iskonstruisan, da ima političku pozadinu, kako bi mu se onemogućio nastavak ulaganja u ovaj centar. On je još tvrdio da, nakon što je “Balkana” postala brend, pojedinci žele da preuzmu taj turistički kompleks.
Zanimljivo je da je krajem juna saopšteno da je očišćeno i uređeno Malo jezero. Vrijednost tog projekta bila je je oko 70.000 KM, a sredstva je obezbijedila opština Mrkonjić Grad.
Prvo je ispuštena voda iz korita jezera, čisti se mulj i odvozi na deponiju. Sada se na dnu jezera gradi kanal od betona i betonskih cijevi radi sakupljanja mulja i lakšeg čišćenja jezera u narednim godinama, rekao je načelnik opštinskog Odjeljenja za izgradnju grada i upravljanje imovinom Damir Sladojević.
Predstavnici opštinske vlasti tada su poručili da će kupači u Malom jezeru na Balkani moći da se kupaju u čistoj i bakteriološki ispravnoj vodi. Samo mjesec i po dana kasnije tražili su od kupača da ni za živu glavi ne ulaze u jezera.
(zurnal.info)