Na granicama zemalja Evropske unije i u 2022. godini nastavljeno je nasilje nad migrantima. Ljevica u Evropskom parlamentu početkom decembra je objavila drugo izdanje Crne knjige pushbackova u kojoj je opisano sistemsko nasilje na granicama Evrope.
„Ne radi se o sporadičnim incidentima već je riječ o trulom sistemu gdje nasilje, mučenje i poniženje ne samo da eksponencijalno rastu, već se i normaliziraju“, saopštili su. Crna knjiga predstavlja zbirku više od hiljadu svjedočanstava ljudi u pokretu koja su prikupili neovisni stručnjaci mreže nevladinih organizacija Border Violence Monitoring Network.
U izvještaju se, između ostalog, spominju i svjedočanstva migranata iz Velike Kladuše i Bihaća koji su u protekle dvije godine preživjeli nasilje na granicama EU od tamošnjih policajaca.
U velikom broju slučajeva, navodi se, žrtve su bile podvrgnute različitim metodama mučenja od silovanja, seksualnog zlostavljanja, dugotrajnog premlaćivanja…
„Svjedoci smo teških psihičkih i fizičkih trauma koje je ovo sustavno granično nasilje zadalo ženama, muškarcima i djeci. Čuli smo žene, muškarce i djecu kako zovu centre za koordinaciju potrage i spašavanja dok su im brodovi tonuli, uskraćeno im je pravo na život i ostavljeni na plutanje. Čuli smo svjedočanstva o ljudima koji su otimani na tlu EU-a i gurani natrag na moru i kopnu“, stoji u izvještaju.
Dokumentovani su i slučajevi na granici sa Hrvatskom gdje su migrante tukli, prijetili im i zastrašivali, prije nego su ih vratili nazad:„Povrede koje su pojedini migranti zadobili ukazuju na to da su ih tukli kundakom pištolja. Prelomi nisu bili neuobičajeni, obično rebra, ruke ili šake. Zubi su im često bili razbijeni, a neki su zbog ozljeda glave bili izloženi riziku od krvarenja u mozgu“.
Žurnal je i u nekoliko navrata pisao o nasilju nad migrantima i načinu na koji se Evropska unija, a prije svega i Hrvatska, ranijih godina rješavala migranata, a da im nisu pružili priliku ni da traže azil.
Tekst možete pročitati na sljedećem linku:
Crna knjiga nasiljaNema odgovornih za dugogodišnje zlostavljanje migranata na granici Hrvatske i BiH
Podsjetimo da je na vanjskim granicama EU policija izbjeglice i migrante tukla skidala im i palila odjeću, uzimala novac i telefone, uništavala stvari, držali ih zatvorene po garažama i kontejnerima bez pristupa hrani, vodi i toaletu, pucala i puštala pse na njih. Prva Crna knjiga pushback-ova objavljena je 2020. godine.
Crna knjiga nasilja u 2020Zastrašujuća svjedočenja o maltretiranju migranata na granici EU
Iako u suštini u Hrvatskoj i nisu mnogo promijenili svoj odnos prema ileganim migrantima novina je da će im od 1. januara 2023. godine izdavati rješenje prema kojem mogu sedam dana biti na njihovoj teritoriji, prenijeli su mediji.
Pisali smo nedavno i da će EU povećati fondove za Zapadni Balkan za 60 posto na više od 350 miliona eura do 2024. godine. Najavljeni su “pilot projekti” za BiH i Međunarodnu organizaciju za migracije (IOM) od čega je pola miliona eura namijenjeno za podršku dobrovoljnom i nedobrovoljnom povratku migranata u njihove matične zemlje, a pola za objekte za zadržavanje u kampu Lipa.
ZA ZAUSTAVLJANJE PROLASKA PREMA EUBiH dobila milion eura za deportovanje i pritvaranje migranata
Ovi pilot projekti imaju jedan cilj, a to je da se spriječi dolazak migranata na teritoriju EU.
Žurnal već pisao o tome koliko sredstava za migrante se daje preko IOM-a u BiH i na koji način ta ista sredstva pojedini uposlenici ove međunarodne organizacije zloupotrebljavaju. Pisali smo da se u IOM-u već duže vrijeme dešavaju se zloupotrebe javnih nabavki i novca koje EU šalje za pomoć migrantima, a zabilježeni su i slučajevi nepotizma, te kako migranti smješteni u kamp Ušivak nikada nisu vidjeli ni okusili od oko 500 kilograma, a možda i više kesica „Student mixa“, koji je za njih u nekoliko navrata naručivan tokom 2020. godine.
Pisali smo i da je protiv nekoliko uposlenika Međunarodne organizacije za migracije BiH (IOM) upućena anonimna prijava Tužilaštvu BiH i Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) zbog sumnje da su od 2018. pa do danas učestvovali u koruptivnim krivičnim djelima, odnosno da su zloupotrebljavali sredstva za nabavku hrane i da su lažirali kontrolu kvaliteta uz pomoć aplikacije KOBO.
Izvori Žurnala otkrili su i to da se najveće malverzacije u IOM-u dešavaju se prilikom zapošljavanja, odnosno da se konkursne procedure provode samo forme radi, a da je unaprijed poznato ko će biti zaposlen. Dešavalo se da se pojedinim uposlenicima čestita na novim pozicijama i prije okončanja konkursnih procedura o čemu je Žurnal također izvještavao.
Nije poznato da li su nadležne institucije išta uradile po zaprimljenim prijavama.
(zurnal.info)