NOVI GRAD: Zapošljavanje ili kanalizacija
Vjerovatno najzanimljivija promjena vlasti na proteklim lokalnim izborima se desila u sarajevskoj općini Novi Grad gdje je SDP nakon 12 godina ostala bez svog načelnika. Njihov kandidat Aner Šuman bio je toliko ubijeđen da će bez problema osvojiti vlast da je u predizbornoj emisiji na Kantonalnoj Televiziji u uvodu iskoristio samo 30-ak sekundi od dvije minute, da kaže gdje je rođen i sa kim živi. Njegov najveći protukandidat Semir Efendić iz SDA koristio je u ovoj emisiji svaku sekundu da oštro kritikuje SDP-ovo vođenje opštine i do detalja predstavi svoj plan. Tako je otprilike izgledala i kampanja ova dva kandidata.
Čini se da je Šumana uljuljala podrška koju je 12 godina imao njegov prethodnik Damir Hadžić koji je početkom 2012. godine postao ministar komunikacija. Hadžić je na izborima bez problema dobijao svoje kandidate dok je Šuman na mjesto načelnika imenovan.
On se tokom kampanje činio uljuljan i siguran u poziciju koju ima pored mladog Efendića, neopterećenog političkom pozadinom stranke u ovoj opštini. Tu je predsnost kandidat SDA iskoristio koliko god je mogao ponavljajući u svakom intervjuu kako je Novi Grad dobio epitet “reketaške” opštine, nakon afere reket u kojoj je učestvovao bivši načelnik Hadžić. Efendić se nije puno osvrtao na sudsku odluku da prekine istragu zbog nedostatka dokaza.
“Na ovom mjestu mogu samo kazati da su potencijali Novog Grada stavljeni u drugi plan, dok je epitet 'reketaške općine' za koji se pobrinula SDP-ova vlast, taj koji dominira”, izjavio je Efendić za portal Radija Sarajevo.
On je Novi Grad opisivao i kao opštinu u kojoj je potrošeno 12 godina i gdje danas vladaju korupcija i mito. Kada nije kritikovao SDP, Efendić je imao prilično razrađen plan za svoj načelnički mandat. Na prvo mjesto je stavio nezaposlenost i na tome je zasnovao većinu svoje kampanje za razliku od Šumana koji je smatrao da su komunalni i socijalni problemi nešto veći od nezaposlenosti.
Šuman je bio ubijeđen u pobjedu.
“Nijedan protukandidat nije tako dobro upućen u situaciju na području naše Općine”, rekao je Šuman hvaleći se poput većine drugih kandidata koji su u utrku ušli sa mjesta načelnika dosadašnjim uspjesima.
Naveo je kako je on jedan od učesnika u izradi svih strateških dokumenata kao i da je donosio sve važnije odluke u općini. Rekao je kako želi dalje raditi na socijalnoj zaštiti stanovnika i izdvajati finansijska sredstva za teško oboljele. U predizbornim govorima se našla i škola za slijepa i slabovidna lica koja uskoro treba da se gradi. Upitan kako će konkretno pomoći da se poboljša život stanovnika najveće sarajevske opštine, Šuman je ispred pomoći studentima i nezaposlenim stavio problem vode i kanalizacije.
“Želimo riješiti problem vodosnadbijevanja na području općine Novi Grad Sarajevo, iznaći kvalitetna rješenja za probleme s kanalizacijom.”
Efendić je imao nešto drugačije planove i svaki put je nezaposlenost bila na prvom mjestu. Prioritete je posložio drugačije od svog najvećeg rivala.
“Program zapošljavanja, razvoj privrede, izgradnja općinske infrastrukture, nove ceste koje će riješiti saobraćajni kolaps u Općini i Gradu Sarajevu uopće, jer su životno važne za glavni grad, zatim sigurnost, čistoća, donošenje regulacionih planova, rješenje nelegalne gradnje, poboljšanje efikasnosti Općinske administracije, potom energetska efikasnost i sprječavanje rasipanja energije”, u dahu je naveo Efendić koji je svoj program detaljno predstavio na internet stranici posvećenoj izborima.
Za razliku od Šumana on je vidio puno više i drugačije probleme.
“Izdvajam masovnu nezaposlenost, korupciju, kriminal, sigurnost, čistoću, rasipanje energije, manjak vrtića, nedostatak sportsko - rekreativnih prostora i parkova, ne postojanje centra Općine koji bi okupljao sve njene stanovnike...”, izjavio je Efendić za radiosarajevo.ba.
Efendić je svoju predizbornu priču uz nezaposlenost i razvojne programe začinio i vjerom.
“Ako se ovome dodaju i ograničenja vjerskih sloboda, kao što je provociranje vjernika za vrijeme ramazana u Istiklal džamiji na Otoci, kao i ometanje obilježavanja nekih drugih značajnih datuma u islamskoj tradiciji, onda je jasno odakle potiče naročita 'senzibilnost' socijaldemokratske vlasti u ovoj Općini za ova pitanja.”
Na kraju je SDA-ov kandidat okupio šest hiljada glasača više od kandidata SDP-a koji je ovu opštinu nakon godina vlasti bez dvojbe smatrao “svojom”.
FOČA: Kampanja o lojalnosti Dodiku
Grad na granici BiH sa Srbijom i Crnom Gorom imao je vjerovatno najdramatičniju predizbornu kampanju. Dosadašnji načelnik u dva mandata Zdravko Krsmanović u medijima je tvrdio da je opozicija pripremala njegovo hapšenje ali i fizičku likvidaciju. Ovaj gradić na granici ima veliku stopu nezaposlenosti ali se o tome i životnom standardu ponajmanje govorilo tokom kampanje.
Opozicija u kojoj su se udružili SDS i SNSD više je vremena provela u napadima na Krsmanovića nego na ekonomskim izbornim obećanjima. U ime jedinstvene koalicije u BiH, SDS-a i SNSD-a, kandidat Radisav Mašić načelnika Krsmanovića je optuživao za loše odnose sa Banjom Lukom i zaustavljanje energetskih projekata na Drini.
U razgovoru za Novi Reporter Mašić je optužio Krsmanovića za “samoizolaciju Foče” a na svom facebook profilu, kojeg je pokrenuo nekoliko dana prije izbora, Mašić u ovome vidi razlog zbog čega je, kako kaže, u Foči dosta siromašnih i gladnih.
“Foča je jedina opština u Republici Srpskoj koju je politika lokalne vlasti izolovala i na taj način usporila njen razvoj”, poručio je Mašić svojim malobrojim facebook fanovima a u jednom obraćanju je obećao da Sarajevo neće biti bliže Foči od Banje Luke.
U još jednom od ukupno dva predizborna facebook obraćanja Mašić je naveo dugu listu stvari koje će uraditi ukoliko postane načelnik.
Mašić je prije svega Fočacima obećao da će raditi po zakonu, da će poštovati odluke Skupštine i da će biti načelnik svih građana. Kao novi načelnik, koga su podržale i Socijalistička partija, Srpska radikalna stranka dr. Vojislav Šešelj i Demokratski narodni savez, Mašić bi riješio sve infrastrukturne i socijalne probleme opštine.
Posebnu je pažnju posvetio razvoju turizma na rijeci Tari i energetskim projektima na Drini, zapošljavanju članova velikih porodica u kojima niko ne radi i razvoju sportskih klubova.
Svoje nastupe Mašić je bazirao na ovisnosti ove opštine od entitetske vlade.
“Želimo da građanima omogućimo da se približe fondovima Vlade Republike Srpske i razvojnim projektima, kako bismo omogućili otvaranje novih radnih mjesta”, rekao je Mašić, objašnjavajući da bez saradnje sa Vladom nema ni turizma.
“Nacionalni park Sutsjeka dobiće na značaju završetkom dionice magistralnog puta preko Čemerna, jer će preko Tjentišta ići najfrekventnija i najkaća veza od Srbije prema moru.”
Za razliku od Krsmanovića, Mašić je objeručke podržao izgradnju četiri hidroelektrane na Drini pa su odnos prema najvećem gradu u Republici Srpskoj i izgradnji elektrana postale glavna tema predizborne kampanje u kojoj je Krsmanović ponajviše branio od optužbi udružene opozicije. Krsmanović je smatrao da Foča kao centar na istoku zaslužuje da njeni građani kvalitetno žive ali da ne budu ničije marionete.
„Opština Foča i ja lično na neki način smo postali simboli otpora jednom poniženju koje dolazi iz Banjaluke i Laktaša i to je ono što ne samo da je poznato u BiH, već se proširilo i na institucije koje su van ove države”, rekao je Krsmanović objašnjavajući, kako kaže, neprirodnu koaliciju SDS-a i SNSD-a koje je svugdje osim u Foči u ratu.
“Prema tome suština SDS-a i SNSD-a, tako jedne neprirodne koalicije, koja je svugdje u ratu, koji se ne mogu očima vidjeti ni na jednom prostoru, posebno u Republici Srpskoj, pokazuje da oni žele samo da sruše Krsmanovića i da sruše jednu politiku koja je nešto novo na ovim prostorima“.
Nekoliko dana prije glasanja Nedeljko Pavlović, direktor kompanije Srbinje putevi, policiji je prijavio Krsmanovića zbog navodnih neregularnosti prilikom javnih nabavki. Krsmanović se branio mogućnošću da konkurentske postupke bez javnog objavljivanja može koristiti ukoliko iznos novca ne prelazi 93.000 maraka.
“Sve ovo što se dešavalo je skretanje pažnje sa moje izjave da je potpisivanje sporazuma o prodaji gornjeg toka Drine njemačkoj firmi za izgradnju centrala najveća izdaja koja se može desiti jednom narodu”, izjavio je Krsmanović za BN televiziju.
Iako je na izborima 2008. godine uspio pobijediti koaliciju od sedam političkih partija, Krsmanović je ovaj put izgubio od Mašića za oko 800 glasova.
Bura koju je napravila borba između Krsmanovića i Mašića nije se stišala ni nakon izbora. SDS je od Mašića zatražila da javno komentira tvrdnje Milorada Dodika kako je bio kandidat SNSD-a, kojeg je SDS samo podržao.
“Ukoliko je predsjednik SNSD-a upravu, SDS se smatra obmanutim i prema tome će i zauzeti odnos prema daljoj podršci novoizabranom načelniku opštine Foča”, saopćio je SDS.
VITEZ: SDA iskoristila nesuglasice dva HDZ-a
Načelnika u Vitezu HDZ je izgubio iz vrlo jednostavnih i očitih razloga – nisu se mogli dogovoriti sa HDZ-om 1990 oko zajedničkog kandidata. HDZ-ov načelnik od 2004. godine, Vlado Alilović, ovaj put je imao otprilike onoliko manje glasova koliko je dobio nezavisni kandidat Matija Marjanović, koga je lokalni HDZ 1990 javno podržao.
Na ranijim izborima HDZ 1990 nije kandidovao svog kandidata nego su podržavali kandidata HDZ-a. Vitez je jedna od tri opštine oko kojih dvije najjače hrvatske stranke ovaj put nisu mogle da se dogovore.
Kampanja dva glavna kandidata, Alilovića iz HDZ-a, i pobjednika Advana Akeljića iz SDA, nije se u mnogome razlikovala oko ekonomskih tema. Alilović je obećavao da će nastaviti svoj dobar rad za koga je od Europskog pokreta u BiH ove godine dobio nagradu “europski načelnik” a Akeljić je tvrdio da će taj rad poboljšati. SDA-ov kandidat je i sam bio iznenađen pobjedom i po vlastitom priznanju nije imao velikih primjedbi na Alilovićev rad.
“Vidite, nastaviću sve ono što je do sada rađeno dobro u ovome gradu”, izjavio je Akeljić nakon izbora za Oslobođenje uz napomenu da ima nekoliko stvari kojima nije bio zadovoljan te kako svaki novi načelnik može biti bolji od prethodnog.
Nezavisni Marjanović uložio je najviše energije i vjerovatno manje novca od Alilovića i Akeljića i jasno je predstavio svoje predizborne planove u kojima je između ostalog korištenje fondova Evropske unije i bolja saradnja sa privrednicima. Ovaj mladi menadžer u lokalnoj kompaniji za prodaju automobila završio je sa 500 glasova manje od puno iskusnijeg ekonomiste koji u općini radi od 1992. godine. Više glasova od obojice imao je Akeljić, dvadesetdevetogodišnji diplomirani pravnik, bviši nogometaš zaposlen kao policajac sa četverogodišnjim političkim iskustvom.
O izborima u Vitezu više se govorilo u danima nakon rezultata nego u toku kampanje. Marjanović smatra da su zbog prepirki građani postali nezainteresovani za izbore.
“Kada je u pitanju odgovornost za manji izlazak građana na izbore smatram da je snose oni koji su donosili odluke, jer su svojim postupcima i dosadašnjim radom, kreirali kod građana-birača nezainteresiranost za izborni proces”, rekao je Marjanović.
HDZ 1990 isključivu krivicu za pobjedu SDA-ovog a ne hrvatskog kandidata vidi u tvrdoglavosti HDZ-a.
Slavica Josipović, predsjednica kantonalnog odbora HDZ-a 1990, svojom izjavom za portal vitez.ba podsjetila je javnost kako je hrvatski kandidat uvijek pobjeđivao kada su dva HDZ-a zajedno podržavala istog kandidata.
“Želim podsjetiti javnost da smo 2004. godine u Vitezu prvi put podržali kandidata HDZ BiH Vladu Alilovića, 2008. godine HDZ 1990 je odustao od svoga kandidata kako se ne bi desilo ono što se desilo danas jer nam je bio važniji nacionalni od stranačkog interesa”, rekla je Josipović.
Atmosfera prije i nakon izbora je postala toliko naelektrisana da je Akeljić mora ubjeđivati sugrađane Hrvate da se nemaju čega plašiti te kako dolazi iz porodice bez opterećenja na nacionalnoj osnovi.
“U Vitezu je, možemo reći, pobijedila mlada snaga koja ne vuče repove prošlosti za sobom i zna cijeniti suživot, toleranciju međusobno poštovanje”, izjavio je Akeljić za Oslobođenje.
BIHAĆ: Anonimna djevojka porazila Severinu
Slično kao i u Vitezu, SDA je u Bihaću iskoristila međusobne prepirke članova SDP-a i ukupno slabljenje podrške ovoj stranci. Hamdija Lipovača je 2004. godine bio prvi direktno izabrani načelnik Bihaća i od tada uživa podršku često veću od same stranke kojoj pripada. Kandidati drugih partija nisu imali puno šanse kada se on kandidovao na izborima. Na posljednjim općim izborima Lipovača je osvojio gotovo 25 hiljada glasova, što je dva i po puta više od onoga što je osvojio kandidat SDP-a na lokalnim izborima Albin Muslić.
Krajiški mediji su ovu izbornu kampanju, nakon što su dvije stranke izašle iz koalicije na svim nivoima vlasti, opisivali krao vruće bihaćko ljeto.
Muslić je svoju kampanju počeo još u proljeće nakon što je riješen sukob unutar stranke kada je raspušteno rukovodstvo kantonalnog SDP-a a kao protukandidati su se spominjali Muslić i Lipovača. Muslić je postao načelnik na vanrednim izborima u Bihaću 2010. godine nakon što je Lipovača postao kantonalni premijer. Tada je Muslić pobijedio svog ovogodišnjeg protukandidata Emdžada Galijaševića u trenutku kada je SDP imao najveću podršku. Novu predizbornu kampanju 2012. godine Muslić je počeo sa daleko lošijom pozadinom. SDP je izlazio iz krize i Musliću je trebala sva podrška koju je mogao dobiti. Lipovača je u aprilu priskočio u pomoć pozivajući Bišćane da glasaju za njega. Tada je Muslić dao svoje prvo predizborno obećanje, mjesecima prije nego što će zvanično početi kampanja. Proteklu 2011. godinu opisao je kao godinu malih projekata ali je najavio milionska ulaganja u 2012. godini.
“Ovo je godina velikih projekata poput Importane centra vrijednog 55 miliona i projekta izgradnje kanalizacionog sistema vrijednog 17,5 miliona eura”, rekao je tada Muslić.
Njegov najveći protivnik, Emdžad Galijašević, prethodno ministar poljoprivrede u ovom kantonu čiji su rad Centri civilnih inicijativa ocijenili najboljim ocjenama, na samom početku svoje kampanje se osvrnuo na Muslićeve milione. Tvrdio je da je SDA 2004. godine u budžetu imala višak od dva miliona i da je taj novac nestao ali i to da je Bihać sada zadužen preko 30 miliona maraka.
"Takvo rasipništvo iz budžeta mora se zaustaviti", komentarisao je Galijašević koji je neumorno obilazio i najudaljenija Bihaćka sela.
Odgovor SDP-a nije trebalo dugo čekati. Odgovorili su kako je Lipovača tada naslijedio svakodnevne proteste radnika koji su izbacivani na ulice i nesiguran grad od koga je napravljen centar Krajine.
“Izgrađena su mnoga dječija igrališta, škole, sportsko-rekreacijski tereni, poslovne zone i infrastruktura, za razliku od ranijeg vremena kada je Bihać bio pod monopolom mindera i sijela na kojim su se jaranski dijelili kamioni, avioni i milijuni”, pismeno su reagovali iz SDP-a.
Dok je Galijašević najviše vremena provodio razgovarajući sa stanovnicima o problemima i svojim planovima kako da ih riješi, Muslić je više volio obilaziti događaje u čijoj je pripremi kao načelnik najčešće i učestvovao.
Razlog zbog čega je SDA nakon 12 godina dobila načelnika u Bihaću možda je najbolje objasnio Galijašević nakon izbora. On smatra da su građani glasali za velika obećanja SDP-a 2008. godine.
“Od tih obećanja, a znamo koja su to, od plinifikacije, kargo aerodroma, besplatnog interneta, investicija, doslovno se ništa nije napravilo”, analizirao je Galijašević navodeći da je istu grešku napravio i njegov protivnik Muslić ignorišući neispunjena obećanja na koja je dodavao svoja, smatra Galijašević.
“I tu je bio kraj”, kazao je Galiješavić objašnjavajući zašto je on ovaj put odbio podršku uz oprez da će Bišćani, po prirodi demokrate, kako kaže, smijeniti i njega ukoliko ne ispuni svoja obećanja.
“Mora se naglasiti, Bihać ima demokratsku, ali i intelektualnu tradiciju”, izjavio je Galijašević za Novi radio Bihać.
Galijašević je za kapmanju snimio i nekoliko zanimljivih video spotova. U jednom od njih priča o svojim planovima, između kadrova u kojima se vidi donji dio tijela nepoznate djevoke. Muslić je na ovo odgovorio u posljednjem danu svoje kampanje kada je na završni predizborni skup doveo hrvatsku pjevačicu Severinu kojoj je poklonio crvenu ružu na što mu je ona odgovorila stihovima svoje pjesme “virujen u te...”. Za pobjedu ovaj put nije bila dovoljna ni podrška Lipovače i Severine jer je Muslić dobio manje glasova nego što je bilo ljudi na koncertu.
Galijašević je svoj minus od hiljadu glasova u odnosu na Muslića pretvorio u četiri hiljade glasova više na novim izborima.
TREBINJE: Osam protiv jednog
Trebinjci su nakon osam godina na čelu sa Dobroslavom Ćukom iz SNSD-a izabrali kandidata opozicije Slavka Vučurevića. Za to je bilo potrebno da se udruži osam stranaka čiji je kandidat na kraju dobio 500 glasova više od favorita iz SNSD-a. Koalicija stranaka Zajedno za Trebinje smatra ovu pobjedu jednom od najznačajnijih u Republici Srpskoj na izborima u kojim je Dodikova stranka izgubila više mandata od bilo koje druge stranke u BiH.
Prioritet kandidata u predizbornoj kampanji bio je prije svega što više oblatiti protivnika pa tek onda ponuditi svoja rješenja koja se u slučaju Ćuka i Vučurevića nisu razlikovala previše osim da su obojica tvrdili da to mogu uraditi bolje od drugog.
Najoštriji u kampanji bio je nezavisni kandidat Nebojša Vukanović koji je završio treći sa osvojenih gotovo pet hiljada glasova. On je vodio gerilsku kampanju koristeći neobične metode da skrene pažnju na svoju kandidaturu. Nekoliko dana prije izbora svojim sugrađanima je dijelio metle uz moto “počistimo ih”, misleći na gradsku administraciju. Nije poštedio ni kandidata opozicije koja ga je optuživala da radi u korist gradonačelnika Ćuka. U jednom od svojih saopštenja nazvao ih je hijenama.
“Cilj grupice potrošenih političara, koji su se kao ostarjele hijene udružile u čopor i lažno se predstavljaju kao ujedinjena opozicija, nije borba za pravdu i red već nastojanje da uskoče u Ćukovu razrađenu mašinu, i umjesto njega i njegovih saradnika počnu da isisavaju i ovo malo krvi što je ostalo u narodu”, pisao je Vukanović u svom saopštenju.
Ćuk je svoju ulogu načelnika pa gradonačelnika vidio posve drugačije. U toku kampanje on je govorio da je ispunio većinu ciljeva iz kulture, sporta i turizma.
“Jedina stvar koju nismo uspjeli riješiti je nezaposlenost koja je uslijedila propadanjem većih preduzeća, a za koje ja i aktuelna vlast ne snosimo odgovornost, jer su nam sumnjive i loše privatizacije ostavljene u nasljeđe”, izjavljivao je Ćuk.
Ćuk je tokom kampanje nekoliko puta naglasio da Trebinje ne može bez ogromne podrške predsjednika i Vlade RS-a. To je vjerovatno trebalo da podsjeti na Dodikove riječi kako će izolirati svaku opštinu koja ne izabere SNSD-ovog kandidata, što se desilo u Foči.
“Naši sugrađani znaju da smo za sve što smo radili imali punu podršku Vlade i predsjednika RS”, rekao je Ćuk postavljajući pitanje ko stoji iza stranaka opozicije i na koga bi se oni oslonili.
“Iza njih su samo priča, olako data obećanja, kritizerstvo bez argumenata i stara politička floskula da mogu bolje”.
Ćuk je smatrao da programi opozicije izgledaju kao da su ih pisali francuski socijalutopisti u kojima se građanima obećava sve i svašta. Pitao se ko će pobjerovati u obećanja opozicije kojim se Trebinje poredi sa državom i budžetom Njemačke. Uz hvalu svog rada kojim je, kako kaže, za osam godina zaposlio 4.000 ljudi, Ćuk je sebi uzeo zaslugu da je stvorio Trebinje.
“Za razliku od njih, mi smo otvorili Trebinje, izgradili ga i u praksi valorizovali veliku ideju našeg pjesnika Jovana Dučića da Trebinje postane grad kulture”, govorio je Ćuk prije izbora pozivajući sugrađane da mu dadnu povjerenje da od Trebinja napravi grad sa evropskom perpektivom.
Lokalni DNS i njen predsjednik gradskog odbora Petar Ivanković podržali su Ćuka.
"Mi hoćemo u Evropu, ali ne onu koja nas ucjenjuje i ne bez Srbije, mi želimo evropsko Trebinje, sa modernom privredom i radnicima koji je unapređuju, ne vjerujući mešetarima koji su predvodili svojevremeno i radnike 'Industrije alata', sa investitorima iz naše dijaspore i svima onima koji ovdje vide svoju šansu”, rekao je Ivanković na predizbornoj tribini.
Kandidat opozicije Vučurević svoj program zapošljavanja je bazirao na sličnom programu kao i Ćuk kojeg je kritikovao da nije ispunio svoja obećanja pa ni zaposlio hiljade ljudi već, kako kaže Vučurević, izgubio više od pet hiljada radnih mjesta. Gradonačelniku je priznao zasluge za položaj kojeg ovaj grad ima u odnosu na ostale.
“Očekujem da će građani Trebinja masovno izaći na izbore, da će kazniti one koji su osam godina prosipajući laži i prevare u vidu izgradnje aerodroma, turističkog naselja Trebinje resort ili brze pruge Čapljina - Trebinje - Nikšić, ovaj grad doveli među najsiromašnije u BiH”, rekao je Vučurević u intervjuu za Glas Srpske.
Vučurević savjet o masovnom izlasku na izbore nije uspio jer je u Trebinju na izbore izašlo manje građana nego što je bio državni prosjek ali je uspio pobijediti Ćuka, kome Dodikova podrška očito nije pomogla.
(zurnal.info)