Opština Kozarska Dubica grca u dugovima. Ukupan dug opštine iznosi 30 miliona maraka. Od toga je za vrijeme vladavine Nine Jauza (2008.-2012.), perjanice Saveza nezavisnih socijaldemokrata, Dubica ušla u dubiozu u iznosu od 30 miliona maraka. A kada je Jauz preuzeo Dubicu, opština je bila na pozitivnoj nuli i nije imala ni marku duga.
Sve to otkrilo se nakon što je Jauz izgubio izbornu trku za načelnika opštine u oktobru 2012. godine
Međutim, u SNSD-u, niti u vladajućoj nomenklaturi, Jauzu nije ništa zamjereno. Štaviše, odmah mu je, nakon gubitka izbora i samim tim radnog mjesta načelnika, nađena odlična savjetnička pozicija u Sarajevu - u kabinetu Nikole Špirića, ministra finansija i trezora u Savjetu ministara BiH.
JEZA I JAUK
Nino Jauz je iza sebe ostavio jauk i jezu u finansijama Dubice. Od teških posledica njegove vladavine, ovaj potkozarski gradić neće se oporaviti u narednoj deceniji. Istina, Tužilaštvo istražuje poslove Jauza, ali sve izgleda bezvoljno. Nema političke volje, kratko će vam odgovoriti iz te institucije.
Za razliku od njih, Jauz je imao itekakvu volju za sumnjivim i nezakonitim poslovima, a gotovo da nema javne nabavke koja nije mimo zakona ili koja nije „provučena“ kroz „rupe“ u tom istom zakonu.
Veoma je interesantan primjer sanacije sportske dvorane u Dubici, koja je vršena tokom 2012. godine, neposredno pred izbore!
Za očekivati je bilo da se raspiše tender za sanaciju čitavog objekta, ali takvo što u Dubici, za vrijeme Jauza, nije postojalo. Jer bi to značilo gubitak kontrole nad dodjelom posla odabaranom/favorizovanom izvođaču. Što je u ovom slučaju bila firma „Šumil“, registrovana kao „transportno, ugostiteljsko trgovačko preduzeće“. Ali, očito je da su sveznalice, pa mogu raditi i građevinske poslove.
Kako su radovi na sanaciji objekta bili procijenjeni na gotovo 200 hiljada KM, Jauz i njegovi saradnici posegnuli su za oprobanim receptom-usitnjavanjem poslova.
Kvaka je u sledećem: obzirom na to da se, prema Zakonu o javnim nabavkama BiH, za svaki posao čija vrijednost premašuje 80. 000 maraka (bez PDV-a) mora raspisati tender, jasno je da su Jauz i njegovi saradnici, razbijanjem ukupne vrijednosti posla na iznose manje od te cifre, svjesno išli na izbjegavanje zakonske procedure kako bi odabranoj firmi povjerili posao.
Ukupnu vrijednost posla podijelili su na navodne dvije investicije manje od 80. 000 KM i time izbjegli raspisivanje tendera. Jauz je naložio da se za izbor najboljeg ponuđača provede postupak konkurentskog zahtjeva sa dostavljanjem ponuda. To, u principu, znači da favorizovana firma nađe dvije “konkurentske” firme, koje se formalno prijave za taj posao, bez ikakvog nastojanja da ga i dobiju, i stvar je riješena.
SUMNJIVI ŠUMIL
Tako je bilo na brojnim poslovima o kojima je “Žurnal” već pisao, a tako se desilo i sa “Šumilom”.
Prvo je Miloš Ćibić, načenik Odjeljenja za prostorno uređenje i stambeno komunalne poslove, uputio načelniku opštine Nini Jauzu zahtjev za odobrenje javne nabavke “Sanacija dijela krova na sportskoj dvorani u Kozarskoj Dubici”. Učinjeno je to 17.01. 2012. godine, a Jauz je odobrio javnu nabavku već sutradan 18.01.2012.
Potom je uslijedila “papirologija”, a posao vrijedan 78.000 KM pretočen je u Ugovor 24.02.2012. godine. “Šumil” je dobio posao, koji je sa PDV-om plaćen 93.208,5 KM. Šta je na krovu sanirano, malo ko zna.
Nakon sanacije krova, iznenada se ukazala potreba za sanacijom svlačionica u istoj toj sportskoj dvorani.
Da im je sanacija neophodna, “shvatili” su 25.05.2012., kada je Ćibić uputio zahtjev za odobrenje Jauzu. Jauz, ovaj put nakon dva dana razmatranja, donosi Odluku kojom odobrava izvođenje ovih radova u vrijednosti od 78.000 KM. Sa PDV-on je to 93.041,91 KM. Ugovor je potpisan 27.06.2012. godine, a poslovi sanacije su naduvani i predmet su istrage.
Uprkos tome, opština mora da plaća fakture koje svakodnevno pristižu, a Jauz uživa u plodovima svog nezakonitog poslovanja, gotovo siguran da će proći nekažnjeno. Zbog rupa u zakonu.
(zurnal.info)