ODRŽANI PROTESTI U SARAJEVU:Građani traže pravdu za ubijenu djecu

Novosti

ODRŽANI PROTESTI U SARAJEVU: Građani traže pravdu za ubijenu djecu

Među nekoliko hiljada okupljenih građana, osim porodice Memić, bili su i Davor Dragičević, otac Davida Dragičevića, i Amir Agić, otac studentice Selme Agić

Građani traže pravdu za ubijenu djecu

Ispred Narodnog pozorišta u Sarajevu održani su protesti kojima su građani Sarajeva i drugih gradova tražili pravdu za mladića Dženana Memića. Među nekoliko hiljada okupljenih građana, osim porodice Memić, bili su i Davor Dragičević, otac Davida Dragičevića, i Amir Agić, otac studentice Selme Agić, koju je automobilom usmrtio Sanjin Sefić. Muriz Memić, Dženanov otac najavio je da priprema krivične prijave protiv tužilaca i policajaca koji su radili na ovom slučaju:

- Bit će ih puno, zato nam treba malo više vremena. Prijave idu protiv devet kantonalnih tužilaca, tri federalna, 22 policajca i mnogih vještaka. Naredni korak je zahtijevanje nove istrage. 

Memić i Dragičević tražili su od okupljenih građana da svoje zahtjeve iznesu dostojanstveno i bez incidenata:

- Muriz se bori duže nego ja. Ja im neću dati toliko vremena - poručio je Dragičević:

- Idemo do kraja, pravda za Davida, pravda za Dženana, pravda svoju djecu koja su ubijena. Ovo je pravda za naš narod ovdje.

Podsjetimo, dvadesetjednogodišnji Dženan Memić preminuo je 15. februara 2016. godine dok je sa djevojkom Alisom Mutap  šetao Velikom alejom na Ilidži. Nakon što je u komi proveo sedam dana, preminuo je.
Prve informacije govorile su da se radi o saobraćajnoj nesreći, no poslije se govorilo da je riječ o napadu. Tridesetog maja te godine uhapšen je Ljubo Seferović pod sumnjom da je skrivio saobraćajnu nesreću u kojoj je stradao Memić. Dan kasnije uhapšeni su i njegov otac Bekrija Seferović, te supruga Vasvija Sejdović.  
Osumnjičeni su tokom saslušanja priznali, navedeno je tada iz Tužilaštva KS, da su se vozili kombijem, u kojem je bilo i djece, tražeći staro željezo i odbačene stvari. Ljubo se, prema vlastitom priznanju, sageo da dohvati CD te je u tom trenutku udario Memića i Alisu Mutap. Tužilaštvo je teretilo Ljubu i Vasviju da su, potom, izašli iz vozila i tupim predmetom izudarali Dženana i Alisu, a potom pobjegli, što su uhapšeni negirali.
Kombi je snimljen u blizini tragičnog događaja, a vještačenjem je utvrđeno da tragovi na mjestu zločina pripadaju tom vozilu, navedeno je tada.
Kako se dalje navodi, Bekrija Seferović pomogao je sinu da zamijeni oštećene dijelove kombija, koji su potom prodali. Seferović i Sejdović su zatim pobjegli u Banju Luku.
Odmah nakon hapšenja i saopštenja Tužilaštva reagirao je Muriz Memić izrazivši sumnju u takav rasplet događaja. Tvrdio je kako se ništa ne uklapa te kako je njegov sin ubijen šipkom. Porodica Dženana Memića bila je sigurna tada, a tvrde to i danas, da je Alisa Mutap bila umiješana u slučaj.
S druge strane, iz Tužilaštva Kantona Sarajevo poručili su kako je Seferović priznao djelo „na štetu Dženana Memića i Alise Mutap“, Dženanove djevojke. Dodali su kako postoje dokazi da su Ljubo Seferović i ostali počinili navedeno krivično djelo.

Dvije godine kasnije, 16. juna Kantonalnom sudu u Sarajevu izrečena je oslobađajuća presuda Ljubi i Bekriji Seferoviću. Nakon presude, Muriz Memić najavio je prijave protiv kantonalne tužiteljice Dalide Burzić, ali i policajaca koji su bili uključeni u istragu i proces.  
Tvrdi da Tužilaštvo i policija kriju ubicu i falsifikuju dokaze, zbog čega su i zatražili njihovu odgovornost. Odmah nakon presude želio je razgovarati sa tužiteljicom Burzić, ali je ona odbila da ga primi:

-Dalida Burzić od prvog dana laže, vodila je pogrešnu istragu. Moram reći Alisi Mutap da kaže istinu. Jer, da ih je Ljubo udario, Alisa bi jedva dočekala da kaže, ali eto...Dalida joj je dala zaštitu...Ipak, ima pravde, Bogu hvala. A, mi nećemo stati do kraja. Neka ona (Dalida, op.pr) kaže ime, ja ću reći prezime. Ona dobro zna ko je ubica. Ako ne mognemo doći do pravde, ja ću uzeti pravdu u svoje ruke, ja ovo ne mogu halaliti.

Prilikom izricanja presude sudija Igor Todorović naveo je da se dva uzorka boje vozila ne podudaraju, odnosno da sporni uzorak koji je pronađen na mjestu događaja ne odgovara boji kombija kojim je upravljao Ljubo Seferović. 


 
Vještak mašinske struke Jasmin Bijedić utvrdio je da oštećenja na Seferovićevom kombiju nisu mogla nastati na način da je udario pješaka:
- Vještak svoju tvrdnju obrazlaže tako što ističe da su stubovi i vozila, možda stubovi vozila, možda najčvršći konstruktivni dijelovi vozila, prema navodima vještaka. U pitanju je profilisani lim sa izuzetno visokom čvrstoćom, zbog čega isključuje svaku mogućnost da je do oštećenja navedenog stuba došlo uslijed naleta vozila na pješake.
Povrede Dženanove djevojke Alise Mutap, kako je utvrdio vještak medicinske struke, nisu karakteristične za nalet vozila na pješaka. Jednako, ni povrede koje je imao Dženan Memić ne ukazuju na to da je Seferovićev kombi udario mladića jer se povrede ne slažu sa oštećenjima na vozilu, niti sa obdukcijskim nalazom, kazao je sudija.
Advokat porodice Memić Ifet Feraget traži odgovornost:
- "Pravosudna mafija je danas na koljenima. To je suštinski važno naglasiti, a danas kucamo na vrata nezaboravljenim tužiocima, nemoralnim tužiocima, i svih devet moraju odgovarati, i svih 22 policajca koji su sudjelovali u ovakvoj kriminalnoj istrazi. Nije problem kad nekoga oslobodite, ali je problem kad sud oslobodi nekoga zato što se nije desila saobraćajna nesreća, a ona je bila predmet optužnice. Dakle, dokazi su fabrikovani, tragovi su podmetani, ono što svaka budala vidi, to bi trebao da vidi i najlošiji tužilac.
Ovakav ishod očekivao je i Rusmir Karkin, advokat Ljube Seferovića:
-Ovaj postupak se jedino ovako mogao i završiti s obzirom na to da su dokazi takve prirode koji doista nisu mogli potvrditi teoriju Tužilaštva.
Na ovu presudu moguća je žalba Vrhovnom sudu Federacije BiH. Tužilaštvo Kantona Sarajevo najavilo je ulaganje žalbe. 

Slučaj Dženana Memića poredi se sa smrću Banjalučanina Davida Dragičevića, čija porodica već mjesecima pokušava dokazati da je David ubijen a krivce krije vrh vlasti i policije u RS-u. U oba slučaja, porodice pokušavaju doći do istine, ne prihavatajući konstatacije policije i tužilaštava da se radi o nesrećama. Krivci ne smiju biti zaštićeni, a pravda mora biti dostižna za sve građane BiH. Tako su David i Dženan, nažalost, postali simboli borbe za pravdu u BiH, ujedinivši građane cijele BiH. 

(zurnal.info)