:OSCE BiH: Predsatavljena online platforma Supergrađani/Supergrađanke

Novosti

OSCE BiH: Predsatavljena online platforma Supergrađani/Supergrađanke

Predstavljanju internet platforme prethodila je panel diskusija o temi "Odgovori na incidente motivirane predrasudama i krivična djela počinjena iz mržnje kao put ka pomirenju u BiH"

OSCE BiH: Predsatavljena online platforma Supergrađani/Supergrađanke
FOTO: Katherine Klaric

Misija Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) u BiH predstavila je danas u Sarajevu online platformu Supergrađani/Supergrađanke. 

Slađana Milunović iz Misije OSCE-a u BiH kazala je da je platforma supergradjani.ba/ supergradjanke.ba prvi takav mehanizam u BiH koji treba da posluži mapiranju incidenata koji se vežu za predrasude. 

- S druge strane, ono što je nama jako bitno jeste i da se  tom platformom istaknu i neki pozitivni primjeri, pozitivne grupe građana, inicijative koje doprinose toleranciji više nego ovim incidentnim situacijama - kazala je Milunović. 

Mislimo, dodala je, da do sada to i nije bio slučaj, da se vrlo često stavlja naglasak na incidente, na grafite, na govor mržnje, a vrlo malo na javne osude takvih događaja. 

- A upravo su javne osude kao i prevencija takvih događaja ono što šalje poruku građanima da žive u stabilnom i sigurnom društvu - kazala je Milunović. 

Ističe da je bitno što će svi građani BiH anonimno moći da unesu podatke u tu platformu. 

- Imamo zasad formirano 15 koalicija protiv mržnje pa nam je ova platforma bitna i zbog toga da se oni mogu prepoznati, uvezati i razmjenjivati informacije o podacima, o svojim projektima koje rade i možda se zajedno uključivati u neke nove projekte - kazala je Milunović. 

Predstavljanju internet platforme prethodila je panel diskusija o temi "Odgovori na incidente motivirane predrasudama i krivična djela počinjena iz mržnje kao put ka pomirenju u BiH". 

- Kada se govori o temi odgovora na incidente motivirane predrasudama i krivična djela počinjena iz mržnje kao put ka pomirenju u BiH, moram istaći da su odgovori na krivična djela počinjena iz mržnje za tužilaštva jasno utvrđeni i definirani zakonom u smislu da su tužilaštva obavezna da po službenoj dužnosti preduzimaju krivična gonjenja protiv izvršilaca ovih krivičnih djela - kazao je glavni tužilac Federalnog tužilaštva Zdravko Knežević. 

Prema tome, dodao je on, u traženju odgovora mi tu nemamo nikakve dileme, jer je ovo jasno zakonom koncipirano kao trajna obaveza svih onih koji obnašaju dužnost tužioca u Federaciji BiH, a i u drugim sredinama u BiH. 

- Zbog toga, na putu izgradnje pomirenja u BiH, preduzimanje krivičnog gonjenja protiv izvršilaca ovih krivičnih djela predstavlja način da se putem opšte i posebne svrhe kažnjavanja pokušaju otkloniti ili bar ublažiti posljedice ovih krivičnih djela koje su izuzetno štetne, jer narušavaju temelje društva, narušavaju povjerenje među građanima, otežavaju oporavak društva u cjelini - kazao je Knežević.
 
Po njegovim riječima, ovo je naročito značajno za naše društvo u kojem je rat ostavio duboke ožiljke i povećao razdor i netrpeljivost, urušio povjerenje i tolerantnost te ozbiljno usložio uspostavljanje normalnog zajedničkog života. 

Knežević je kazao da aktivnost Misije OSCE-a u BiH na izradi platforme i njena prezentacija zaslužuju pohvalu, "jer ovaj online alat predstavlja također značajan korak za evidentiranje svih incidenata koji su motivirni mržnjom". 

- Ovo nije za nas projekt, ovo je za nas borba za bolje sutra koje mi jednostavno želimo, ali da gradimo zajedno, ne pojedinačno - kazala je predstavnica Koalicije "Bunt protiv mržnje" iz Srebrenice Radomirka Savić. 

(Fena)