Hapšenje Ljubiše Petrovića:Istraga protiv gradonačelnika kao sredstvo za preuzimanje vlasti u Bijeljini

Istražujemo

Hapšenje Ljubiše Petrovića: Istraga protiv gradonačelnika kao sredstvo za preuzimanje vlasti u Bijeljini

Motiv za hapšenje jednog od najistaknutijih opozicionara u RS, koji nije sklon kompromisima sa vlašću, bio je potpuno politički motivisan. Namjera je bila da se Petroviću posle hapšenja odredi pritvor, zbog čega ne bi mogao obavljati funkciju gradonačelnika, što bi SNSD iskoristio da na tu poziciju postavi svog čovjeka.

Istraga protiv gradonačelnika kao sredstvo za preuzimanje vlasti u Bijeljini
Ljubiša Petrović (foto: bntv)

Slučaj gradonačelnika Bijeljine Ljubiše Petrovića (SDS) završen je njegovim puštanjem na slobodu, nakon što je 24 sata proveo u pritvoru i na saslušanju u tužilaštvu.

Petrovićev advokat Miodrag Stojanović izjavio je da Okružno javno tužilaštvo (OJT) Bijeljina tereti Petrovića za isplatu stipendija studentima, kao i da je tužiteljka Sabina Husejnagić najavila da će od Okružnog suda tražiti da se njegovom klijentu uvedu mjere zabrane.

“Prema osumnjičenom Lj. P. je donesena Naredba o sprovođenju istrage zbog osnovane sumnje da je počinio u produženom trajanju krivično djelo –Zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja- iz člana 315. stav 2. u vezi sa stavom 1. KZ RS, prekoračenjem službenog ovlaštenja na način da je nakon provođenja propisane procedure za dodjelu stipendija za akademsku 2022/2023 i 2023/2024 godinu, postupio suprotno Pravilniku i Odluci o stipendiranja učenika i studenata donoseći Odluke o dodjeli ‘vanrednih stipendija’ u ukupnom iznosu preko pola miliona KM. Na taj način su stvorene dodatne obaveze za budžet Grada Bijeljina, postupajući i suprotno odredbama Zakona o budžetskom sistemu Republike Srpske, po kojem je bio dužan da sredstva utvrđena u budžetu koristi rukovodeći se načelima racionalnosti i štednje”, saopštili su iz OJT Bijeljina.

Ovakvim postupanjem i raspolaganjem budžetskih sredstava, dodali su, nastupile su i posljedice za građane koji iz budžeta Grada ostvaruju pravo na plate, jer im se u nedostatku sredstava i prezaduženosti ne uplaćuju doprinosi za penziono i zdravstveno osiguranje. OJT, zaključeno je, tereti Petrovića za počinjeno krivično djelo “Zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja”.

SNSD BLOKIRA AKTIVNOSTI GRADONAČELNIKA

Bijeljinsko tužilaštvo zatražilo je da sud Petroviću zabrani obavljanje službe i ulazak u gradsku upravu. Nije sporno da Petrović nije imao odluke Skupštine Grada da isplati stipendije studentima, ali je tačno da taj novac on nije uzeo sebi i strpao ga u sopstveni džep, već isplatio onima kojima je i namijenjen. I to jer SNSD četiri godine minira donošenje odluka lokalnom parlamentu. Okružni sud Bijeljina odluku o mjerama koje je predložilo tužilaštvo donijeće u ponedeljak, 20. januara.

Policija je po nalogu OJT privela Petrovića 17. januara popodne, nakon što su prethodno upali u zgradu Gradske uprave i izvršili pretres. Petrović se sumnjiči da je bez odobrenja Skupštine Grada tokom svog prethodnog mandata isplaćivao stipendije studentima. Skupštinska većina u Bijeljini, predvođena Savezom nezavisnih socijaldemokrata (SNSD) Milorada Dodika je u protekle četiri godine blokirala sve aktivnosti gradonačelnika Bijeljine, pa i one koje se tiču donošenja budžeta i rebalansa budžeta, zbog čega je revizorski izveštaj rada Gradske uprave bio negativan. Petrović je i na prošlim lokalnim izborima, održanim početkom oktobra prošle godine, pobijedio u trci za gradonačelnika Bijeljine.

Nema sumnje da je hapšenje Petrovića i njegovo jednodnevno zadržavanje u pritvoru bilo naređeno iz vrha vlasti Republike Srpske i samog SNSD-a, a da su taj nalog izvršili poslušnici iz policijskih i pravosudnih krugova.

Stanivuković se povukao, Petrović odlučnijiBijeljina i banja luka protiv vlade rsStanivuković se povukao, Petrović odlučniji

Motiv za hapšenje jednog od najistaknutijih opozicionara u RS, koji nije sklon kompromisima sa vlašću, bio je potpuno politički motivisan. Namjera je bila da se Petroviću posle hapšenja odredi pritvor, zbog čega ne bi mogao obavljati funkciju gradonačelnika, što bi SNSD iskoristio da na tu poziciju postavi svog čovjeka. Povod za hapšenje Petrovića bio je negativni izvještaj Glavne službe za reviziju Gradu Bijeljina za 2023. godinu, na osnovu kojeg je OJT Bijeljina po službenoj dužnosti formiralo predmet.

Gradonačelnik Bijeljine neracionalno trošio i nezakonito zapošljavaoMANDAT LJUBIŠE PETROVIĆAGradonačelnik Bijeljine neracionalno trošio i nezakonito zapošljavao

Indikativno je da tužilaštva širom RS gotovo nikada ranije nisu marila za izvještaje Glavne službe za reviziju niti su na osnovu revizorskih izvještaja pokretala procese protiv javnih funkcionera, odgovornih za nezakonito i netransparentno trošenje budžetskog novca. Pitanje je i zašto je predmet zbog negativnog revizorskog izvještaja otvoren samo protiv gradonačelnika Bijeljine, a ne i protiv, primjera radi, Draška Stanivukovića (PDP), koji je od revizora dobio istu ocjenu kao Petrović? Kako to da je Petrović uhapšen jer je isplatio stipendije studentima, a nisu Draško Stanivuković i premijer RS Radovan Višković, koji su uložili 53 miliona maraka za izgradnju teniskog kompleksa u Banjaluci za održavanje “Srpska opena” 2023. godine, od kojeg je ostala samo ruševina?

Tužioci odlučili da Višković nije krivIAKO SU NETRANSPARENTNO POTROŠENA 53 MILIONA KMTužioci odlučili da Višković nije kriv

I kako to da su svi gradovi i opštine na čijem su čelu SNSD-ovi načelnici i gradonačelnici dobili pozitivna mišljenja revizije ili mišljenja sa rezervom, iako je javna tajna da su gotovo svi na različite načine nezakonito izvlačili javni novac iz tih lokalnih zajednica? Na kraju, Glavna služba za reviziju RS, koju je uspostavio pokojni Boško Čeko, mnogo je izgubila na kredibilitetu nakon što je na njeno čelo došao Jovo Radukić, koji je od 2006. godine, kada Milorad Dodik dolazi na vlast, pa sve do 2017. godine bio pomoćnik ministra finansija za fiskalni sistem. Upravo sa te pozicije Radukić odlazi na funkciju glavnog revizora RS.

Namjeru da Ljubišu Petrovića silom sklone sa gradonačelničke pozicije trebalo je da finalizuju tužiteljke Olga Pantić i Sabina Husejnagić. Olgu Pantić odavno bije glas da je prebliska režimu Milorada Dodika. Ona je prošle godine na mjesec dana bila suspendovana s pozicije glavnog tužioca OJT Bijeljina, ali je Drugostepena disciplinska komisija Visokog sudskog i tužilačkoj savjeta (VSTS) prihvatila njenu žalbu, pa je vraćena na tu funkciju. Sabina Husejnagić je za zamjenika glavnog tužioca OJT Bijeljina imenovana u julu prošle godine. Navodno je, kako navode iz pravosudnih krugova u Bijeljini, predmet protiv Petrovića dodijeljen Husejnagić, mada je prethodno on pripao drugoj tužiteljki, što bi u tom slučaju bila manipulacija CMS sistemom.

S obzirom na sve to, deplasirano djeluju navodi iz saopštenja OJT prema kojima to tužilaštvo “mora raditi i radi u skladu sa Ustavom Republike Srpske, Zakonom o krivičnom postupku Republike Srpske, kao i drugim zakonima, jednako u odnosu prema svakom građaninu nezavisno u kojem svojstvu se nalazi....a kako je to propisano članom 5. Krivičnog zakonika RS”.

DODIKOV STRAH OD PROŠIRENJA PROTESTA

Posebno je tragikomična konstatacija iz saopštenja da je “Tužilaštvo samostalni državni organ i  do sada niko nije, a neće moći ni ubuduće vršiti bilo kakav pritisak na rad ovog Tužilaštva”.  Uslijedilo je to nakon subotnjeg protesta ispred zgrade tužilaštva, kojim su okupljene pristalice Petrovića i funkcioneri SDS-a,  iskazali nezadovoljstvo te tražili puštanje Petrovića na slobodu. U saopštenju je krivičnim prijavama zaprijećeno okupljenima na protestu, jer su “ometali rad tužilaca, narušavali javni red i mir skandiranjem uvredljivih poruka, a i primjenom sile oštetili imovinu Tužilaštva”.

protest u Bijeljini (foto:BN TV)

Cijeli ovaj kontekst, sprega vrha vlasti, policije i osoba iz pravosuđa, bitan je u vezi sa hapšenjem Petrovića i njegovim zadržavanjem u pritvoru. Kao što je notorno da je ogroman dio pravosuđa u RS djeluje po nalogu vladajućeg establišmenta, što potvrđuju i epilozi procesa koji su u prethodnom periodu vođeni protiv SNSD-ovih nosilaca javnih funkcija. Mada se radilo o slučajevima “čistim kao suza”, nakon sudskih procesa svake odgovornosti su oslobođeni bivša direktorica Agencije za bankarstvo RS Slavica Injac, u slučaju propasti “Bobar banke”, ili bivši premijer RS Aleksandar Džombić zbog zloupotrebe položaja pri dodjeli kredita Investiciono-razvojne banke RS od 19,4 miliona maraka zvorničkoj “Energoliniji”.

Bobar banka likvidirana, novac nestao, pokojni vlasnik krivacOSLOBAĐAJUĆA PRESUDA SLAVICI INJACBobar banka likvidirana, novac nestao, pokojni vlasnik krivac

Niko neće odgovarati za gubitak 19,4 miliona marakaOslobađajuća presuda Aleksandru DžombićuNiko neće odgovarati za gubitak 19,4 miliona maraka

Kako su Injac i Džombić oslobođeni odlukama pravosudnih institucija u RS, koje djeluju pod jakim političkim uticajem vlasti u RS, tako je Ljubiša Petrović trebalo da bude ekspresno strpan iza rešetaka i da mu se odredi pritvor, a potom pokrene inicijativa da mu se zabrani obavljanje gradonačelničke funkcije. To se nije desilo jer se “glavni vođa” u Laktašima zabrinuo zbog protesta u Bijeljini. Daljnji razvoj situacije ovisi od odluke Okružnog suda Bijeljina - da li će podleći političkim pritiscima i donijeti rigorozne mjere zabrane za Petrovića, čime bi mu bilo onemogućeno da obavlja funkciju gradonačelnika ili će proces ići ustaljenom procedurom.

Miloradu Dodiku je posle sukoba učesnika protesta sa policijom postalo jasno da bi stvari mogle izmaći kontroli i da bi se talas demonstracija mogao proširiti Republikom Srpskom, posebno zbog činjenice da plate u brojnim javnim preduzećima, poput u velikom broju šumskih gazdinstava nisu isplaćene mjesecima, da su zaposlenima u sistemu Elektroprivrede RS plate smanjene za 15 procenata i da je pitanje dana kada će cijeli javni sektor u RS doživjeti finansijski kolaps.

Zbog secesionističkog djelovanja vrha entitetske vlasti, cijela RS je odavno izložena međunarodnim sankcijama, a Vlada RS, bez obzira što njeni čelnici tvrde drugačije, sve teže pronalazi novac kojim može zakrpiti ogromne budžetske rupe. Uz to, spisak javnih funkcionera RS koji su pod američkim sankcijama enormno je uvećan, a, prema izvorima Žurnala, u redovima vladajućih vlada ogroman strah od procesa koji bi protiv njih mogli biti pokrenuti u Tužilaštvu BiH, što za organizovani kriminal, što za nesprovođenje odluka Ustavnog suda BiH i Visokog predstavnika.

 

(zurnal.info)