Analiza
OČAJNIČKI POTEZI ZA IZBJEGAVANJE BANKROTA: Milorad Dodik pokušava uzeti 300 miliona iz Centralne banke
Sada je valjda svima jasno zašto je za Milorada Dodika najbolnija stavka ona o zabrani raspolaganja državnom imovinom, jer bi u suprotnom prirodni resursi, vode, šume svejedno, bili davani kao kolateral, odnosno garant za otplatu silnih kredita i zaduženja za održanje kakve-takve finansijske stabilnosti RS.

Sve probleme nastale oko naplate 110 miliona duga slovenačke firme Viaduct od Bosne i Hercegovine, odnosno Republike Srpske, Milorad Dodik pokušava iskoristiti ne za povrat duga, nego za profit kritično istanjenog budžeta „njegovog“ entiteta.
Meta mu je po ko zna koji put Centralna banka BiH, odnosno njena neraspoređena sredstva.
„Na računu Centralne banke i drugih banaka nalazi se preko 700 miliona neraspoređenih sredstava, od kojih gotovo 300 miliona pripada Republici Srpskoj... Tim sredstvima, kao i onim iz drugih izvora, mogu se izvršiti poravnanja. Međutim, ovdje očigledno nije namjera da se problem riješi, već da se nanese šteta Republici Srpskoj, po cijenu da bude kažnjena i Federacija BiH“, objašnjavao je Dodik ovih dana.
ODŠTETA FIRMI SA BLOKIRANIM RAČUNOMDa li će 108 miliona duga RS biti plaćeno iz državnog budžeta?
Problem je što niti jednom rečenicom nije nagovijestio da je Republika Srpska spremna da, primjera radi, tim novcem u cjelosti plati svoje obaveze. Njemu i kliki na vlasti samo treba novac za produženje dužničke agonije u koju polako ali sigurno godinama ulazi, a na pomolu je kulminacija.
Krajem 2022. godine Dodik je nakon saznanja da Centralna banka BiH raspolaže sa više od 400 miliona maraka iznad obavezne rezerve, tražio da se ta sredstva koriste „za saniranje ekonomskih posljedica“.
„Zapadna Evropa, odnosno EU, štampala je novac bez pokrića što je smanjilo vrijednost evra. Mi ne štampamo ništa bez pokrića. Mi imamo 400 miliona tih sredstava koji se bezrazložno zadržavaju“, govorio je Dodik.
Ideja mu je odbačena, baš kao i ona nekoliko mjeseci ranije. Tada je „zalogaj“ bio nešto veći jer je tražio upliv u raspolaganje deviznim rezervama koje su u tom trenutku iznosile oko 15 milijardi КM!
"U posljednjih četiri, pet godina za to što držimo u depozitima mi plaćamo kamatu. Umjesto da se taj novac iskoristi za kupovinu obveznica entiteta, kantona ili Brčko distrikta. Oni nam to ne dozvoljavaju. Zašto? Zato da bi se Njemačka jeftino finansirala našim parama, a mi uzimali kredite kod komercijalnih banaka", rekao je tada Dodik.
Imao je Dodik i ideju o štampanju novca, čitavih 400 miliona eura. Predložio je da se dva entiteta hitno dogovore o izmjenama Zakona o Centralnoj banci BiH, koja bi potom odštampala novca koliko ima rezervi.
"Da od ovih 400 miliona bude doznačeno ili prodato entitetima sa jednim ciljem, a to je formiranje robnih rezervi. Treba hitno djelovati, ja ću predložiti da se izmjeni ovaj zakon i dobićemo novac sa pokrićem i da obezbjedimo robne rezerve“, predlagao je Dodik.
Samo je jedno prešutio, da su prethodno robne rezerve RS sistemski opljačkane i uništene.
Udar na Centralnu banku BiHDodik traži 400 miliona za pokradene i uništene Robne rezerve RS
Pokušao je početkom ove godine Dodik prijetiti i stranim bankama.
“Našim depozitima ste kupili 150 miliona KM obveznica u inostranstvu. Imate rok od tri mjeseca da to vratite u Republiku Srpsku, jer su to naše pare. Ne budete li to vratili, prvi dan nakon tih 90 dana zatvorićemo vas! Mislite da ne možemo? Vidjećete da možemo”, poručio je tada.
Razlog za Dodikovu ozlojeđenost prema bankama je što su prestale da kupuju trezorske zapise i obveznice, koje emituje Republika Srpska, kako bi prigušile budžetsku nelikvidnost.
ZAŠTO DODIK PRIJETI BANKARIMAStrane banke odbijaju da kupe trezorske zapise i obveznice RS
Prijetnje nisu uspjele, no ništa iznenađujuće od Dodika koji uvijek za loše finansijsko stanje u RS pronalazi krivca u svakom drugom osim u entitetskim vlastima, koje su jedino i isključivo odgovorne za to. Zato nema ni slova o pravim uzrocima propasti dvije banke u RS –“Bobar banke”, a potom i “Banke Srpske”, sa kojima su nestale i stotine miliona depozita fondova, opština i javnih preduzeća iz RS.
Banki Srpske prijeti stečajKo će odgovarati za milionsku pljačku javnog novca?
Uporedo, sada je valjda svima jasno zašto je za Milorada Dodika najbolnija stavka ona o zabrani raspolaganja državnom imovinom, jer bi u suprotnom prirodni resursi, vode, šume svejedno, bili davani kao kolateral, odnosno garant za otplatu silnih kredita i zaduženja za održanje kakve-takve finansijske stabilnosti RS.
Rasprodaja Republike SrpskeDodik založio prirodna bogatstva za milijardu maraka kredita?
Kako više nema šta tražiti u praznim entitetskim trezorima, Dodik očito ne bi imao ništa protiv da isto nastavi sa novcem države koju bi zavolio samo da sačuva vlast i ako baš hoćete i slobodu.
NOVA DODIKOVA INSTRUKCIJAČuvajmo državu BiH, može platiti naše dugove
(zurnal.info)


