U kojoj zemlji se može desiti da proćerdate pola milijarde kapitala, a da i nakon toga budete direktor jedne od najvažnijih institucija? Ne postoji građanin BiH koji „iz prve“ ne bi uspio odgovoriti tačno na ovo pitanje, zato što je u pitanju Bosna i Hercegovina. Preciznije, Republika Srpska. Krenimo redom.
KAKO JE NASTAO GUBITAK
Fond PIO RS je svojevremeno u postupku privatizacije dobio 10 posto akcija svih preduzeća koja su privatizovana u RS. Zbog toga je bio formiran poseban Sektor za upravljanje kapitalom od privatizacije. Vrijednost sredstava uloženih u akcije preduzeća, kojima je upravljao Fond PIO RS (ili još bolje rečeno Sektor za upravljanje kapitalom od privatizacije) u 2008. godini je iznosila preko 800.000.000 (preko osamstotina miliona KM).
Odluka o osnivanju Penzijskog rezervnog fonda Republike Srpske i Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim fondom Republike Srpske a.d. Banja Luka (PREF) donesena je na sjednici Upravnog odbora Fonda PIO dana 15.06.2010. godine (Službeni glasnik Republike Srpske broj: 65/10). Vrijednost akcija koje je Fond PIO RS ustupio na upravljanje Penzijskom rezervnom fondu Republike Srpske je iznosila preko 270.000.000 KM (Vrijednost imovine u momentu osnivanja procijenjena je na iznos od 274.812.575,00 KM.)
Danas, vrijednost akcijskog kapitala kojim raspolaže Fond PIO RS iznosi nešto više od 270.000.000 KM (na dan 01.01.2011. godine je Fond PIO RS imao ulaganja u PREF u vrijednosti preko 270.000.000 KM). Zaključak je jednostavan – Fond PIO RS je ostvario gubitak u vrijednosti preko 500.000.000 KM u periodu od 2008. do kraja 2010. godine.
Najzaslužniji za ovaj finansijski debakl, nezabilježen čak i u BiH, jesu Mladen Milić, direktor Fonda PIO (o kojem je „Žurnal“ već pisao) i Dragana Šarenac, koja trenutno u Fondu obnaša funkciju načelnika odjeljenja za internu reviziju od juna mjeseca 2012. godine, kao vršilac dužnosti.
Gubitak od pola milijarde KM nastao je u vrijeme dok su Milić i Šarenac imali funkcije u Fondu PIO RS – u Sektoru za upravljanje kapitalom od privatizacije (svi dokumenti su u našem posjedu).
Dragana Šarenac je u periodu od 2008. godine do 2009. godine u Fondu PIO RS obavljala funkciju načelnika Odjeljenja za investicione menadžere U tom periodu je funkciju pomoćnika direktora za poslovanje kapitalom od privatizacije vršio Mladen Milić, a direktor Fonda bio je Zoran Mastilo.
Šarenac, za Mastilove vlasti, napreduje i postaje v. d. pomoćnik direktora za poslovanje kapitalom od privatizacije, u periodu od od 2009. do 2011. godine. Napreduje i Milić, koji je u to vrijeme smješten na poziciju v.d. zamjenika direktora Fonda PIO RS u 2011. godini. (Funkciju pomoćnika direktora Fonda PIO RS obavljao je u periodu od 2007. do 2011. godine).
Kada se sagledaju pozicije glavnih likova ove priče, jasno je da su za gubitak Fonda PIO RS u vrijednosti preko 500.000.000 KM (ostvaren u periodu početak 2008 kraj 2010. godine), najodgovorniji Milić i Šarenac, jer su tada imali funkcije u Sektoru za upravljanje kapitalom od privatizacije.
NEMA KRAJA ČUDIMA
Ovaj gubitak je poražavajući imajući u vidu činjenicu da je Fond PIO RS raspolagao vrijednošću od 10 posto sveg kapitala/akcija privatizovanih preduzeća u Republici Srpskoj kojima se trguje na Banjalučkoj berzi.
Samim tim je Fond PIO RS mogao imati ulogu market mejkera na finansijskom tržištu Republike Srpske. Ali, bio bi to rad u korist entiteta, što je u RS nepoznata kategorija. Otimačina i budzašto rasprodaja državne imovine, ovdje je najunosnija ekonomska grana. Međutim, ne prestaju čuda na ovom mjestu.
Ono što je indikativno jeste da je jedan od članova Nadzornog odbora Društva za upravljanje Penzijskim rezervnim Fondom a.d. Banjaluka (PREF) upravo Mladen Milić, sadašnji direktor Fonda PIO RS.
Znači, prvo je Milić, zajedno sa Šarenčevom, napravio gubitak od 500 miliona KM, a danas se nalazi u u NO društva za upravljanje kapitalom od privatizacije, koje upravlja sa preostalih cca 270 miliona KM vrijednosti.
Naravno, i po osnovu članstva u NO Milić ostvaruje zaradu, a hiljade mladih trunu na biroima rada. Jer nisu uvaženi članovi GO SNSD-a.
Pošto su akcije iz privatizacije, kojima raspolaže Fond PIO RS, prenešene u Privatizacioni rezervni fond (PREF) i pošto upravljanje vrši Društvo za upravljanje PREF-om, došlo je u Fondu PIO RS do ukidanja Sektora za upravljanje kapitalom od privatizacije.
Milić nije zaboravio svoju saradnicu u krčmljenju 500 miliona KM, te je Draganu Šarenac rasporedio na radno mjesto načelnika odjeljenja za internu reviziju od juna mjeseca 2012. godine (kao v.d.).
Novim pravilnikom o radu je od februara mjeseca 2013. godine raspoređena kao načelnik odjeljenja za internu reviziju. Konkurs nije postojao (iako u samom Fondu postoje stručni i dokazani kadrovi, ali oni nisu u službi vladajuće ideologije koju reprezentuje Mladen Milić).
Dragana Šarenac nema potrebnu stručnost za obavljanje ovako složene i odgovorne funkcije, a i u sukobu je interesa, jer je prije raspoređivanja na mjesto načelnika odjeljenja za internu reviziju bila v. d. pomoćnik direktora za poslovanje kapitalom od privatizacije (od 2009. do 2011. godine) i pomoćnik rukovodioca Filijale Istočno Sarajevo (od 2011. do 2012. godine).
Ali, to Mladenu Miliću ne predstavlja nikakav problem: u nizu tekstova o Fondu PIO već smo dokazali da on nestručne kadrove, sukob interesa, korupciju i kriminal promoviše kao opšteprihvaćenu ideologiju vladajuće klase. I tako će biti dok sve ne nestane. A oni, bogati i sretni, napuste ovu zemlju i odu u toplije krajeve.
(zurnal.info)