Ministar bezbjednosti Bosne i Hercegovine Nenad Nešić (DNS) uhapšen je u Istočnom Sarajevu zbog sumnje da je umješan u koruptivna djela. Iza rešetaka se našao i direktor “Puteva RS” Milan Dakić iz Bijeljine, koji je nedavno iz DEMOS-a “preplivao” u Savez nezavisnih socijaldemokrata (SNSD), kao i Mladen Lučić, Nešićev blizak politički i poslovni saradnik i brat Miloša Lučića, nekadašnjeg ministra za ljudska prava i izbjeglice, koga je ranije Tužilaštvo BiH optužilo za korupciju.
SO ZA PRANJE NOVCA
Dakić i Nešić, koji je od 2016. do 2020. godine bio direktor “Puteva RS”, osumnjičeni su da su kao rukovodioci tog javnog preduzeća, kao i osobe koje su poslovale sa “Putevima RS”, počinili krivična djela “udruživanje radi činjenja krivičnih dela”, pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita.
Prema nezvaničnim informacijama, Nešiću se stavlja na teret nabavka soli iz Egipta za posipanje puteva 2017. godine, kada je bio direktor “Puteva RS”. Uhapšeni Mladen Lučić, vlasnik firme je “Legend” iz Istočne Ilidže, preko koje je uvezena sporna so iz Egipta i preprodata putarskim firmama u RS po cijeni značajno većom od nabavne. Na taj način “Putevima RS” nanesena je višemilionska šteta.
Prvog putara štiti Vlada RSMilioni prolaze, tužilaštva odbacuju prijave
Osim toga, nezvanične informacije govore da se Nešić i Lučić terete i za pranje para, nezakonite poslove sa jednom italijanskom firmom i kupovinu nekretnina u Trstu “prljavim novcem”. Sam Nešić ranije je javno je potvrdio da posjeduje brojne nekretnine u BiH, Crnoj Gori i Srbiji, kao što više nekretnina u Srbiji ima i Mladen Lučić. Milan Dakić uhapšen je, kako se saznaje, zato što je nastavio sporne poslove u vezi sa nabavkom soli i pritiscima na putarske firme da kupuju abrazivni materijal od određenih preduzeća.
DODIKOVE JADIKOVKE ZA NEŠIĆEM
Nakon Nešićevog hapšenja uslijedile su histerične reakcije pojedinih političkih stranaka i zvaničnika iz RS, koji umješanost ministra bezbjednosti u ozbiljna krivična djela, pokušavaju podvesti pod navodni “nastavak političkog progona Srba” od Tužilaštva BiH. Upravo takva reakcija stigla je iz Nešićevog DNS-a, koji je svog lidera unaprijed oslobodio krivice, navodeći da Tužilaštvo BiH “nema dokaza o stvarnim krivičnim djelima”, već se radi o “političkom progonu, kao dijelu šire strategije gušenja političkog djelovanja Srba i obesmišljavanja prava RS”!
Iz DNS-a su Nešića stavili al pari Miloradu Dodiku, konstatujući da je Nešić “izabran kao meta Tužilaštva kako bi, uz proces Dodiku, na još jednom snažnom i nepokolebljivom Srbinu, poslali poruku cijelom srpskom narodu da treba da sagne glavu i ćutke prihvati tuđu volju i diktat”.
Oglasio se i Milorad Dodik, koji je Nešićevo hapšenje, po nalogu Tužilaštva BiH, nazvao “progonom kadrova iz RS, s ciljem njene destabilizacije”. Prema njegovim riječima, Tužilaštvo BiH “pokazuje da je postalo instrument pojedinih stranih ambasada i sarajevske političke javnosti za obračun s RS”.
“Ukoliko postoje sumnje da je bilo nezakonitih radnji, taj postupak treba da se vodi u skladu sa zakonom, a ne da se od njega pravi medijski spektakl i predstava za javnost”, naveo je Dodik.
Pitanje za Dodika je – šta u Nešićevom hapšenju nije bilo po zakonu i zašto pominje samo Tužilaštvo BiH, a ne i Upravu policije za organizovani kriminal RS koja je uhapsila Nešića i ostale i da li smatra da policija RS djeluje po nalogu ambasada u Sarajevu?
Dodikova izjava o navodnoj političkoj pozadini Nešićevog hapšenja ne samo da nije tačna, već je i vrlo licemjerna, jer je upravo on (Dodik) u oktobru 2020. godine javno optužio Nešića i “njegovu grupu iz Istočnog Sarajeva” za reketiranje putarskih preduzeća, ističući da je to vrlo ozbiljan materijal za istražne organe. Bilo je to vrijeme pred lokalne izbore 2020. godine, kada su se Dodik i Nešić nakratko politički razišli, jer je DNS glumatao prelazak u opozicione redove, ne bi li na izborima ostvario bolji rezultat.
U to vrijeme je MUP RS je Okružnom tužilaštvu Banjaluka podnio krivičnu prijavu protiv Nešića, jer je kao direktor “Puteva RS”prekršio odredbe Zakona o javnim nabavkama i sa “Prijedor putevima” sklopio šest pojedinačnih ugovora za izvođenje radova održavanja i zaštite magistralnih i regionalnih puteva. Reagujući na tu krivičnu prijavu, Nešić je tada rekao da se radi o političkom progonu iza kojeg stoji Milorad Dodik, koji će biti glavni krivac ako ga uhapse. Nešić i Dodik su izgladili odnose nakon opštih izbora 2022. godine, nakon kojih je Nešić imenovan za ministra bezbednosti BiH.
Matrica o “političkom progonu” ostala je na snazi do dana današnjeg, s tim što je sada političari iz vladajućeg establišmenta RS kao najvećeg “progonitelja Srba” u BiH targetiraju Tužilaštvo BiH, nastojeći tako prikriti upletenost visokih zvaničnika iz RS nezakonite radnje, bilo da se radi o napadima na ustavni poreak BiH ili je riječ o teškim kriminalnim i koruptivnim radnjama.
Hapšenje Nešića je i za Stašu Košarca, ministra spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH, “nastavak obračuna sa RS, koje sprovodi Tužilaštvo BiH pod dirigentskom palicom međunarodnih mešetara”. Zbog Nešićevog hapšenja, Košarac, koji je nedavno stavljen na “američku crnu listu”, najavio je blokadu rada Savjeta ministara BiH od srpskih ministara. Košarcu, međutim, nije ni palo na pamet da se povuče iz Savjeta ministara i političkog života kada je 2022. godine Sanja Stanković, njegova bivša supruga, pred Parlamentarnom komisijom Parlamentarne skupštine BiH javno svjedočila o fizičkom nasilju i psihičkom maltretiranju, koje je godinama trpjela od Košarca.
Oglasila se i Nešićeva bliska prijateljica Sanja Vulić, šefica Kluba poslanika SNSD-a u Predstavničkom domu BiH, navodeći da je hapšenje Nešića još jedan dokaz da je Tužilaštvo BiH ”u funkciji stvaranja političke destabilizacije i diskreditacije kadra iz RS”.
“Da neki Srbi imaju karaktera koliko pravi Srbin Nenad Nešić ima pripadnosti svom srpskom narodu, ovaj svijet bi bio ljepše mjesto za življenje uz poštovanje i njegovanje srpskih običaja i tradicije. Pravda je spora, ali dostižna”, rekla je Vulićeva.
O njenom karakteru mnogo govori to što je, zajedno sa Nešićem, angažovala svog dobrog prijatelja Vladimira Stanimirovića, uposlenika srpske nacionalnosti u zajedničkim službama BiH, da njoj i Nešiću šalje pisma o tome kako su navodno ugroženi u Sarajevu. Informacija da su Vulićka i Nešić nalogodavci Stanimiroviću da im šalje prijeteća pisma nikada nije zvanično potvrđena, pošto su se potrudili da sve bude zataškano. Kada je otkriveno ko je pošiljačac tih pisama, Vulićka i Nešić su “oprali ruke” od Stanimirovića, čak su ga branili. Stanimirović je dobio otkaz i prijavljen je Tužilaštvu BiH zbog ugrožavanja bezbjednosti.
„ZANIMLJIVA INFORMACIJA“
Darko Banjac, čija se NPS nedavno spojila sa DNS-om, Nešićevo hapšenje takođe tumači kao politički pritisak, koji dolazi netom nakon sjednice parlamenta RS na kojoj su usvojeni sporni zaključci o kojima se negiraju državne pravosudne institucije i legitimitet visokog predstavnika.Naveo je i da se Nešić sam namjeravao odazvati pozivu iz Tužilaštva BiH.
“On (Nešić) ni od koga ne bježi i ovaj način na koji to oni rade u suštini govore samo o tome da hoće da se uradi nešto pompezno. Čovjek želi dati izjavu i nisu trebali nikoga slati, mogli su ga pozvati telefonom”, rekao je Banjac.
Podsjećamo, Okružno javno tužilaštvo Prijedor je, nakon pisanja Žurnala, formiralo predmet koji se tiče određenih javnih nabavki Specijalne bolnice za fizikalnu medicinu i rehabilitaciju Mlječanica na čijem čelu je upravo Banjac. I nakon toga on je nastavio trošiti novac poreskih obveznika na netransparentne i sumnjive tendere. Biće da je sve poslove završavao telefonom, pa zato smatra i da se hapšenje može izvršiti telefonskim pozivom.
Iz opozicionih stranaka u RS reakcija je stigla jedino od Nebojše Vukanovića, predsjednika Liste za pravdu i red, koji je hapšenje Nešića nazvao “zanimljivom informacijom koja pokazuje da, bar donekle, pravna država nije potpuno umrla”.
"Vidjećemo kakav će biti epilog, da li će, po običaju, hapšenje biti medijska predstava, pa da se spor vodi godinama i da niko ne bude osuđen", rekao je Vukanović.
Zbog težine krivičnih djela za koje se sumnjiči, ali i pozicije koje obavlja, za očekivati je da Tužilaštvo BiH zatraži određivanje pritvora za Nešića.
(zurnal.info)