Potvrđeno pisanje Žurnala:KORUPCIJA U ZDRAVSTVU: Tri ljekara suspendovana zbog sumnje na zloupotrebu recepata

Istražujemo

KORUPCIJA U ZDRAVSTVU: Tri ljekara suspendovana zbog sumnje na zloupotrebu recepata

Tri sarajevska ljekara suspendovana su zbog sumnje da su propisivali preveliki broj lijekova. Najnoviji podaci govore da se na ovaj način samo u Kantonu Sarajevo bez potrebe godišnje gubi više od sedam miliona maraka.

KORUPCIJA U ZDRAVSTVU: Tri ljekara suspendovana zbog sumnje na zloupotrebu recepata
FOTO: Adi Kebo/zurnal.info

Direktor Zavoda zdravstvenog osiguranja Kantona Sarajevo Kenan Crnkić potvrdio je danas novinarima da je komisija koja radi na utvrđivanje nepravilnosti i zloupotreba u propisivanju recepata kod tri ljekara zaposlena u domovima zdravlja u Kantonu Sarajevo uočila nepravilnosti u radu, a nadležnim institucijama i organima dostavljeni su relevantni podaci i materijalni dokazi.

- Doktorica inicijala F.Z.S., zaposlena u Domu zdravlja Vogošća je za jedan dan, 16. januara propisala 751 recept i pregledala 244 pacijenta. O.K.S. zaposlena u Dom zdravlja Novi Grad izdala je 749 recepata i pregledala 212 pacijenata, a K.R. zaposlena u Domu zdravlja Centar propisala je 650 recepata i pregledala 205 pacijenata - rekao je Crnkić na vanrednoj pres konferenciji i precizirao da su ti ljekari suspendirani.

Frapantan je, kaže, podatak da trošak propisanih recepata (više od 11.000 KM) na analizirane datume, za svaku od pobrojanih, predstavlja iznos od njihovih sedam prosječnih neto plata. Uočeni su recepti na kojima su korigovani datumi. Konstatirano je i to da je 16. januara jedan ljekar svakih 30- 40 sekundi propisivao recept i za manje od 2 minute pregledao pacijente. Crnkić je pojasnio da je 16. januar bio zadnji dan kad su se mogli koristiti takozvani “bijeli kodovi”. Nakon toga su u primjeni mogli biti samo “rozi kodovi” koji su uvedeni upravo s ciljem snažnije kontrole propisivanja i sprječavanja stvaranja zaliha recepata i kodova, ali i sprječavanja priča kako nema dovoljno recepata u pojedinim ambulantama:

- Time se u kontinuitetu vršio pritisak na Zavod da dodjeljuje više recepata i kodova nego što je to zaista potrebno. Spomenuti doktori recepte su vjerovatno držali 'u šteku' i 16. januara se iskorišteni da ne propadnu - dodao je Crnkić.

Ljekari prepravljali datume na receptima

Značajno povećanje troškova lijekova najveći je pojedinačni udio u gubitku u poslovanju Zavoda za zdravstveno osiguranje za 2013. godinu u ukupnom iznosu od 14 miliona KM i to za čitavih 7,5 miliona KM više od planiranih izdvajanja.

U današnjem susretu s novinarima Crnkić je kazao da je ovo prva faza kontrolnog procesa u sektoru zdravstva. U procesu je formiranja i druge komisije koje će imati jasne i precizne zadatke za utvrđivanje eventualno drugih postupanja koja su protivna dobrim poslovnim praksama i važećim zakonskim i podzakonskim propisima.

Kod svih navedenih ljekara uočeni su i recepti (između 50 i 70 recepata) na kojima su dodatno prepravljani datumi, pojašnjava Crnkić neke od metoda kojima su se služili:

- Ovdje se jasno nazire sprega pojedinih ljekara i apoteka koje su ovjerene recepte slale na naknadno korigovanje, čime po mišljenju komisije postoji osnovana sumnja da je počinjeno krivično djelo faslificiranja javne isprave, a neposredni supervizor koji je obavješten dužan je podnijeti prijavu nadležnim organima koji će utvrditi da li je i u kojoj mjeri počinjeno predmetno krivično djelo.

Posebno je zabranjivajuće da se radi o iskusnim ljekarima, a broj recepata koje su pomenuti propisali na analizirane datume u značajnoj  mjeri odstupa od njihovog uobičajenog prosjeka koji se kreće od 72 do 76 izdatih recepata po jednom danu. Frapantan je podatak da trošak propisanih recepata (preko 11.000 KM) na analizirane datume, za svaku od pobrojanih, predstavlja iznos od njihovih 7 prosječnih neto plata.   

Upozoravali smo i ranije: Ljekari koji su propisivali nelogično veliki broj lijekova

Žurnal je još 2011. godine pisao o nevjerovatnom broju propisanih lijekova pojedinih ljekara.

“Ljekari u Sarajevu godinama izdaju nelogično veliki broj lijekova dnevno pa se dešava da u prosjeku dnevno izdaju po stotinu recepata što dovodi do toga da je samo jedan ljekar izdao više od po jednog recepta svakom stanovniku opštine”, pisali smo u tekstu Deset paketa lijekova za samo jednog pacijenta koji je bio dio istraživanja o nezakonitim vezama ljekara i farmaceuta.

Ljekar Doma zdravlja Ajša Dodik-Mehičević je 2009. godine bila na prvom mjestu po broju propisanih lijekova. Ona je svakog radnog dana propisivala oko stotinu recepata! S obzirom na to da je ljekarima dozvoljeno da svakog dana pregledaju najviše 30 pacijenata doktorica Mehičević je tako propisivala po tri recepta svakom od svojih pacijenata!

Njen kolega Ešref Čaušević je godinu ranije propisao skoro 30.000 recepata u Hadžićima koji imaju oko 22.000 stanovnika.

Pisali smo i upozoravali na neobična putovanja ljekara koje su plaćale farmaceutske kompanije.

Najveći domaći proizvođač lijekova Bosnalijek prodaje najviše lijekova zahvaljujući i najvećem ulaganju u svoju promociju. Sredinom 2010. godine ova kompanija 'počastila' je 50-ak ljekara sarajevskih Domova zdravlja vikendom na atraktivnom hrvatskom otoku Mljet. Stručnjaci Bosnalijeka promovirali su pet svojih lijekova ljekarima 'oduševljenim ljepotama ovog otoka'. Izvještaj u zvaničnom biltenu Javne ustanove Dom zdravlja Sarajevo 'Sa Bosnalijekom na Mljet: Rajski otok uronjen u tišini prirode', više je podsjećao na reportažu oduševljenih turista nego izvještaj o edukaciji medicinara. Izvještaj tek uzgred spominje i hvali kratka predavanja. Bilten donosi i primjere izričito zabranjene Zakonom o lijekovima BiH.

Po završetku edukativnog dijela, uslijedile su slobodne aktivnosti, tačnije vrijeme koje je najkorisnije bilo utrošiti na upoznavanje ovog vrijednog otoka. Noć prije polaska Bosnalijek je organizovao svečanu večeru. Uspješni scenarij od prethodne večeri je ponovljen. Dakle, na stolovima ukusna hrana, a u pozadini zvukovi tamburica. Šlag na tortu bila je nagradna igra. Srećni dobitnici počašćeni su dvodnevnim boravkom u luksuznim apratmanima na Bjelašnici, piše u izvještaju sa “edukativnog vikenda na Mljetu”.

Da nešto nije uredu morali se vidjeti mnogo prije nego što su to pokazali i brojevi u finansijskom izvještaju Zavoda.

(zurnal.info)