NEMA POLITIČKE VOLJE:Da li bi ukidanje PDV-a na hranu donijelo niže cijene u trgovinama?

Istražujemo

NEMA POLITIČKE VOLJE: Da li bi ukidanje PDV-a na hranu donijelo niže cijene u trgovinama?

Bosna i Hercegovina i dalje primjenjuje jedinstvenu stopu PDV-a od 17%, bez olakšica za osnovne životne namirnice, uprkos brojnim inicijativama za diferencijaciju. Dok se iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH hvale rekordnim prihodima, čemu se najviše raduju vlasti na svim nivoima, te emocije ne dijele mnogi bh. građani koji su ostavljeni da se sami bore s inflacijom.

Da li bi ukidanje PDV-a na hranu donijelo niže cijene u trgovinama?
Foto: Adi Kebo/zurnal.info

PDV, odnosno porez na dodanu vrijednost, u Bosni i Hercegovini je uveden 2006. godine. Od tada se primjenjuje jedinstvena stopa poreza od 17%. Vremenom je ova vrsta poreza postala "zlatna koka" fiskalnog sistema i jedan od glavnih izvora budžetskih prihoda.

Uključujući i prihode od drugih vrsta indirektnih poreza, u 2024. godini je prema ovom osnovu prikupljeno nevjerovatnih 11 milijardi i 541 milion maraka, te su ti prihodi veći za čak 8,47 posto u odnosu na 2023. godinu, objavili su iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Bosna i Hercegovina jedna je od rijetkih zemalja u Evropi koja koristi samo jednu, standardnu stopu PDV-a koja se primjenjuje na sve proizvode, od osnovnih životnih namirnica, do luksuznih stvari. Većina evropskih zemalja ima diferencirane stope PDV-a koje omogućavaju niže poreze na hranu, lijekove i druge esencijalne proizvode.

U proteklim godinama i u BiH su postojale inicijative da se PDV smanji ili ukine na, prije svega, osnovne životne namirnice i lijekove, te da se uvede diferencirana stopa PDV-a, ali nikada nisu dobile podršku političkih elita. Opravdanje je najčešće da se pokušava osigurati fiskalna stabilnost. Jedino što je dobilo njihovu podršku jeste ukidanje PDV-a na doniranu hranu.

Stabilnost koju imaju budžeti, nažalost nemaju brojni bh. građani koji se suočavaju s poskupljenjima gotovo svih osnovnih životnih namirnica i ostalih roba široke potrošnje. Rekordni prihodi Uprave za indirektno oporezivanje BiH uglavnom se usmjeravaju u javni sektor i administrativni aparat, dok su radnici, nezaposleni i penzioneri, koji većinu svojih primanja troše na hranu, ostavljeni da se sami bore s inflacijom.

Foto: Adi Kebo/zurnal.info

Struka je podijeljena kada je riječ o ovom pitanju. Neki ekonomski analitičari ističu kako diferencijacija PDV-a sama po sebi ne nudi garancije da će se pomoći stanovništvu, da većina zemalja koristi fiskalnu diferencijaciju iz političkih, a ne ekonomskih razloga. U analizama se navodi i da ukidanje ili snižavanje stope PDV-a na osnovne životne namirnice, bez kontrole tržišta i jasnih mehanizama zaštite potrošača, vjerovatno ne bi značilo puno za građane.

Ipak, neki ističu i to da je u BiH situacija takva da se građani bore da prežive, dok se javni sektor bahati kupovinom novih limuzina ili helikopter.

„To je stvarno nemoralno. Najveći dio prihoda PDV-a završava u entitetskim, odnosno kantonalnim, a nešto i u općinskim budžetima. Suština cijele priče je da težinu ekonomskog života u BiH moraju da dijele i vlasti na svim nivoima. Taj, eventualno, smanjeni priliv sredstava koji bi se odrazio na neki način i u nekoj mjeri na entitete, entiteti moraju stezati kaiševe kao što to rade naši građani“, govorio je ranije u izjavama za medije ekonomista Zoran Pavlović.

On je ocijenio i da građani neće osjetiti rekordne prihode Uprave za indirektno oporezivanje: „Ono što su građani mogli da osjete i što je trebalo da se uradi, a nije urađeno, to je smanjivanje stope PDV-a na osnovne životne namirnice.”

No, vlasti na svim nivoima, čini se, o ovim i sličnim pitanjima ne razmišljaju previše. Interesi građana nisu na listi njihovih prioriteta.

(zurnal.info)