Revizija:IMA LI TURIZMA U BIH: Poticaji za turizam ponovo otišli u pogrešne ruke!

Istražujemo

IMA LI TURIZMA U BIH: Poticaji za turizam ponovo otišli u pogrešne ruke!

Već godinama Ministarstvo okoliša i turizma FBiH dobija kritike zbog nedovoljnog nadzora sredstava za razvoj turizma. Ni ove godine situacija nije mnogo bolja

IMA LI TURIZMA U BIH: Poticaji za turizam ponovo otišli u pogrešne ruke!

Ministarstvo okoliša i turizma Federacije BiH prošle godine izdvojilo je milion i 300 hiljada KM u okviru projekta Transfer za razvoj turizma. Sredstva su dodjeljivana korisnicima u svrhu promocije i razvoja turizma. Prilikom dodjele sredstava, utvrdila je revizija, kriteriji za davanje sredstava nisu bili dovoljno jasni i mjerljivi. Komisija je bila pristrasna kada su u pitanju neki aplikanti a broj bodova, pojašnjavaju revizori, utvrđivan je na osnovu subjektivne ocjene članova.

Od pojedinih aplikanata nije tražena ni dostavljena potpuna dokumentacija. Ovo nije prvi put da je Ministarstvo okoliša i turizma FBiH dobilo kritike zbog dodjele sredstava za razvoj turizma. I prethodnih godina u okviru izvještaja navođeno je kako nema kontrole ovih sredstava, ali to očito nije dovelo do promjene politike Ministarstva.

Prošle godine provedena je i revizija učinka „Podrška razvoju turizma FBiH“, a ustanovljeno je kako, bez obzira na niska ulaganja, veliki dio odgovornosti za stanje u turizmu leži na institucijama:

- Godišnji planovi dodjele finansijskih poticaja korisnicima nisu zasnovani na sveobuhvatnim analizama stanja i potreba turizma u FBiH. Također, ne ostvaruje se konstruktivna saradnja sa drugim akterima relevantnim za razvoj turizma poput turističkih zajednica, kantonalnih ministarstava, akademske zajednice, privrednih komora i sl. Planovi poticaja sadrže opšte ciljeve poticanja čije se ostvarenje teško ili nikako ne može mjeriti.

I tada je upozoreno kako pri izboru korisnika poticaja za razvoj turizma veći značaj imaju kriteriji koji se odnose na statusno-pravne karakteristike aplikanta nego kvalitet ponuđenog projekta. Kriteriji nemaju utvrđen prioritet u poticanju razvoja turizma.

Nadzor je fokusiran na kontrolu namjenskog trošenja poticaja bez praćenja realizacije pojedinačnih projekata za koji su dati poticaji:

- Nakon provedene revizije zaključeno je da aktivnosti i mjere koje su se u proteklom periodu poduzimale nisu doprinijele poboljšanju uslova za razvoj turizma FBiH. Nisu provedene opšte mjere iz programskih dokumenata koje bi značajno poboljšale uslove za razvoj sektora turističke djelatnosti FBiH. Planiranje finansijskog poticanja razvoja turizma ne osigurava učinkovitu realizaciju poticaja.

Bolovanje, plata, naknada za odvojeni život...

Nisu samo načini dodjele poticaja kritikovani u izvještaju za 2014. godinu. I zbog drugih propusta Ministarstvo je od revizije dobilo mišljenje sa rezervom. Uočeno je i kako se dani bolovanja ne evidentiraju na pravilan način, te neopravdani troškovi prouzrokovani ugovorima o djelu za poslove koje su trebali obavljati uposlenici Ministarstva.

Jedan od ilustrativnih primjera je slučaj uposlenice protiv koje je prošle godine vođen disciplinski postupak a koja je, iako je bila na bolovanju, inkasirala i naknadu za odvojen život i platu,  a bolovanje joj je odobravano bez adekvatnih nalaza ljekarske komisije.

Ministarstvo nije ispunilo ni obavezu nadzora poslovanja Fonda za zaštitu okoliša. Fond je putem ovog Ministarstva Vladi FBiH dostavljao Plan rada i Izvještaj o poslovanju, ali osim toga Ministarstvo nije obavljalo nadzor vezano za poslovanje Fonda od njegovog osnivanja.

U vezi sa nadzorom nad namjenskim utroškom sredstava od članarina turističkim zajednicama i boravišnim taksama ostvarenih u 2012. godini, a raspodijeljenih Odlukom Vlade FBiH u 2013. godini, kao i ranijih godina, navode revizori, Ministarstvo sa Federalnim ministarstvom kulture i sporta nije poduzimalo adekvatne aktivnosti kako bi prikupljena sredstva bila namjenski i pravovremeno realizovana:

Uvidom u dokumentaciju, do okončanja revizije konstatovali smo da je od 81 krajnjeg korisnika njih samo 38 dostavilo izvještaje o namjenskom utrošku sredstava a istima je opravdano samo 487.028 KM ili 45,18 % od ukupno doznačenih 1.077.791 KM sredstava u 2013. godini, iz nadležnosti Ministarstva.

Na osnovu naprijed navedenog, ne može se potvrditi da je Ministarstvo, u skladu sa utvrđenim nadležnostima, poduzelo adekvatne aktivnosti kako bi se od strane krajnjih korisnika dostavili Izvještaji, odnosno izvršio nadzor nad namjenskim utroškom sredstava doznačenih u prethodnom periodu.

Kako Ministarstvo nije vršilo adekvatan nadzor nad dodijeljenim sredstvima jedan dio aplikanata nije uopće realizirao aktivnosti za koji su dobili novac. Primjeri su udruženje Bonaventura (22 hiljade KM)  za projekat Promocija turizma kroz aktivnu zaštitu okoliša.

Također, Ministarstvo je dodjeljivalo sredstva putnčkim agencijama koje dovode turiste u BiH. Sredstva su dodjeljivanja agencijama koje su, između ostalog, predočile dokaze o dovedenom broju turista i noćenja u BiH. Revizija je uvtrdila kako su neke agencije donosile potvrde o noćenjima koje se nisu uopće mogle dovesti u vezu sa njima ali ih je Ministarstvo bez problema prihvatalo:

- Potrebno je unaprijediti postojeće kriterije za raspodjelu sredstava po programima Podrške turističko – kulturnim, gastronomskim i drugim oblicima manifestacija i sajmova koje imaju internacionalni značaj u FBiH i Podrške putničkim agencijama koje rade na dovođenju turista u BiH – INCOMING i vrše promociju raspoloživih resursa i turističkih destinacija na području FBiH, u okviru Transfera za razvoj turizma, na način da se svaki utvrđeni i bodovani kriterij može dokazati tačno propisanom dokumentacijom, u cilju izbjegavanja subjektivne procjene i transparentnog trošenja budžetskih sredstava – zaključuje se u izvještaju.

(zurnal.info)