Glavna služba za reviziju zaključila je da je pri zapošljavanju u javnoj upravi Republike Srpske (RS) u periodu od 2010. do kraja 2013. godine postojao niz propusta.
Planiranje kadrova u javnoj upravi je nepotpuno i neredovito, a planski akti kadrova nisu jasno povezani s ciljevima iz strategija i ekonomskih politika, ni sa rezultatima iz godišnjih programa rada, stoji u revizorskom izvještaju.
Revizija je zaključila i da se zapošljavanjem u javnoj upravi RS-a upravlja kroz složeno usaglašavanje i neefikasno odlučivanje koje nije zasnovano na jasnim pokazateljima ciljeva i mjerljivih rezultata rada uprave.
I postupci zapošljavanja nisu provođeni pravovremeno, transparentno i na osnovu usaglašenih kriterija za izbor najboljih kandidata.
Praćenje i analiza, kao nužni upravljački alati, nisu korišteni u potrebnoj mjeri ni na pravi način u upravljanju zapošljavanjem – pokazala je revizija učinka zapošljavanja u javnom sektoru RS-a za protekli trogodišnji period.
Istaknuto je da pokazatelji razvoja RS-a za taj period ukazuju da razvoj ne ide planiranom dinamikom i da se ne dostiže očekivani nivo planiranih ciljeva.
Između ostalih, pokazatelji o nazaposlenosti su svakako neupitni indikatori stanja, a oni ukazuju da u ovom periodu nije ostvareno očekivano smanjenje visoke stope nezaposlenosti. Ne ostvaruju se ni očekivanja od reformi započetih u ostalim segmentima društva, posebno značajnih za penzioni i zdravstveni sistem i investiciono-privredni ambijent. Potencijalne razloge takvog stanja svakako je moguće tražiti i u segmentu javne uprave – ukazali su revizori.
U odnosu na 2010. godinu, u 2013. je broj nezaposlenih osoba u RS-u u porastu, a broj zaposlenih u padu.
Zaključeno je da je uz trend pada ukupnog broja zaposlenih mijenjana njihova struktura na način da su porast zaposlenih ostvarile djelatnosti javne uprave, obrazovanja i zdravstva, a pad zaposlenih sve ostale djelatnosti posmatrane zajedno.
Takve promjene, uz ostalo, značajno utiču na visinu i strukturu budžeta, a s tim u vezi i na ostvarivanje brojnih socijalnih prava.
Sve navedeno upućuje da razvoj kadrovskih kapaciteta javne uprave u proteklom periodu nije u očekivanoj mjeri bio najbolja moguća podrška ostvarivanju razvojnih ciljeva.
Kako bi se stanje popravilo, revizori su dali i neophodne preporuke nadležnim predstavnicima vlasti u RS-u.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.
Pročitajte još