NAKON UKIDANJA PRITVORA:Da li je ministar Bojan Bošnjak saučesnik ili marioneta?

Istražujemo

NAKON UKIDANJA PRITVORA: Da li je ministar Bojan Bošnjak saučesnik ili marioneta?

Predloženim mjerama tužilaštva, Bošnjaku će pored napuštanja boravišta, biti zabranjeno obavljanje ministarskog posla kao i sam dolazak u prostorije ministarstva, Vlade KS te prostorije Naše stranke. Tu su i mjere zabrane komuniciranja sa Ibrom Berilom, Nađom Milišić i Adisom Mulaosmanović i bilo kojim zaposlenikom ministarstva te Naše stranke.

Da li je ministar Bojan Bošnjak saučesnik ili marioneta?
Bojan Bošnjak

Sarajevsko tužilaštvo stava je da nema potrebe za daljnjim boravkom u pritvoru Bojana Bošnjaka, ministra komunalne privrede, infrastrukture, prostornog uređenja, građenja i zaštite okoliša u Vladi Kantona Sarajevo, koji je uhapšen 15. novembra prošle godine

Zašto je ministar Bošnjak bio u pritvoru?

Osumnjičen je što je davanjem pozitivnog mišljenje na izvještaj o strategijskoj procjeni uticaja na životnu sredinu sportsko rekreacionog centra Bjelašnica, te tako omogućio legalizaciju nezakonitih urbanističkih projekata gradnje na ovoj planini.

Doveden je u vezu sa isto tako hapšenim načelnikom općine Trnovo Ibrom Berilom, prvoosumnjičenim u ovom predmetu. Berilo je godinama pokušavao da legalizuje nesmiljenu gradnju na području Bjelašnice. Na izvještaj o strategijskoj procjeni na okoliš uglavnom je dobijao negativna mišljenja iz nadležnih institucija, sve do dolaska ministra Bošnjaka.

Istina, Berilo i njegove nadležne općinske službe, uz pomoć pojedinih vijećnika, godinama su omogućavali nezakonitu gradnju na Bjelašnici kroz izmjene urbanističkih dozvola, a potom i davanje građevinskih dozvola. Na medijsko i drugo ukazivanje takvih postupaka, ovog kadra SDA niko nije uznemiravao, pogotovo ne hapsio.  

Ko se plaši istrage o nezakonitoj prodaji državnog zemljišta?Kriminal na Bjelašnici Ko se plaši istrage o nezakonitoj prodaji državnog zemljišta?

Zašto je ministar Bošnjak potpisao pozitivno mišljenje o nečemu što su njegovi prehodnici izbjegavali?

Na novembarskom ročištu o određivanju pritvora Bošnjak je negirajući krivično djelo, rekao kako Berila površno poznaje, tek iz nekoliko susreta povodom projekata zaštite Bjelašnice. Oni koji su na njegovoj strani tvrde da mu je dokument podmetnut te da ga je potpisao bez provjere . 

Tužilac Darko Soldat predočio je pak kako su na ministra, pored Berila, uticali i predsjednici dvije političke stranke te direktor jednog kantonalnog preduzeća.

Špekuliše se da su u pitanju predsjednici Naše stranke te Naroda i pravde, Edin Forto i Elmedin Konaković, a te su navode oni negirali. Nakon hapšenja postojali su navodi, koje ipak treba uzeti sa rezervom, da je ovaj zenički kadar doveden u sarajevsku vladu upravo kako bi realizovao ono za što je sada osumnjičen.

Ako je zaista tako, da li bi ministar Bošnjak štitio i svoju stranku i koalicione partnere, te stoički prihvatio, ukoliko je bude, neku kaznu? Da li bi prihvatio da bude osuđen poput, primjera radi, Fadila Novalića, koji tokom suđenja ni riječ nije htio izgovoriti protiv svojih iz SDA, izvjesne „Seb“ ili izvjesnog „Asima“ koji mu je za nabavku respiratora poslao uzgajivača malina?

Naša stranka nije inicirala smjenu svog kadra zbog samog hapšenja, tek je najavila da će Bošnjakova smjena uslijediti u okviru rekonstrukcije kantonalne vlade. No, najavljene rekonstrukcije ni nakon tri mjeseca nema.

Ko su političari od kojih je Ibro Berilo tražio pomoć?Načelnika Općine Trnovo mjesecima prisluškivali Ko su političari od kojih je Ibro Berilo tražio pomoć?

Tužilaštvo tvrdi da ima dovoljno dokaza za svoje navode, pa će vjerovatna optužnica i potom suđenje pokazati koliko su čvrsta Bošnjakova uvjeravanja da je sve urađeno po zakonu i bez pritiska sa strane, a ne iz pobuda kako bi tajkuni uz „malu pomoć“ političara betonirali Bjelašnicu ugrozivši i vodotoke i šume.

Šta je prethodno radio i koje su izrečene mjere zabrane?

Iako relativno mlad, Bojan Bošnjak nije neiskusan političar. U sarajevsku je vladu došao iz Zenice, a predložila ga je Naša stranka. Zanat je „ispekao“ kao član „Radom za boljitak“ familije Lijanović. Bio je predsjednik mladih ove stranke ispred koje je 2012. godine postavljen za ministra poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Zeničko-dobojskog kantona, a  biografiju mu dopunjuje mjesto savjetnika načelnika Opštine Vareš na poslovima razvoja preduzetništva te angažman na implementaciji razvojnih projekata u nevladinom sektoru.

Predloženim mjerama tužilaštva, Bošnjaku će, pored napuštanja boravišta, biti zabranjeno obavljanje ministarskog posla kao i sam dolazak u prostorije ministarstva, Vlade KS te prostorije Naše stranke. Tu su i mjere zabrane komuniciranja sa Ibrom Berilom, Nađom Milišić i Adisom Mulaosmanović i bilo kojim zaposlenikom ministarstva te Naše stranke.

(zurnal.info)