Devet godina neizvjesnosti:Slučaj Dženana Memića simbol je borbe za pravdu

Istražujemo

Devet godina neizvjesnosti: Slučaj Dženana Memića simbol je borbe za pravdu

Istragu o smrti Dženana Memića od početka prazne razne kontroverze, nepravilnosti i opstrukcije zbog čega je porodica bila prisiljena organizirati proteste u potrazi za odgovornošću, a u tome su im svaki put podršku pružale na hiljade građana

Slučaj Dženana Memića simbol je borbe za pravdu
Adi Kebo/zurnal.info

Slučaj Dženana Memića, koji je stradao 2016. godine, postao je simbol borbe za pravdu u Bosni i Hercegovini. Porodica Memić  već devet godina vodi neprestanu borbu kako bi dokazali da njihov sin i brat nije stradao u saobraćajnoj nesreći, nego da je ubijen. Istragu o smrti ovog mladića od početka prate razne kontroverze, nepravilnosti i opstrukcije zbog čega je porodica bila prisiljena organizirati proteste u potrazi za odgovornošću.

Ovaj slučaj pokrenuo je i masu građana na ulice koji su zajedno sa porodicom Memić tražili pravdu, smatrajući da je istraga opstruisana kako bi se zaštitili moćni počinioci. Parole s protesta su se odnosile na pravdu za Dženana, ali i na širu borbu protiv nepravde i korupcije unutar pravosudnog sistema.

“Tražimo pravdu da još jednom poručimo da se nismo umorili i da nećemo odustati. Ovo nije borba za Dženanovu pravdu, ovo je borba za sigurnost nas i naše djece”, poručeno je sa 20-og protesta održanog 11. septembra 2021. godine u Sarajevu.

Nikada nećemo odustati, vrijeme je za pravdu!Dvadeseti protest porodice MemićNikada nećemo odustati, vrijeme je za pravdu!

Unatoč pokušajima dijela vlasti i pravosudnih krugova da minimiziraju značaj ovog slučaja, podrška porodici Memić je rasla i pritisak na vlast i pravosuđe je postajao veći. Ovo je na kraju dovelo do toga da je Tužilaštvo BiH, prvi put u istoriji bh. pravosuđa, otvorilo „istragu o istrazi“. Istragom Tužilaštva BiH bila je obuhvaćena bivša glavna tužiteljica Kantonalnog tužilaštva u Sarajevu, a danas sutkinja Suda BiH Dalida Burzić, bivši komesar MUP-a KS Vahid Ćosić, te još veliki broj osoba iz tužilačkih i policijskih krugova.

Ova istraga nije dala pozitivne rezultate, obustavljena je što je u javnosti izazvalo dodatne sumnje u cijeli slučaj. I dalje je otvoreno pitanje odgovornosti za propuste u ovoj istrazi i ko su pravi krivci za Dženanovu smrt. Ipak, ovaj slučaj je u mnogim aspektima promijenio pristup javnosti prema pravdi i institucijama koje bi trebale da služe građanima, a ne moćnicima i političarima.

Da je Tužilaštvo BiH obustavilo istragu protiv Burzić i ostalih javnosti je saopštio Dženanov otac Muriz Memić. On je javno za Face TV kazao da će on svog sina osvetiti, a pokazao je i službenu zabilješku FUP-a od 15. marta 2016. godine koju su potpisala tri policijska službenika i u kojoj je opisan način na koji je stradao Dženan Memić.

„Posredstvom operativne veze koja je u prethodnom periodu davala tačne i korisne informacije došlo se do saznanja o načinu i okolnostima pod kojima je izvršeno krivično djelo Ubistvo počinjeno na štetu Dženana Memića iz Ilidže, a koji je uslijed posljedica nanešenih mu teških tjelesnih povreda preminuo 15. februara 2016. Godine“, navedeno je, između ostalog, u ovoj službenoj zabilješci.

Ubrzo nakon ovoga, iz Federalne uprave policije su saopštili da oni preuzimaju ovu istragu. 

Podsjetimo, borba porodice Memić traje još od 8. februara 2016. godine kada je u Velikoj aleji na Ilidži njihov sin i brat zadobio povrede opasne po život usljed kojih je preminuo 15. februara na KCUS-u.

(zurnal.info)