KNEŽEVO:Gdje je nestala šuma?

Aktuelno

KNEŽEVO: Gdje je nestala šuma?

Opština Kneževo smještena je na samo nekih 40-ak kilometara od Banjaluke i slobodno se može reći da je jedina stvar po kojoj se ova opština ističe enormno bogatstvo šumom. Šumsko gazdinstvo „Čemernica“ gospodari ovim prirodnim bogatstvom, međutim, mnogi će se složiti, to gospodarenje i nije baš najbolje.

Gdje je nestala šuma?
Kneževo

ŠG „Čemernicu“ je obilježilo mnogo afera vezanih za šumu, tačnije za krađu iste, a najveći dio datira od 2020. i 2021. godine.

Naime, u februaru 2022. Uprava kriminalističke policije MUP-a Republike Srpske i Policijska uprava Banjaluka podnijeli su Okružnom javnom tužilaštvu Banjaluka izvještaj protiv četiri osobe zbog sumnje da su počinili više krivičnih djela na štetu Šumskog gazdinstva “Čemernica“ Kneževo. Među osumnjičenim našli su se i Njegoš Radić, tadašnji vršilac dužnosti direktora ŠG “Čemernica”, Duško Laketić, bivši direktor, Ranko Ćelić, rukovodilac u Radnoj jedinici “Cvrcka” i Ljiljana Aćimović, projektant u Šumskom gazdinstvu.

Ako ste se pitali da li se krađa nakon toga nastavila, odgovor je potvrdan.

Naš portal je već pisao o Izvještaju službe unutrašnje kontrole od 24.9.2021. godine, između ostalog, utvrđene su i opisane nepravilnosti.

„Konstatuje se da je kod gotovo svih otpremljenih ŠDS evidentiran veći prečnik u odnosu na prečnike koji su evidentirani u knjigama premjerbe drveta. Utvrđena zapremina iz otpremnih iskaza veća je za 28.3 kubna metra, ili 14 odsto u odnosu na zapreminu iz knjiga premjerbe. Kontrolnim premjerom sortimenata u navedenom odjelu utvrđena zapremina je veća za 2.8 kubnih metara ili sedam odsto u odnosu na zapreminu iz knjiga premjerbe. Utvrđeno je i da su dva sortimenta prije prije otpremljena nego što su zaprimljena“, navodi se u izvještaju.

Takođe, radnici su izvršili analizu par stotina trupaca (uglavnom prve klase) i ustanovili razliku oko 12% između primljene i otpremljene drvne mase, koja je otuđena od strane onih, kojima je povjerena na gazdovanje. Analiza trupaca izvršena je u odjelu broj 2. RJ. „Cvrcka“, gdje su radovi izvođeni od februara do maja ove godine.

Portal Gerila pisao je o nestanku 1.000 kubika drvne mase, a interesantno je da Ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva Republike Srpske nikada nije odgovorilo na pitanja Gerila info o navodima dijela radnika Šumskog gazdinstva Čemernica Kneževo da je u tom gazdinstvu samo u toku 2022. različitim mjerenjima načinjena ogromna finansijska šteta tom gazdinstvu. Pitanja o dešavanjima u Čemernici ignorisali su i u javnom preduzeću Šume Republike Srpske.

Šume Republike Srpske su prošle godine pokrenule i disciplinski postupak protiv v.d. direktora Šumskog gazdinstva Čemernica Kneževo Njegoša Radića (SNSD). Ovo javno preduzeće disciplinski postupak protiv direktora jednog od svojih šumskih gazdinstava pokreće zbog nepostupanja po Izvještaju iz decembra 2022. godine.

Unutrašnja kontrola je tada utvrdila da je Šumsko gazdinstvo Čemernica za vlastite potrebe, za zagrijavanje svojih prostorija, otpremilo 196,10 kubika ogrevnog drveta, od čega oblog 71,10 kubika, prostornog 106 kubika i celuloze 19 kubika. Izvršenom kontrolom na stovarištu, međutim, zatečeno je ukupno 95 kubika ogrevnog drveta dok razlika nije dovezena na stovarište. Na stovarištu nije zatečen ni jedan kubik oblog drveta (trupaca) iako je zvanično preuzeto 71,10 kubika. Velika razlika između onoga što piše da je uzeto za zagrijavanje službenih prostorija i onoga što je pronađeno na terenu.

Bivši načelnik opštine Kneževo Milan Komljenović za Infovezu tvrdi da se u Kneževu unazad četiri godine ništa nije promijenilo.

„Da budem potpuno otvoren, nije ni moglo. To je zbog toga što su akteri ostali isti, a oni „love“ kao što su „lovili“ i do sada – u mutnom. Da bi se napravio bilo kakav pomak, prvo treba da se akteri promijene. Dakle, oni su nastavili kao i do sada, kako što se tiče korupcije, tako i u domenu ilegalne eksploatacije šume. Kneževo je kao svoje primarno bogatstvo nekada imalo ljude, kadrove, ali koji su sticajem okolnosti i političkih dešavanja napustili naše mjesto. Od prirodnih bogatstava tu je bila šuma koja je danas na Čemernici devastirana“, kategoričan je Komljenović.

On smatra i da je za prijeko potrebnu promjenu u ovoj opštini prvo neophodna promijena svijesti građanstva.

„Vlast je, nažalost, uspjela da od slobodnih ljudi napravi robove i to je najveći zločin prema sopstvenom narodu, a najveća opasnost jeste to što su izbori kupljeni, odnosno izbori u Kneževu danas predstavljaju legalizaciju unaprijed pripremljene izborne prevare koja se ogleda u manipulacijama izborima, kupovini glasova i sl“, ističe Komljenović.

Tekst preuzet sa portala misbih.ba