Federalni ministar razvoja, poduzetništva i obrta Vojin Mijatović nakon sjednice Vlade FBiH 20. oktobra saopštio je da je Elektroprivreda BiH napravila više od 90 miliona dugovanja, da je "minus" u rudnicima nekoliko stotina miliona KM te da trenutna proizvodnja uglja ne može pokriti zahtjeve termoblokova. Sve ukazuje da će do kraja godine morati doći do poskupljenja električne energije u Federaciji. Ako ništa drugo, u Vladi su svjesni posljedice takve odluke.
"Kao većinski vlasnik Elektroprivrede donijet ćemo odluku da li će doći do povećanja cijena struje. Nećemo učiniti ništa što bi ugrozilo poziciju građana u Federaciji BiH, a potom i privrednih konzumenata koji zavise od električne energije", rekao je ministar Mijatović.
Iz Elektroprivrede BiH su za negativno poslovanje, između ostalog, optužili upravo svoje rudnike.
„Negativno poslovanja uzrokovano je prvenstveno kontinuiranim smanjenjem isporuka uglja iz rudnika Koncerna EPBiH u periodu 2020-2022. godina, koje je nastavljeno i do septembra ove godine, povećanjem cijene uglja i troškova njegovog prijevoza, smanjenjem proizvodnje električne energije i bilansnih viškova kojima su, plasiranjem na tržištu, nadoknađivane razlike u odnosu proizvodna-prodajna cijena za javno snabdijevanje”, obrazložili su nedavno iz Elektroprivrede BiH.
Smanjena isporuka bilo je dovoljno opravdanje da se ugalj nabavlja od privatnih rudnika i po puno većim cijenama.
Polovinom oktobra Elektroprivreda BiH raspisala je novi tender za nabavku 400.000 tona mrkog uglja sa prevozom za potrebe Termoelektrane Kakanj. Procijenjena vrijednost nabavke je 70.120.000 KM bez PDV-a. Rok trajanja ugovora je do 12 mjeseci.
Početkom godine već je nabavljen ugalj za potrebe TE Tuzla i TE Kakanj od RMU Banovići u vrijednosti od 81.379.720,80 KM bez PDV-a. Od EFT Rudnik i Termoelektrana Stanari Elektroprivreda BiH nabavlja ugalj asortimana lignit, dok je mrki ugalj za potrebe TE Kakanj i TE Tuzla ranije nabavljan od firme Lager iz Posušja. Podsjetit ćemo da je krajem prošle godine za 600.000 tona mrkog uglja Lageru plaćeno 105 miliona.
Načinom na koji su iz Elektroprivrede BiH nabavljali ugalj od ovih firmi bavili su se i federalni revizori. U Izvještaju o finansijskoj reviziji Elektroprivrede BiH za 2022. godinu revizori navode da prilikom nabavki uglja iz Stanara i Posušja EPBiH nije poštovala Zakon o javnim nabavkama jer su prihvaćane ponude i zaključeni ugovori čija je vrijednost za 25.790.000 KM veća od njihovih procijenjenih vrijednosti!
Bez obzira što su prethodnih godina kršili zakon prilikom kupovine uglja od privatnih rudnika, početkom oktobra Vlada FBiH zadužila je Elektroprivredu BiH da kupi dodatnih 400 hiljada tona uglja. Nekoliko dana kasnije EPBiH raspisala je tender.
„Usvojenim zaključkom zaduženo je JP Elektroprivreda BiH d.d. Sarajevo da nabavi dodatnih 400.000 tona uglja u 2024. godini za realizaciju elektroenergetskog bilansa za 2024. godinu, kvaliteta koji je deklarisan za rad u kotlu u termoelektrani Kakanj, te po cijenama koje mogu biti različite od cijene utvrđene Odlukom Vlade FBiH od 16.12.2021. godine u skladu sa potrebama iz Elektroenergetskog bilansa JP EP BiH“, saopštili su iz Vlade FBiH.
Prevedeno, ovo znači kako su iz Vlade FBiH unaprijed odobrili da cijene po kojima će biti nabavljeno dodatnih 400.000 tona uglja mogu biti i više od utvrđenih.
POGLEDAJTE ŽURNALOV FILMIma li rudara u Bosni i Hercegovini?
(zurnal.info)