- Široka paleta zastupljenih ekonomskih grana, velika posjećenost i snažan regionalni interes za sajam su ohrabrujući.To je primjer snage i energije u bh. industriji i prilika za poslovne subjekte da se povežu, izmijene iskustva i identifikuju načine zajedničkog rada. I sa ponosom mogu reći da je ove godine Ambasada SAD-a predstavljena na sajmu zajedno sa našim partnerima iz Američke privredne komore u BiH - napisao je ambasador Moon.
Nažalost, kako je dodao, politička i ekonomska stvarnost su u snažnom kontrastu sa podstrekom i vizijom izlagača na mostarskom sajmu.
- Ekonomski potencijal BiH, potencijal za trgovinu i investicije i dalje guši politička situacija i negativna poslovna klima. Bez obzira na broj ovakvih sajmova i njihovu posjećenost, stvarnost je da se ekonomska situacija ne može i neće popraviti sve dok lideri ne poduzmu ozbiljne korake u borbi protiv korupcije, pojednostave procedure za poslovanje i naprave političke kompromise neophodne za napredovanje BiH ka euroatlantskim integracijama, naveo je Moon.
Podsjetio je da je prema Indeksu percepcije korupcije Transparency Internationala za 2013., BiH svrstana na 72. mjesto od 176 zemalja, među najgore u regiji.
- Kada je kompanija primorana davati mito kako bi ostala na tržištu, ostaje joj manje novaca za otvaranje radnih mjesta, za uvođenje novih i boljih proizvoda i održavanje niskih cijena. Na isti način, poslovno okruženje u kojem je potreban nevjerovatan broj dozvola – što, uzgred rečeno, stvara mnoge prilike gdje se traži mito – stvara atmosferu u kojoj domaći i strani investitori i privatni sektor odustaju od otvaranja novih radnih mjesta - istaknuo je ambasador Moon.
Naglasio je, također, da politička paraliza poručuje potencijalnim investitorima i poslovnim partnerima da BiH nije ozbiljan sagovornik i da nije sigurno mjesto za poslovanje.
- Ove godine je EU zvanični sponzor Mostarskog sajma gospodarstva. Ali dok sajam podstiče međunarodnu trgovinu, investicije i poslovne odnose sa EU i drugim zemljama, političari ne ispunjavaju svoju obavezu da usvoje i provedu reforme kojim bi BiH napredovala na svom putu ka EU - upozorava Moon te dodaje da je dobro vidjeti da na sajmu ima sadržaja koji se bave implikacijama ulaska Hrvatske u EU ovog ljeta.
Kada Hrvatska pristupi EU, ističe Moon, granice EU se pomjeraju do Bosne i Hercegovine i više od dvije trećine bh. vanjske trgovine biće sa EU. Postoje još uvijek mnoga pitanja koja treba riješiti u kratkom vremenskom periodu.
- Iskreno se nadam da će bh. lideri na prvo mjesto staviti interese svojih građana i blisko sarađivati sa EU kako bi pokazali da ne samo da je BiH ozbiljan kandidat za članstvo, nego i da je ozbiljno uključena u neophodne pripreme u skladu sa napretkom koji postižu njeni susjedi. Uz veoma važne događaje gdje se konkretno definišu uslovi za međunarodne investicije i trgovinu, BiH sada mora krenuti u akciju. To znači poduzimanje konkretnih koraka za stvaranje povoljne poslovne klime i otvorenih, transparentnih i predvidljivih tenderskih i administrativnih procedura, usaglašavanje poslovne i radne regulative, promptno rješavanje sporova i poreskih olakšica za stimulisanje ulaganja. To znači napredak u provođenju mjera potrebnih za članstvo u EU i ostavljanje po strani ličnih interesa, te stvaranje političke agende za kompromisna rješenja radi dobrobiti svih građana BiH - napisao je američki ambasador u BiH u komentaru objavljenom na svome blogu.
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.