DODIKOV HOD ZLATNIM PUTEM:Da li je 60 miliona KM za Serdarova ulaznica u Putinov kabinet?

Aktuelno

DODIKOV HOD ZLATNIM PUTEM: Da li je 60 miliona KM za Serdarova ulaznica u Putinov kabinet?

„Vlada je saglasna da se 58.674.900 КM za isplatu prve tranše po Nacrtu predugovora obezbijedi iz Budžeta Republike Srpske“, saopštila je Vlada RS, uz napomenu da se za obezbjeđivanje novca koji će biti uplaćen kiparskom „Comsaru“ zadužuje Ministarstvo finansija RS. Tako je ruski oligarh Rašid Serdarov već u prvoj tranši dobio ono što je uložio u „Comsar Energy RS“. Ostale tranše, dok procijenjenih 300 miliona KM, stvar su dogovora.  

Da li je 60 miliona KM za Serdarova ulaznica u Putinov kabinet?
V. Putin i M. Dodik (foto kremlin.ru)

Dok je prvostepeno presuđeni predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik tumarao Moskvom i tražio način da dođe do predsjednika Rusije Vladimira Putina, ulaznicu za kabinet u utorak je platila Vlada RS. Odlučeno je da se oligarhu Rašidu Serdarovu, na ime preuzimanja preduzeća „Comsar Energy RS“, isplati prva tranša - 58.674.900 КM.

Dodik se sastao sa Putinom, vratio se u Bosnu i Hercegovinu sa novim zadacima, a nove tranše, s obzirom na to da Serdarov traži 300 miliona KM, biće stvar dogovora.

Na posebnoj sjednici održanoj u utorak Vlada se upoznala sa „Informacijom o davanju saglasnosti na prenos sredstava po osnovu Predugovora o prenosu udjela u koncesionom društvu 'Comsar Energy RS' između 'Comsar Energy Group Limited' Кipar i preduzeća za gasne projekte 'GAS-RES' d.o.o. Banjaluka“.

Zašto entitetska vlast svjesno uništava RiTE Ugljevik?BLATO PLAĆENO DVA MILIONAZašto entitetska vlast svjesno uništava RiTE Ugljevik?

„Vlada je saglasna da se 58.674.900 КM za isplatu prve tranše po Nacrtu predugovora obezbijedi iz Budžeta Republike Srpske“, saopšteno je uz napomenu da se za obezbjeđivanje novca koji će biti uplaćen kiparskom „Comsaru“ zadužuje Ministarstvo finansija RS.

U saopštenju još stoji i da se zadužuju Ministarstvo energetike i rudarstva RS i „GAS-RES“ da „preduzmu potrebne aktivnosti u cilju povećanja osnovnog kapitala društva 'GAS-RES' za 58.674.900 КM“, a da je s tim  u vezi Vlada odlučila da odobri uplatu na ime povećanja osnovnog kapitala „GAS-RES“ u iznosu od 58.674.900 KM.

Tako je Serdarov već u prvoj tranši dobio ono što je „Comsar Energy RS“ dao:

- u novembru 2013. godine uplatio je 52,93 miliona maraka na račun CERS-a;

- od decembra 2014. do novembra 2015. godine matično preduzeće „Comsar Energy Group Limited“  iz Nikozije ovdašnjem „Comsaru“ pozajmilo je oko osam miliona KM.

Ali, posao do kraja nikada nije doveo.

Smirivanje nezadovoljstva ili novi biznis preko budžetaDODIK - SERDAROV - PEROVIĆ U UGLJEVIKUSmirivanje nezadovoljstva ili novi biznis preko budžeta

Samo dan nakon Vladine odluke, portal „Capital“ je objavio da je svih 16 računa Rudnika i termoelektrane „Ugljevik“ ponovo blokirano. Gotovo kompletan elektroenergetski sistem u RS slomljen je onog momenta kada je, zbog štetnih ugovora, pukla kičma „Ugljeviku“, kao najvećem proizvođaču struje sa ukupnim udjelom od 30 odsto.

RiTE „Ugljevik“ slovenačkom „Elektrogospodarstvu razvoj in inženering“ mora platiti ukupno 372 miliona maraka plus – isporučivati trećinu struje do kraja svog eksploatacionog vijeka. Serdarov, da bi vratio koncesiju odobrenu „Comsaru“ za ležište uglja “Ugljevik – istok 2”, namijenjenog za rad termoelektrane koju nikada nije izgradio, traži oko 300 miliona KM.

KAKO JE VLAST IGRALA ZA RUSA

Štetni ugovor Serdarovu i ruskoj ekipi prepuniće džepove, a „Ugljevik“ je pred gašenjem.

„Oko 50 miliona tona uglja, što je dovoljno za 25 godina rada TE, leži neupotrebljivo u ležištu 'Ugljevik – istok 2', koje je 2013. godine kroz koncesiju dato na korišćenje firmi 'Comsar energy Republika Srpska' (CERS) u većinskom vlasništvu ruskog oligarha Rašida Serdarova. Taj ugalj je bio namijenjen za rad termoelektrane, koju biznismen iz Mahačkale u Dagestanu nikada nije izgradio. Vlada RS sada je odlučila da preko svog preduzeća 'Gas – Res' ide u kupovinu 'Comsara', a samim tim i koncesije za eksploataciju uglja. Prema nezvaničnim informacijama i stručnim procjenama  koje je naručio 'Comsar' da bi imao bolju pregovoračku poziciju, riječ je o sumi od oko 300 miliona maraka“, objavio je nedavno Capital.

Da li će Comsar tražiti da BiH plati odštetu od 10 milijadi eura?Zbog odnosa Dodik - SerdarovDa li će Comsar tražiti da BiH plati odštetu od 10 milijadi eura?

U pismu Serdarove namjere iz 2011. godine, kada ga je predsjedniku RS Miloradu Dodiku predstavio Duško Perović, šef Predstavništva RS u Rusiji i osoba sa američke “crne liste”, navedeno je da je obezbijedio 400 miliona eura za gradnju termoelektrane i otvaranje rudnika. Obećao je da će sve biti završeno u rekordno kratkom roku, uz angažman domaće radne snage i preduzeća.

Dvije godine kasnije objavljen je poziv za dodjelu koncesije, kojeg je potpisao tadašnji ministar industrije, energetike i rudarstva RS, nedavno uhapšeni pa pušteni Željko Kovačević. Ruda bi se koristila za rad nove elektrane „Ugljevik 3“, a vrijednost ležišta procijenjena je na 443,6 miliona KM. Serdarovu je sve dato za jednokratnu naknadu od 2,59 miliona KM, uz obavezu da godišnje iz prihoda uplati naknadu ne manju od 3,2 odsto.

Petrović, Dodik, Serdarov (Foto: CIN)

Naknadno, „Comsar“ je aneksima dobio i dozvolu da ugalj, osim za proizvodnju struje, može koristiti i u komercijalne svrhe. Kada je Serdarov 2018. godine zaprijetio da će odustati od investicije, koncesija mu je produžena sa 30 na 44 godine. Vlast RS odobrila mu je 2019. godine povećanje snage TE „Ugljevik 3“, iako je to, naglasio je Capital, u suprotnosti sa Strategijom razvoja energetike RS i politikama Energetske zajednice jugoistočne Evrope.

Projekat nikada nije zaživio, ali je u međuvremenu je u voznom parku Milorada Dodika osvanuo blindirani mercedes “S600 L Guard” vrijedan više od milion maraka

Protest radnika RiTE Ugljevik (Foto: BN TV)

Direktor Elektroprivrede RS Luka Petrović Žurnalu je nedavno govorio o „Ugljeviku“: 

„Naš cilj je da dva bazna proizvođača struje 'Ugljevik' i 'Gacko' budu na zdravim nogama. Nije jednostavno. Naravno, osamdesetih godina kopao se najbolji ugalj. Zato je Vlada RS donijela pametnu odluku da se ispregovara otkup koncesije koju je dobio 'Comsar'. Time ćemo dobiti sigurnih 25 godina mogućnost eksploatacije uglja u dijelu koji se zove 'Istok 2'.“

„Koja je cijena toga“, pitao Žurnal, a Petrović shvata bukvalno:

„Cijena se isplati kako god. Polemiše se o nekim cijenama od preko 100 miliona evra. Međutim, kada to podijelite na 50 miliona kubnih metara uglja, znači da maltene dođe dva eura po toni uglja dodatna naknada.“

„Jedino je 'Comsar' profitirao enormno“, zaključio je Žurnal.

Da li će Comsar tražiti da BiH plati odštetu od 10 milijadi eura?Zbog odnosa Dodik - SerdarovDa li će Comsar tražiti da BiH plati odštetu od 10 milijadi eura?

„Da li će profitirati ili neće i koje su njegove obaveze prema ugovoru sagledaće nadležno ministarstvo i kazne i penale i potencijalno nam je bolji svaki dogovor, nego arbitražni spor. U arbitražnim sporovima u BiH niko nije uspio“, zaključio je i Petrović.

Nekoliko dana kasnije stigla je i potvrda o profitiranju ruskog oligarha.

„UGLJEVIK“ PRITIŠĆU I SLOVENCI

Prema višegodišnjem pisanju Capitala, osim 245 miliona KM koje je arbitražnom odlukom obavezana da plati slovenačkom „Elektrogospodarstvu“, RiTE „Ugljevik“ platiće Slovencima još 127 miliona KM za neisporučenu struju od 2022. do 2024. godine.

„Arbitražno vijeće u Beogradu polovinom 2023. godine donijelo je pravosnažnu presudu po tužbi Slovenaca za neisporučenu struju kojom je RiTE 'Ugljevik' naloženo da na ime naknade štete 'Elektrogospodarstvu Slovenije – razvoj in inženiring' isplati 67 miliona evra i zateznu kamatu te da im sve dok bude radila isporučuje trećinu struje koju proizvede. Nekoliko mjeseci kasnije Arbitražno vijeće je donijelo i novu odluku kojom je  RiTE 'Ugljevik' obavezan da Slovencima plati i kamatu od 58,2 miliona evra. Početkom prošle godine između dvije strane potpisan je ugovor kojim je ozvaničen početak isporuke struje, ali i dogovoren model otplate 67 miliona evra glavnice po osnovu obeštećenja. Međutim, tada nisu regulisana pitanja neisporučene električne energije od 1. januara 2022. godine do 31. januara 2024. godine kao i pitanja u vezi sa plaćanjem obračunatih kamata po arbitražnoj odluci i sa potraživanjima iz tužbi koje EGS pokrenula u arbitražnom postupku protiv BiH u Vašingtonu, zbog čega se krajem 2024. ponovo sjelo za sto“, piše ovaj portal.

I to nije sve. Vršilac dužnosti direktora RiTE „Ugljevik“ Diko Cvijetinović kaže je da je šteta mnogo veća, ali da su Slovenci oprostili dio kamata pa je dug dogovoren na 65 miliona eura...

(zurnal.info)