TAJNA IZA ZIDINA KAZNIONICE:Kome i za koliko novca zatvorenici državnog zatvora peru prljavi veši?

Istražujemo

TAJNA IZA ZIDINA KAZNIONICE: Kome i za koliko novca zatvorenici državnog zatvora peru prljavi veši?

Zavod smo pitali koje firme su angažovane u posredovanju usluga pranja veša, ko dovozi i odvozi rublje između hotela i zatvora? Nisu nam željeli odgovoriti na ovo pitanje, naveli su tek da Privredna jedinica Concordia nije budžetski korisnik te da svoje proizvode i usluge „može prodavati na tržištu sukladno propisima kojima je uređena ova oblast“.

Kome i za koliko novca zatvorenici državnog zatvora peru prljavi veši?
Foto: Adi Kebo/zurnal.info

U državnom zatvoru u Istočnom Sarajevu (Zavod za izvršenje krivičnih sankcija, pritvora i drugih mjera) zatvorenici svakodnevno peru veš za nekoliko sarajevskih hotela, a za svoj rad primaju i naknadu. I ranije se pisalo o tome da se u okviru Zavoda zatvorenici radno angažuju za pranje veša, te neke druge aktivnosti. Ali kada se u samom zatvoru pokušaju dobiti konkretni podaci o profitu koji se pritom ostvaruje, iznosima koji od tog profita odlaze na isplatu zatvorenika, te još važnije, načinima na koje se biraju saradnici u ovom poslu – dobiju se tek okvirni podaci bez konkretnih odgovora.

Prema izvorima Žurnala (podaci koje nam u Zavodu nisu željeli dati) zatvor za sada pere veš za hotele Swissotel, Green i Walter (nekadašnji hotel Emiran, 2017. godine povjeren na upravljanje Agenciji za upravljanje oduzetom imovinom, nakon što je prijašnji vlasnik osuđen za organizovani kriminal, poreznu utaju i pranje novca), te za neke hotele na Jahorini i privatne vikendice.  

Saradnici bez javnog poziva

U augustu 2021. u okviru Zavoda registrovana je Privredna jedinica Concordia, za čije je zastupanje ovlašten upravnik (direktor Zavoda) Siniša Perković. Za usluge pranja veša Concordia je sklopila ugovore sa vanjskim pravnim licima. To znači da svakodnevno, ili po potrebi, firme koje su angažovane izvan Zavoda, iz sarajevskih hotela u Zavod dovoze prljavi veš, a čisti vraćaju u hotele. Iako je Concordia u PDV sistemu, ona nije registrovana u sistemu javnih nabavki. S obzirom da je Zavod javna ustanova, postavlja se pitanje na koji način Concordia dolazi do vanjskih saradnika, kako odlučuje ko će oni biti, kao i to kako se uopšte vrši dogovor sa hotelima kojima će pružati usluge pranja veša. 

Prošle godine Concordia je imala prihod od oko 96 hiljada KM, a rashod oko 66 hiljada KM. U sistemu javnih nabavki nije prikazana nijedna stavka o potpisanim ugovorima jer jedinica uopšte nije u tom sistemu. S obzirom da ni Zavod a ni Concordia nisu nikada objavili javni poziv za izbor ovih saradnika, ili oglas kako bi hoteli znali po kojoj cijeni i kakve vrste usluga se u zatvoru pružaju, ostaje pretpostavka da se ovi poslovi dogovaraju na privatnim sastancima i privatnim kanalima. Jer kako bi drugačije, primjera radi, Swissotel uopšte znao za ovu mogućnost.

Zavod smo pitali koje firme su angažovane u posredovanju usluga pranja veša, ko dovozi i odvozi rublje između hotela i zatvora? Nisu nam željeli odgovoriti na ovo pitanje, naveli su tek da Privredna jedinica Concordia nije budžetski korisnik te da svoje proizvode i usluge „može prodavati na tržištu sukladno propisima kojima je uređena ova oblast“. 

Uprkos tome što iz Zavoda nisu željeli dati konkretne podatke ko su angažovani posrednici, novinari Žurnala pronašli su jednu od tih kompanija. U prijepodnevnim satima vozilo kompanije Fair Share dostavlja čist i ispeglan veš iz zatvora hotelu Swissotel u SCC-u (Sarajevo City Centar). Na fotografijama se vidi dostavno vozilo firme FairShare.

Nakon toga, vozilo odvozi novu turu prljavog veša u državni zatvor, što se vidi na priloženim fotografijama. 



FairShare jeste u sistemu javnih nabavki. Sjedište joj je u Sarajevu, a njihova podružnica u Istočnom Sarajevu osnovana je u junu 2021. Samo mjesec dana prije nego što će biti osnovana Concordia, sa kojom sarađuje. Ali na spisku njihovih klijenata iz javnog sektora uopšte nema ni Zavoda ni Concordie. Tek nekoliko usluga koje su obavljali za Ministarstvo pravde BIH – nabavka poklon paketa vrijednih blizu šest hiljada KM, upravo suma za koju zakon dozvoljava da se provodi direktnim sporazumom. 
Concordia nije u sistemu javnih nabavki i nigdje u javno dostupnim registrima ne prikazuje sa kim potpisuje ugovore. 

U Zavodu za Žurnal kažu da Concordia nije budžetski korisnik, a poslovanje se vrši preko računa otvorenog u poslovnoj banci koji nije dio JRT-a. Ne žele reći ni koliko iznosi cijena pranja veša po kilogramu:
Privredna jedinica je sklopila ugovore o pružanju usluga vešeraja sa vanjskim pravnim licima. Privredna jedinica nije budžetski korisnik i poslovnim ugovorima je vezana za druga pravna lica te tako svoje proizvode može prodavati sukladno propisima kojima je uređena ova oblast. Prihodi ostvareni po osnovu radnog angažovanja zatvorenika u Zavodu nisu prihodi Budžeta BiH te se evidentiraju u skladu sa odgovarajućim knjigovodstveno-računovodstvenim propisima. Finansijsko poslovanje privredne jedinice vrši se preko računa otvorenog u poslovnoj banci koja nije dio JRT sistema i samim tim ona vrši izdavanje računa. Privredna jedinica je u PDV sistemu. 

U isto vrijeme dok se ne prikazuju saradnici, troškovi i prihodi, oprema za vešeraj u okviru Concordie nabavlja se iz budžeta Zavoda, od javnih sredstava. Sudeći prema raspisanim tenderima, planira se ozbiljno proširenje posla. U toku je tenderska procedura za nabavku profesionalnog valjka za peglanje vrijedna oko 90 hiljada KM bez PDV-a. U septembru ove godine za 50 hiljada KM nabavljena je profesionalna oprema za vešeraj. Početkom godine nabavka i ugradnja rezervnih dijelova plaćena je blizu 40 hiljada KM. 

S obzirom da je Concordia u okviru javne ustanove, ipak bi morao postojati neki trag o firmama sa kojima sarađuje i koje, također, od te usluge ostvaruju profit, ali ti podaci, suprotno Zakonu o javnim nabavkama, nisu javni. 

(zurnal.info)