Nezakonita dešavanja u Domu zdravlja u Laktašima, na čijem čelu je dr Ljubomir Šormaz, obrazac su potpune privatizacije društvenog dobra i nezakonitog raspolaganja državnim novcem. Iako je Šormaz u nekoliko navrata prijavljen Specijalnom tužilaštvu RS zbog malverzacija, ova institucija do sada nije našla ništa sporno u njegovom poslovanju.
NEZAKONITO U SVIM ASPEKTIMA
To je zapanjujuća činjenica, jer nalazi o finansijskom poslovanju Doma zdravlja Laktaši, koji se nalaze u izvještaju Glavne službe za reviziju javnog sektora RS, svjedočanstvo su beskrupulozne otimačine i opšteg bezakonja u pomenutoj zdravstvenoj ustanovi.
Revizori su dali negativnu ocjenu poslovanja Doma zdravlja u Laktašima, a njihovi nalazi su, najblaže rečeno, zapanjujući.
Finansijski izvještaji ne daju istinit i objektivan prikaz po svim materijalno značajnim aspektima, a finansijsko poslovanje Doma zdravlja u toku 2010./2011. godine bilo je u svim materijalno značajnim aspektima neusklađeno s nadležnom zakonskom i drugom pravnom regulativom, navodi se u Izvještaju revizije.
Argumentuje se to činjenicom da postupci javnih nabavki nisu provođeni ni u 2010. ni u 2011. godini, niti su zaključeni ugovori s dobavljačima.
U 2010. ukupne nabavke na nivou Doma zdravlja realizovane su u iznosu od 683.984 KM. Od toga za nabavku raznog materijala u vrijednosti od 373.737 KM KM nisu provođeni postupci javnih nabavki niti su zaključeni ugovori sa dobavljačima, navodi se u Izvještaju revizora. Znači, više od 50 posto nabavki izvršeno je mimo zakona.
U 2011. godini ta situacija je bila i gora, jer je nelegalna i nezakonita nabavka materijala potrebnog za rad Doma zdravlja prešla 60 posto.
Preciznije, od 724.154 KM, koliko je utrošeno u ove svrhe, za nabavke u vrijednosti od čak 464.363 KM nisu provođeni zakonski postupci, niti su zaključeni ugovori sa dobavljačima.
Glavna služba za reviziju utvrdila je i da su prihodi od zakupa poslovnog prostora potcijenjeni za 19.600 KM za 2010., dok su za 2011. potcijenjeni za 12.720 KM. Šlag na tortu je činjenica da je apoteka koja je zakupila prostorije u Domu zdravlja, jednim dijelom vlasništvo direktora Ljubomira Šormaza i njegovog pomoćnika.
Suvlasnici apoteke "Hemolek" Laktaši su direktor Doma zdravlja Laktaši i pomoćnik direktora za medicinska pitanja tog Doma zdravlja (po 25 odsto vlasništva), što znači da su bili povezane osobe u ovom poslu, navodi revizija.
Šormaz je dozvolio svojim “poslovnim” partnerima da prodaju imovinu Doma zdravlja, vrijednu nekoliko desetina hiljada KM, kao svoju. Dom zdravlja Laktaši uložio je 392.497 KM u izgradnju ambulante u Aleksandrovcu. Uz ambulantu su izgrađeni i poslovni prostori.
Iz prezentovane dokumentacije reviziji vezano za aktivnosti izgradnje ambulante u Aleksandrovcu, evidentno je da je Dom zdravlja Laktaši uplatio cjelokupan iznos od 392.497 KM, po osnovu Ugovora i Aneksa ugovora, izvođaču radova Marković Invest RM i da je samim tim vlasnik tog objekta u cijelosti. Iz prezentovane dokumentacije vidljivo je da je Marković Invest prodao te poslovne prostore koji nisu u njegovom vlasništvu, navodi se u Izvještaju revizije.
I nikom ništa.
I NIKOM NIŠTA
Posebno su interesantni troškovi reprezentacije, a revizija je utvrdila da ne postoji nikakva odluka nadležnog organa o njenoj visini, niti ko ima pravo da je troši.
Tako je u 2010. godini na reprezentaciju utrošeno 40.782 KM, a 2011. 19.203 KM. Ono što je frapantno je činjenica da je dobar dio ovih troškova plaćen VISA karticom, koju isključivo može da koristi direktor. Naravno, revizorima nije prezentovano šta je sve direktor platio VISA karticom i šta je sve u troškovima reprezentacije, ali je više nego jasno da on novac Doma zdravlja tretira kao svoj lični i na taj način ga i koristi.
Glavna služba za reviziju dostavila je Okružnom tužilaštvu Banjaluka, jer smatraju da postoji elementi krivičnog djela.
Okružno tužilaštvo Banjaluka, povodom dostavljenog izvještaja Glavne službe za reviziju javnog sektora Republike Srpske o poslovanju Doma zdravlja ‘Dr Mladen Stojanović’ Laktaši, naložilo je da se izvrše provjere, odnosno da se utvrdi da li se u radnjama koje su navedene u izvještaju stiču obilježja i bića krivičnog djela zloupotrebe službenog položaja ili ovlašćenja iz člana 347. Krivičnog zakona Republike Srpske, ili eventualno nekog drugog krivičnog djela, saopštila je Žurnalu portparolka banjalučkog Okružnog tužilaštva Maja Đaković-Vidović.
Ona je navela da je predmet u fazi prethodnih provjera i da će, po njihovom okončanju, tužilac donijeti odgovarajuću tužilačku odluku.
(zurnal.info)