Izvještaj CCI-ja:Republika Srpska je na korak od prezaduženosti

Novosti

Republika Srpska je na korak od prezaduženosti

Dodatni problem je i to što Vlada nije prihvatila apele sindikalaca i poslodavaca da vrati neoporezivi dio plaće da bi se olakšalo funkcioniranje preduzeća, a također nije došlo ni do smanjenja fiskalnih nameta u privredi

Republika Srpska je na korak od prezaduženosti

Iako je Vlada Republike Srpske (RS) u drugom kvartalu ove godine, pod predsjedavanjem Željke Cvijanović, intenzivirala svoj rad, nije pokrenula rješavanje socijalnih problema građana niti borbu protiv kriminala i korupcije, zaljučak je monitoringa Centara civilnih inicijativa (CCI).

Entitetskoj vladi zamjeraju pogrešan izbor prioriteta u radu i nedostatak hrabrosti da se suoči s najozbiljnijim problemima i odlučnije uđe u neophodne reforme.
- CCI je još od 2008. godine upozoravao, da ni eventualno dobra efikasnost u radu, neće donijeti pozitivne rezultate, u životima građana RS-a, jer ciljevi nisu pravilno postavljeni, odnosno vlast nije fokusirana na rješavanje životnih problema svojih građana - rekao je na pres-konferenciji u Banjoj Luci Željko Ninković, konsultant CCI-a za monitoring Vlade i Narodne skupštine RS-a.

Naime, od ukupnog broja tačaka koje su razmatrane u prvoj polovini 2013. godine, tek njih 15 posto imaju izvjesnu vezu s najznačajnijim, životnim, problemima s kojim se suočavaju građani RS-a, a tek njih 2,3 posto mogu, eventualno, značajnije uticati na kvalitet života građana. 

Kao pozitivnu stvar, obećanu i u ekspozeu premijerke, ipak, je činjenica da je, u ovom periodu, Vlada RS-a utvrdila Strategiju borbe protiv korupcije, kao i set zakona za poboljšanje privrednog ambijenta.
-Naravno, i u jednom i u drugom slučaju, radi se tek o stvaranju pretpostavki za ozbiljan rad, no da li će od toga nešto biti ili će i ovi akti završiti tek kao „mrtva slova na papiru“, pokazat će vrijeme - rekao je Ninković.

Predstavnici CCI-a upozoravaju Vladu da se nastavlja rast javne potrošnje i zaduženja, koja su veća nego u Federaciji BiH.
- Ukupan dug RS-a (računajući različite nove vlasti, fondove,...) je 4,6 milijardi KM i veći od duga Federacije BiH, što s obzirom na broj stanovnika ova dva entiteta, zaduženost građana RS-a čini gotovo duplo većom od zaduženosti građana Federacije. Taj dug predstavlja 53,7 posto BDP-a, što znači da je RS na korak od prezaduženosti. A ono što najviše zabrinjava jest struktura tog duga, jer je učešće privrede u njemu svega 10,5 posto - kazao je Ninković.

Dodatni problem je i to što Vlada nije prihvatila apele sindikalaca i poslodavaca da vrati neoporezivi dio plaće da bi se olakšalo funkcioniranje preduzeća, a također nije došlo ni do smanjenja fiskalnih nameta u privredi.

Analiziranjem sjednica Vlade RS-a CCI je došao do podataka da Ministarstvo finansija, Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvo prosvjete i kulture iznose najveći teret na sjednicama Vlade RS-a i predlagači su 40 posto svih razmotrenih mjera. Najmanje aktivnosti na sjednicama Vlade RS-a su imali Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica, Ministarstvo nauke i tehnologije i Ministarstvo trgovine i turizma. 

Poslanici Narodne skupštine RS-a iako su znatno više radili u prvom polugodištu ove u odnosu na prošlu godinu, tek se vraćaju „u normalu“, jer je u 2012. godini, zapravo, zabilježen ozbiljan pad po gotovo svim parametrima u radu u prvih šest mjeseci 2012. 

Ninković je naglasio da je u prvom polugodištu zabilježena vrlo značajna inicijativa poslanika SDS-a Vukote Govedarice, koji je u skupštinsku proceduru uputio Nacrt zakona o ispitivanju porijekla imovine.
-Inicijativa je dobro prihvaćena u javnosti i sad, nakon javne rasprave, čekamo da vidimo kako će izgledati konačno rješenje zakona i glasanje u Narodnoj skupštini. Ali, zasad, nemamo indicija kad će se to i desiti - zaključio je Ninković.

(Fena)