:GORI U SNSD-u: Radmanović odstranjuje Špirićeve ljude i kreće u lov na Dodika

Pošta sa okupirane strane

GORI U SNSD-u: Radmanović odstranjuje Špirićeve ljude i kreće u lov na Dodika

GORI U SNSD-u: Radmanović odstranjuje Špirićeve ljude i kreće u lov na Dodika

Godine rasipništva, u kojima je novac od prodaje Telekoma vladajućoj strukturi prvenstveno služio za stvaranja ličnih poslovnih imperija, dokazivanje lažnog elitizma i njegovanje malograđanskih manira, doveli su Republiku Srpsku na rub finansijskog kolapsa, a sam Savez nezavisnih socijaldemokrata u stanje permanentnog haosa i unutarstranačkih obračuna. Novca je sve manje, zbog čega se u vrhu SNSD-a vodi žestoka bitka za prevlast u odlučivanju raspodjele ono malo para što je ostalo. Preseljenjem iz zgrade Vlade RS u Palatu predsjednika, lider SNSD-a Milorad Dodik, donedavno neprikosnoven u partiji, izgubio je dobar dio moći, jer formalno više ne odlučuje niti ima kontrolu nad svim finansijskim tokovima. Ustoličenjem Aleksandra Džombića za svog nasljednika, Dodik djelimično, ali ne i potpuno suvereno, drži situaciju u svojim rukama, tim prije što je u samoj vlasti i oko nje, kao i u SNSD-u sve više onih koji bi da umanje njegov uticaj i svedu ga na mjeru u kojoj ne bi bio apsolutni autoritet koji odlučuje o svemu. Prije svega, o tome kome će i koliko pripasti od preostalog novca.

Dodik na udaru Radmanovićevih ljudi

“U vrhu SNSD-a je totalni sukob između suprostavljenih strana”, potvrdio je Žurnalu izvor iz vrha ove stranke, navodeći da je pokušaj smjene Zorana Mastila, direktora Fonda PIO RS, samo refleksija haotičnog stanja u vladajućoj partiji. Isti izvor navodi da su se u SNSD izdiferencirale dvije frakcije - jedna, lijevčanska, na čijem čelu je Dodik, i druga, banjalučka, koju predvodi Nobojša Radmanović, potpomognut medijskom logistikom vlasnika Nezavisnih novina i Glasa Srpske Željka Kopanje.
“Radmanović nastoji da uz podršku Kopanjinih medija dovede svoje ljude na čelo određenih institucija i javnih fondova, kako bi ovladao finansijskim tokovima u RS”, naveo je isti izvor. Prema njegovim riječima, nije slučajno što je prva strijela odapeta na direktora Fonda PIO, s obzirom na to da Mastilo slovi kao čovjek Nikole Špirića, čiji je rejting u samom SNSD- u minoran, a poslije izbora novog Savejata ministara BiH (čiji je trenutno predsjedavajući), značajno će biti umanjena i njegova politička težina.
“Zbog svega toga, prvo se krenulo na smjenu Špirićevih ljudi, kojih, doduše, i nema puno. Poslije toga slijedi teža bitka sa Dodikom i njegovim ljudima”, kazao je naš sagovornik. On navodi da Džombića svakodnevno posjećuju Radmanovićevi i Kopanjini emisari, pokušavajući da ga prevedu na svoju stranu, pri čemu se ne preza ni od ucjenjivanja premijera objavljivanjem određenih strvari koje bi mogle da ga potpuno kompromituju u javnosti. Uz to, u Vladi RS dva značajna resora, finansije i industriju i energetiku, drže Zoran Tegeltija i Željko Kovačević, koji su Radmanovićevi ljudi, pa Džombić neće moći, kao ranije Dodik, da sam odlučuje o krucijalnim stvarima koje se tiču trošenja budžetskih para. Naš sagovornik iz SNSD-a tvrdi da Radmanovićeva struja, koju uglavnom čine nekadašnji socijalisti, u potpunosti kontroliše i ministra rada i boračko-invalidske zaštite Petra Đokića. Nervoza drma i ljude iz Dodikove “biznis” ekipe, čiji su poslovi u prethodnim godinama zavisli isključivo od njega, a koji sada pomno prate odmjeravanje snaga unutar vladajuće strukture.

“Džombić je između čekića i nakovnja. S jedne strane, pod velikim je pritiskom Radmanovićeve struje, dok je, s druge strane, pod stalnom prismotrom Dodika i njegovih ljudi”, kaže naš izvor. On podsjeća da je po Dodikovom nalogu iz palate predsjednika u Vladu premještena Željka Dragičević, koja je postavljena za Džombićevog šefa kabineta, kao i dvojica Dodikovih tjelohranitelja, koji sada imaju zadatak da prate svaki premijerov korak. Dodiku su i dalje potpuno odani Slavko Mitrović, siva eminencija i tvorac ideološke potke SNSD-a, izvršni sekretar partije Rajko Vasić i gradonačelnik Banjaluke Dragoljub Davidović.
“Činjenica je, međutim, da se Dodikova harizma kruni i da je on sve više i sve češće na udaru Radmanovićevih ljudi. Dodiku se najviše odupire Igor Radojičić, koji s njim gotovo svakodnevno ulazi u otvorene duele i samo je pitanje vremena kada će se u SNSD-u otvoreno početi govoriti o pokretanju pitanja smjene Dodika sa čela partije”, kaže naš sagovornik.

 

Vatrogasno društvo SNSD

P25_Tenders_05Haotično stanje u vrhu stranke podstaklo je i trvenja na terenu, gdje se u poslednje vrijeme vode pravi ratovi između čelnih ljudi pojedinih opštinskih odbora SNSD-a. Tajkun Gavrilo Bobar isposlovao je političku likvidaciju svoje koleginice Milice Marković u OO SNSD-a u Bijeljini, o čemu se vrh stranke još nije izjasnio. Naš izvor iz SNSD-a navodi da Radmanovićeva struja sada taktizira u pogledu slučaja Bijeljina, osmišljavajući taktiku kako da na upražnjeno mjesto predsjednika Opštinskog odbora inauguriše svog čovjeka.
“Poslanik u parlamentu RS Nikola Baštinac, kao i sam Igor Radojičić optužili su Bobara da je dao svoj glas Mladenu Ivaniću, prilikom izbora srpskih delegata u Dom naroda BiH, te da je tako direktno izdao partiju. Logično, kod Bobara je to izazvalo strah i već je ugovorio sastanak sa Radmanovićem i Radojičićem kako bi iskupio svoje grijehove. Ova dvojica će to iskoristiti da na čelo SNSD-a u Bijeljini dovedu svog čovjeka”, kazao je naš sagovornik.

Sukobi potresaju i SNSD na Sokocu, gdje su samovolja, bahatost i kriminal braće Mirka i Brane Čolovića prešla minimalni prag tolerancije, koju je proteklih godina u vezi sa ovim pojavama pokazivalo članstvo Dodikove stranke. Na sva ova dešavanja Rajko Vasić nonšalantno odgovara da je SNSD “ozbiljna stranka, a ne vatrogasno društvo koje mora da reaguje za pet minuta”. Činjenica je, međutim, da se u SNSD više ne radi o malim požarima, već o buktinji koju, po svemu sudeći, neće moći da savlada ni cijela Dodikova unutarstranačka vatrogasna jedinica.

(zurnal.info)