Gradonačelnik Sarajeva Ivo Komšić danas je u Sarajevu na zajedničkoj akademiji Grada Sarajeva i Saveza antifašista i boraca narodnooslobodilačkog rata u BiH (SABNOR-a BiH), uručio priznanja hrvatskom kompozitoru i dirigentu Đeli Jusiću i francuskom intelektualcu Bernardu Henryju Levyju, koji su proglašeni počasnim građanima Grada Sarajeva.
Povodom Dana državnosti BiH, Komšić je istakao da je uprkos svemu „BiH opstala i ona će opstati, a oni koji nasrću na nju i dan-danas, oni su prolazni“.
Krunski uradak Đele Jusića smatra se komponovanje oratorija „Srebrenički inferno“, rijetko-složeno savremeno djelo s kojim je obilježena tragedija bošnjačkog naroda u Srebrenici.
-Molim gradonačelnika Komšića da se ovo djelo jednog dana ovjekovječi na dostojnom snimku, jer u Sarajevu imamo odličan orkestar - Sarajevsku filharmoniju i hor. Slike blijede, riječi nestaju, a muzika ostaje. Muzika je jedini jezik na svijetu gdje se svi razumiju i gdje nema granica – kazao je hrvatski kompozitor Jusić.
Bernard Henry-Levy je jedan od prvih francuskih intelektualaca koji je pozvao na vojnu intervenciju protiv srpske vojske u Bosni devedesetih godina i veoma rano progovorio o srpskim koncentracionim logorima.
-Uzbuđen sam što sam sa vama na Dan državnosti BiH u vrlo specifičnom trenutku, gdje je naslijeđe partizana, čini se, u momentu blagog uništenja u čitavoj regiji i gdje je samo postojanje BiH problematično pojedinima – kazao je Bernard Henry-Levy.
Izrazio je sreću što ponovo može potvrditi „da nemaju dvije BiH, još manje tri BiH“.
-Postoji samo jedna BiH - nedjeljiva čiji je Sarajevo glavni grad – istakao je Levy, dodajući da ga "čini posebnim i počast „Bosanski ljiljan“ koju mu je u ratu uručio Alija Izetbegović".
Autor je dokumentarnog filma „Bosna“ o agresiji na BiH, u kojem portretira Armiju RBiH ka vojsku koja brani čast Evrope i Aliju Izetbegovića kao borca za kozmopolitizam i slobodu, nazivajući ga De Gaulleom.
Ovo je, također, bila prilika da se oda priznanje uspješnim poslovnim ljudima, te je Plaketu Grada Sarajeva gradonačelnik Komšić uručio dr. Zulkufu Orucu, koordinatoru TIKA-e u BiH kao znak javnog priznanja i zahvalnosti Turskoj međunarodnoj agenciji za saradnju i koordinaciju (TIKA) za realizaciju brojnih i veoma značajnih projekata usmjerenih ka obnovi BiH.
- Da biste razumijeli BiH morate je voljeti. TIKA će naredne godine napuniti 18 godine djelujući na području BiH. Da bismo služili narodu BiH radimo razne projekte, te smo u posljednjih pet godina realizirali oko stotinu projekata u poljima obrazovanja, zdravstva, kulture, historije – kazao je Oruc, koordinator TIKA-e u BiH.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.
Pročitajte još