Kabineti predsjednika i dva potpredsjednika Federacije BiH, na čiji se račun već godinama nižu iste primjedbe federalnih revizora, budžetske korisnike u prošloj godini su koštali 3.557.811 KM, koliko je ukupno za njih izdvojeno izmjenama i dopunama budžeta. Za reviziju usklađenosti aktivnosti, finansijskih transakcija i informacija s relevantnim zakonima i drugim propisima dobili su mišljenje s rezervom.
Podsjetimo, od marta prošle godine predsjednica FBiH je Lidija Bradara, dok su potpredsjednici Refik Lendo i Igor Stojanović. Prethodnih godina, tačnije od 2015. ove funkcije su obavljali Marinko Čavara, Melika Mahmutbegović i Milan Dunović.
Ova tri Kabineta su jedan subjekt, jedan ID poreski broj, ali se ponašaju kao tri odvojena budžetska korisnika. Federalnom ministarstvu finansija podnose pojedinačne finansijske izvještaje. I tako je već godinama. Revizori upozoravaju, čelnici Federacije se ne obaziru, a ostale kao da nije ni briga.
„Predsjednik i dva potpredsjednika Federacije BiH unutrašnju organizaciju nisu uredili jedinstvenim pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta, iako su porezno registrovani pod jednim identifikacionim brojem. Navedeno nije u skladu s Uredbom o načelima za utvrđivanje unutrašnje organizacije federalnih organa uprave i federalnih upravnih organizacija“, naglašeno je i u revizorskom izvještaju za 2023. godinu.
Ovo je isticano i u svim prethodnim izvještajima. Od ranijih 12 preporuka njih osam nije realizovano, dok su četiri samo djelimično.
KO NAJVIŠE TROŠI, A KO NAJMANJE
Predsjednica Federacije BiH kabinete ima u Sarajevu i Mostaru i sa 31. decembrom prošle godine imala je 10 zaposlenih. Pravilnik o unutrašnjoj organizaciji predviđa 17 radnih mjesta (10 savjetnika, dva državna službenika i pet namještenika), dok je budžetom planirani broj zaposlenih bio 14. Za ovaj kabinet odobreni budžet za 2023. iznosio je 1.553.491 KM, a prema strukturi rashoda i izdataka operativni budžet za prošlu godinu bio je 1.544.523 KM. Prema godišnjem izvještaju o izvršenju budžeta, od toga je za plaće i naknade troškova zaposlenih izdvojeno 727.992 KM, a na tekuće transfere i druge tekuće rashode 290.463 KM.
Za kabinet potpredsjednika Lende budžetom je izdvojeno 1.017.850 KM. Od toga je, prema godišnjem izvještaju o izvršenju budžeta, za plaće izdvojeno 556.670 KM, za tekuće transfere i druge tekuće rashode 148.167 KM. Pravilnikom o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji radnih mjesta u ovom Kabinetu od 1.decembra prošle godine sistematizovana su radna mjesta za 19 izvršilaca (šest savjetnika, 10 državnih službenika i tri namještenika). U decembru prošle godine u ovom kabinetu je bilo 12 zaposlenih, koliko je budžetom i bio planirani broj.
Za kabinet potpredsjednika Igora Stojanovića budžetom je izdvojen najmanji iznos od 986.470 KM, a prema godišnjem izvještaju o izvršenju budžeta, od toga je na plaće izdvojeno 736.194 KM, a na tekuće transfere i druge tekuće rashode 61.582 KM.
U ovom kabinetu je na zadnji dan prošle godine bilo uposleno 10 osoba, dok je budžetom planirani broj zaposlenih 11.
Kabinet predsjednice najviše izdvaja novca i za naknadu za prevoz s posla i na posao 21.637 KM, dok je Lendin kabinet za tu svrhu izdvojio 5.697 KM, a Stojanovićev 3.134 KM. Za troškove smještaja dužnosnika Bradarin i Lendin kabinet izdvajaju 8.569 KM, odnosno 8.024 KM, a za naknade za odvojen život nešto više od po 7.000 KM.
Kabinet predsjednice za troškove prevoza korisnicima odvojenog života izdvaja 3.614 KM, a potpredsjednika Lende 1.802 KM.
Kabinet drugog potpredsjednika, kao i svih prethodnih godina, za ove tri svrhe nema troškova.
Za putne troškove najviše izdvaja kabinet potpredsjednika Lende 21.051 KM, dok kabinet predsjednice u tu svrhu izdvaja 18.076 KM, a Stojanovićev 13.944 KM. Za unajmljivanje imovine i opreme Bradarin kabinet izdvaja 4.633 KM, kabinet potpredsjednika Stojanovića 2.500 KM, dok Lendin kabinet ne izdvaja ništa.
USLUGE REPREZENTACIJE
Ukupni izdaci za ugovorene i druge posebne usluge iznose 249.442 KM, od toga se na kabinet predsjednice odnosi 98.072 KM, Lendin 70.206 KM, a Stojanovićev 81.165 KM.
U revizorskom izvještaju je pojašnjeno da se najznačajniji izdaci odnose na usluge reprezentacije i to, čak, 82.042 KM, zatim po osnovu ugovora o djelu 34.700 KM, dok je za rad komisija izdvojeno ukupno 10.690 KM.
Izdaci za usluge reprezentacije najvećim dijelom odnose se na konzumaciju jela i pića, te manjim djelom na kupovinu poklona.
"Prema prezentiranoj dokumentaciji, računi koji su plaćani gotovinski sadrže kratke zabilješke, dok uz račune koji nisu plaćani gotovinski u najvećoj mjeri nije priložen kratak pismeni izvještaj u kojem treba da se navede svrha korištenja sredstava reprezentacije. Navedeno nije u skladu sa Uredbom i odredbama internih pravilnika“, naveli su revizori.
Revizori su utvrdili i da su ugovori o djelu s pojedinim osobama zaključivani za redovne poslove za koja su pravilnicima o unutrašnjim organizacijama sistematizovana radna mjesta. Kao i prethodnih godina, revizori upozoravaju da je kabinet predsjednice i prošle godine zaključio ugovore o djelu za obavljanje poslova asistenta, odnosno tehničkog sekretara. Za ove poslove su u osam mjeseci zaključeni ugovori u ukupnom iznosu od 12.000 KM.
Za navedenu poziciju se u kontinuitetu od 2015. zaključuju ugovori o djelu, a radno mjesto je sistematizovano, ali ne i popunjeno kako to zakon nalaže.
Ured potpredsjednika Lende zaključio je ugovore o djelu za poslove lektorisanja, prevođenja, kao i svu korespondenciju vezanu za Kongres lokalnih i regionalnih vlasti pri Vijeću Evrope u ukupnom iznosu od 3.000 KM u periodu od tri mjeseca.
Kabinet drugog potpredsjednika FBiH zaključio je ugovore o djelu za vršenje sigurnosne procjene i analizu stanja opće sigurnosti u FBiH, za pola godine u vrijednosti od 9.000 KM, te za savjetodavne stručne pomoći iz oblasti prava u vrijednosti od 4.000 KM i iz oblasti energetike u vrijednosti od 3.000 KM.
U revizorskom izvještaju navedeno je i to da obračun naknada članovima komisija koji su zaposleni u urednima predsjednice i potpredsjednika nije imao tretman prihoda od nesamostalne djelatnosti kako je to propisano zakonom i pravilnicima.
Podsjetimo da je Žurnal i ranijih godina pisao o nepravilnostima na koje upozoravaju federalni revizori.
(zurnal.info)