RMU Breza prošlu godinu završio je sa gubitkom od 16 miliona maraka. Prema Izvještaju o poslovanju, razlog negativnog rezultata je između ostalog ostvarena manja toplotna vrijednost uglja, time je i kvalitet uglja lošiji i prodaje se po nižoj cijenu, a što ima direktan uticaj na ostvareni prihod. Planirana proizvodnja uglja za 2023. godinu iznosila je 462.000 tone, a ostvarena je u iznosu od 304.407 tone, što iznosi samo 66% ukupne planiranje proizvodnje. Planirana prodaja uglja iznosila je 439.996 tone, a ostvarena je u iznosu od 254.589 tone, što je 58% od planirane.
„Prilikom sastavljanja godišnjih finansijskih izvještaja RMU Breza nije izvršilo procjenu sposobnosti da nastavi poslovati u vremenski neograničenom periodu, gubitak u 2023. godini iznosi 16.116.472 KM, dok je akumulirani gubitak na 31. 12. 2023. godine iznosio 178.180.807 KM i premašuje iznos osnovnog kapitala za 126.185.579 KM. Koeficijent tekuće likvidnosti je 0,025, što ukazuje na to da Društvo tekućim sredstvima nije u mogućnosti blagovremeno izmirivati tekuće obaveze. Navedene okolnosti stvaraju sumnju u sposobnost Društva da nastavi sa vremenski neograničenim poslovanjem“, navedeno je u Izvještaju o finansijskoj reviziji RMU Breza za 2023. godinu.
Zbog problema sa likvidnošću RMU Breza ne izmiruje redovno obaveze prema dobavljačima, već prema potrebi i prioritetima. Bez obzira na loše poslovanje i milionske gubitke RMU Breza prošle godine je isplatio regres. U obrazloženju odluke o isplati regresa uprava je navela da se regres isplaćuje kako bi se izbjegli štrajkovi, odnosno prekidi u poslovanju.
Šta je Koncern EPBiH uradio za 14 godinaOd najave blagostanja do konačne propasti rudnika
Isplata regresa je mala utjeha za zaposlene jer samo prošle godine rudnik im je ostao dužan 11,8 miliona maraka za poreze i doprinose . Ukupne neizmirene obaveze po ovom osnovu iznose 107.084.790 KM.
Prema podacima Pravne službe, protiv RMU Breza se vode sudski sporovi u ukupnom iznosu od 7.600.403 KM i odnose se na tužbe zaposlenika za razlike plaća, topli obrok, regres i otpremnine. Direktora Muamera Omerhodžića imenovala je Skupština 17. 3. 2021. godine na mandatni period od četiri godine. Uvidom u knjigovodstvenu dokumentaciju revizori su konstatovali da RMU Breza nema uspostavljeno robnomaterijalno knjigovodstvo zaliha uglja niti vrši obračun proizvodnje. U pomoćnim evidencijama evidentira se prodaja uglja po prodajnim cijenama što znači da Rudnik nema knjigovodstvene, a ni stvarne pokazatelje o proizvodnji, o stanju zaliha, o cijeni koštanja proizvedenog uglja, o utvrđenim razlikama između proizvedenih i realiziranih količina uglja te se ne vrši obračun rashoda po osnovu ostvarenog ili normiranog kala. Zašto je ta dokumentacija bitna pokazao je izvještaj o finansijskoj reviziji RMU Đurđevik.
ZBOG NISKE CIJENE UGLJA ZA EPBIHRMU Đurđevik ima gubitak od 127 miliona KM i porez od 14,9 miliona
Bez obzira na katastrofalno finansijsko stanje, kako u RMU Breza, tako i u ostalim rudnicima u sastavu Koncerna, nadležna Tužilaštva nisu zainteresovana za istraživanje kriminala i korupcije u rudnicima.
Finansijske revizije RMU Kreka, Đurđevik i Breza pokazale su brojne probleme uzrokovane lošim upravljanjem, kako od strane uprava ovih rudnika, tako i od strane Elektroprivrede BiH kao vlasnika. RMU Zenica je u procesu zatvaranja. Pisali smo više puta o finansijskoj dubiozi i problemima tom rudniku. Tamo je stanje kompleksnije od svih rudnika Koncerna.
zatvaranje zeničkog rudnika Mnogo obećanja za koje nema novca, izvjesna samo rasprodaja imovine
Prethodnih godina više puta je obustavljana proizvodnja zbog nemogućnosti rudnika da isplati plate. Računi su nekoliko puta blokirani, iz različitih razloga, od nemogućnosti uplate sredstava za rate kredita, blokade od strane Grada Zenice zbog dugovanja po osnovu zateznih kamata zbog neplaćanja takse KGZ, i na kraju zbog tužbe radnika zbog neizmirenih obaveza za penziono i zdravstveno osiguranje.
U finansijskoj dubiozi je i Elektroprivreda BiH. Prošlu godinu Elektroprivreda BiH završila je sa gubitkom od 142.331.820 KM! Rekordni gubitak pripisan je, između ostalog, slaboj proizvodnji uglja u rudnicima u sastavu Koncerna. I za ono što je proizvedeno navode da je plaćeno 60 posto više nego prethodnih godina. Kako bi popravili rekordni gubitak, iz Elektroprivrede planirali su, između ostalog, poskupljenje struje, nabavku 14 miliona tona uglja i zaduženje od 634 miliona KM u naredne tri godine.
O štednji nema govora, fokus je na povećanju plata i novom trošenju miliona maraka na tenderima za odabranim privatnim firmama.
Dok poskupljuju struju radi gubitakaElektroprivreda BiH troši 14 miliona KM na zaštitarske agencije
(zurnal.info)