Aktuelno
POVEĆANJE PLATA U JAVNOM SEKTORU RS: Policija je Dodiku važnija od ljekara i profesora - čuvaju ga od hapšenja
Vlada RS-a tako je stavila policiju RS-a u službu čuvanja jednog čovjeka, a sve praćeno pozivima da Srbi iz državnih policijskih institucija pređu u MUP RS-a.

Republika Srpska je sposobna da zaštiti svakog građanina, a naravno i institucije i predsjednika Republike. Danas samo svjedočili apsolutnom jedinstvu, organizovanosti, od najmanjeg do najvećeg operativnog komandnog kadra i sve funkcioniše savršeno, i to je dovoljan znak za svakoga ko bi se igrao narušavanjem ustavnog karaktera, teritorijalnog integriteta i suvereniteta RS-a – rekao je Nenad Stevandić na pres konferenciji početkom marta nakon što je Narodna skupština RS-a usvojila neustavne zakone. Jasno je poručio da će policija štititi Milorada Dodika od eventualnog hapšenja.
U istoj prilici, predsjednik RS-a Milorad Dodik poručio je da je tadašnja situacija “izvanredna prilika da vidimo koliko je naša policija sposobna i organizovana, tehnički opremljena ali jednako tako i u kakvom je moralnom stanju”:
- Ona je segment koja ima najveće povjerenje kod naroda nakon Srpske pravoslavne crkve. Došli smo ovdje kao rukovodstvo da damo podršku našim policajcima koji nastoje da očuvaju stabilnost u svakodnevnim borbama i obezbedi nesmetano odvijanje života i svih važnih infrastrukturnih, društvenih, obrazovnih… funkcija – rekao je Dodik, zanemarujući činjenicu da je u tom trenutku više posla policiji RS-a osigurao upravo – on.
Vlada RS-a tako je stavila policiju RS-a u službu čuvanja jednog čovjeka, a sve praćeno pozivima da Srbi iz državnih policijskih institucija pređu u MUP RS-a. Najavljeno je i da će posao Granične policije u RS-u preuzeti policija ovog entiteta.
Nakon što su ovi pozivi praktično propali, Narodna skupština Republike Srpske usvojila je 24. marta set zakona kojima se povećavaju plate u javnom sektoru. Svi oni koji se finansiraju iz Budžeta ili dijelom iz budžeta od aprila će dobiti povećanje plata, generalno, od 10 posto.
Pored povećanja od 10 posto odlučeno je da uposlenici Ministarstva unutrašnjih poslova u Republici Srpskoj ubuduće dobijaju dodatak za teške uslove rada od 30 posto za sve službenike koji nose oružje plus 10 posto za sve zaposlene. Najviša plata policijskog službenika u MUP-u sa VSS iznosi sada 3.636 KM, a od aprila će iznositi 5.165 KM. Za službenika sa višom stručnom spremom plata će narasti sa 1.955 na 2.761, a nižom stručnom spremom sa 1,723 na 2.430.
Tako će za ove potrebe u budžetu RS-a morati biti osigurano dodatnih 58,5 miliona KM.
Dok je za policiju određen dodatak na plate u iznosu od 30 posto prosvjetarima i zdravstvenim radnicima preostaje tek povišica od 10 posto. Za te namjene bit će potrebno blizu 100 miliona KM iz budžeta i dio iz sredstava doprinosa za plate u zdravstvenom sektoru.
- Kada sve saberemo, u Budžetu za 2025. treba dodatnih od 210 do 215 miliona KM – rekla je ministrica finansija RS-a Zora Vidović.
Da li je slučajno što je upravo policijskim službenicima odobreno najznačajnije povećanje prihoda? Nakon debakla sa pozivanjem državnim službenika da pređu u entitetski MUP, ali i činjenice da je Milorad Dodik odlučio da policija RS-a bude ta koja će ga braniti, ako treba rizikujući i vlastitu sigurnost.
Da li zato u ovom trenutku policajac u RS-u za Dodika „vrijedi više“ nego nastavnik ili ljekar? Ministar policije RS-a Siniša Karan rekao je kako je ovo povećanje „strateški potez predsjednika Dodika”:
- Povećanje plate je istovremeno znak pažnje prema našim pripadnicima koji uskoro odlaze u penziju, ali i značajan podsticaj mladima koji se trenutno školuju na našoj Policijskoj akademiji i u Srednjoj školi unutrašnjih poslova, a koji će uskoro obući plavu uniformu. Ovim još jednom pokazuje snažan ustavni i zakonski odnos prema Ministarstvu unutrašnjih poslova Republike Srpske.
“Strateški potez” izostao je u odnosu na ljekare i prosvjetare. Zdravstveni radnici u RS dovedeni su na rub, a set zakona koje je Narodna skupštine usvojila po hitnom postupku, a koji se tiču povećanja plata radnicima u javnom sektoru za 10 odsto, dodatno su degradilrali medicinare poručio je Zoran Milutinović, član Republičkog odbora Sindikata zadravstva i socijalne zaštite.
Ovim je vlast još jednom pokazala da zdravstveni i prosvjetni radnici nisu potrebni ovom društvu, kazao je Milutinović, prenosi BN. Milutinović kaže kako nema ništa protiv plana nadležnih da pripadnicima MUP a RS plate povećaju do 30 odsto, ali da ljekari i drugi zdravstveni radnici koji su važan stub društva imaju tako niska primanja nije prihvatljivo:
- Ne mogu da ostanem imun i da ne kažem da nije u redu da ljekar specijalista koji studira šest godina, koji još pet ili šest godina završava specijalizaciju, svoj život podredi, zapostavi porodicu da se obuči, da bi liječio građane da treba da bude na istom ili ispod primanja koje će primati u narednom periodu taj policijski službenik. Ja nemam ništa protiv toga, trebaju da budu plaćeni za svoj rad ali i mi u zdravstvu trebamo biti plaćeni. Dok su za vrijeme korone medicinski radnici na papiru bili heroji i dobijali aplauze, danas su poniženi - rekao je Milutinović.
Zato je vrijeme da se i zdravstveni i prosvjetni, ali i drugi radnici krenu boriti za svoja prava, a ne da bježe iz zemlje jer ih vlast ne poštuje – rekao je.
Plate nastavnika
Prošle godine prosječna plata zaposlenog u nastavi sa punom normom iznosila 1.664 KM. U novembru prošle godine, nakon godina čekanja na ispunjavanje obećanja i izjednačavanje koeficijenata dio prosvjetnih radnika u Republici Srpskoj odlučio se za tužbu protiv Vlade Republike Srpske. Tužbu potpisuje 220 prosvjetnih radnika, a za Gerila info Jugoslav Ilić, jedan od prosvjetara tada je objasnio zbog čega su se odlučili na tužbu:
- Tužba je zbog umanjenih koeficijenata. Na istom radnom mjestu nastavnici sa višom imaju manje plate od kolega sa visokom spremom što je protivno Ustavu, Evropskoj konvenciji o socijalnim pravima a i Zakonu o radu. To traje još od 2006. godine, obnovljenog Dodikovog mandata kao premijera i Antona Kasipovića kao ministra, pravnika po struci. Nakon pozitivnog mišljenja Ombudsmana, na šta se Ministarstvo oglušilo, idemo sa tužbom. Ja lično sam podnio inicijativu Ustavnom sudu i nakon odluke Ombudsmana očekujem pozitivno rješenje. Na sve ovo smo upozoravali godinama ali niko nije reagovao pa ni granski sindikat. Sada će ih to debelo koštati. Vidjeli ste sa kakvom se arogancijom odnose prema odluci Ombudsmana da to smatraju inicijativom za izmjenu Zakona o platama.
Gerila.info je u novembru pisala kako gotovo 1000 prosvjetnih radnika u Republici Srpskoj nije dobilo prethodno povećanje plate od stotinu maraka. Povećanje nisu dobili oni prosvjetni radnici sa višom školom dok su povećanje dobili prosvjetni radnici sa visokom stručnom spremom, bez obzira što u vrijeme kada su mnogi prosvjetni radnici koji i danas rade počinjali svoj radni vijek nije postojao fakultet već samo Pedagoška akademija.
(zurnal.info)


