Nakon dugog čekanja, Ministarstvo pravde i uprave Kantona Sarajevo, na čijem je čelu Darja Softić Kadenić (Naša stranka), napokon se oglasilo u vezi s upisom promjena u Fudbalskom savezu Kantona Sarajevo (FSKS).
Subotnjem saopćenju najviše su se mogli obradovati predstavnici aktuelnog rukovodstva, te udruženja s područja ovog kantona koji će ipak još neko vrijeme biti pod okriljem FSKS, jer su iz Ministarstva pravde i uprave KS ustvrdili da nisu ispunjeni formalno-pravni uvjeti za upis promjena u Registar udruženja koje se odnose na FSKS.
Te promjene, podsjetimo, odnosile su se na smjenu rukovodstva Skupštine FSKS i isključivanje sportskih udruženja iz članstva, što je odlučeno na održanoj vanrednoj sjednici Skupštine FSKS. Sjednici za koju je Izvršni odbor državnog, Nogometnog saveza BiH, predvođenog Vicom Zeljkovićem, rekao da je “nelegalno sazvana”, a čije odluke za sada neće verifikovati ni ministrica Softić Kadenić.
BORBA ZA FUDBALSKI SAVEZ KSKlubovi preuzimaju kontrolu, udruženja izlaze iz igre
“Detaljno ćemo o razlozima obavijestiti sve relevantne strane, a glavni razlog se odnosi na činjenicu da zahtjev i obrasci za upis promjena u Registar nisu potpisani od strane lica ovlaštenog za zastupanje i predstavljanje, kako to nalažu propisi koji uređuju postupak upisa (Zakon o udruženjima i fondacijama Federacije BiH i Pravilnik o načinu vođenja registra udruženja i fondacija). Obrasci su potpisani od lica koje, prema Statutu FSKS kao najvišeg pravnog akta Saveza, nije lice ovlašteno za zastupanje. Ovaj nedostatak predstavlja formalnu prepreku za provedbu upisa”, naveli su u svom saopćenju iz Ministarstva pravde i uprave KS.
Ubrzo je reagirao i kantonalni ministar kulture i sporta Kenan Magoda (SDP), navodeći da i dalje stoji iza pozitivnog mišljenja o održavanju vanredne sjednice Skupštine:
“Rezultati nadzora su jasni i precizni, a Ministarstvo kulture i sporta čvrsto stoji iza svakog nalaza i zaključka. Izražavam zabrinutost zbog očiglednog prevladavanja pojedinačnih interesa nad demokratijom i legitimnom voljom velike većine sarajevskih klubova. Ono što svima nama treba biti najvažnije jeste zaštita principa pravednosti i transparentnosti. Smatram da je ključna uloga svih aktera u sportu da djeluju u skladu s temeljnim demokratskim vrijednostima. Ministarstvo će nastaviti pažljivo pratiti situaciju i poduzimati mjere u okviru svojih zakonskih nadležnosti. Što se tiče imena koja su usko povezana s politikama uključenim u čitav ovaj proces, o njima ćemo govoriti u narednim danima. Ovo je samo početak.”
INSPEKCIJA ODBILA ZAHTJEV RUKOVODSTVA FSKS
Time se nastavlja sada već prava saga u FSKS, a sve se dešava pred izbornu sjednicu Skupštine FSKS, koja je zakazana za 11. decembar, kada će se birati novo rukovodstvo FSKS, kandidati za izvršne odbore federalnog i državnog saveza, skupštine, komisije…
Tu će pravo da glasaju, ali i da budu birani, imati i predstavnici udruženja, što bi značajno moglo utjecati na rezultate. Pravo koje, zakonski, ne bi smjeli imati, što su ustanovili i iz Kantonalne uprave za inspekcijske poslove KS.
Podsjetimo, prije više od mjesec inspektori su obavili inspekcijski nadzor nad radom FSKS i utvrđene su određene nepravilnosti u radu. Najvažnija se odnosi na Statut FSKS, preciznije status udruženja, a u najkraćem Inspekcija je tražila isključivanje svih sportskih udruženja iz članstva Fudbalskog saveza KS, s obzirom na to da je Zakonom o sportu KS predviđeno da se samo sportski klubovi, ne sva udruženja, mogu udruživati u saveze i sportska društva na području Kantona Sarajevo.
Inspekcija potvrdila pisanje ŽurnalaU Fudbalskom savezu KS mogu biti samo sportski klubovi
Žalbe nisu prihvaćene, a rok od 30 dana za izvršenje upravne mjere je prošao. Istina, na vanrednoj sjednici Skupštine se postupilo prema rješenju inspektora, ali s obzirom na to da odluke s vanredne sjednice nisu verifikovane, formalno je rok probijen.
Koliko je važno aktuelnom rokovodstvu FSKS, kojeg predvode predsjednik Hamdo Spahić i potpredsjednici Fuad Čolpa i Medžid Gvozden, da zadrže pravo glasa na predstojećim izborima, pokazuje i to što su od Kantonalne uprave za inspekcijske poslove tražili produženje roka za izvršenje upravne mjere, što bi se moglo protumačiti i kao kupovina vremena.
Žurnal ipak saznaje da je taj zahtjev odbijen, okarakterisan je kao neosnovan i neopravdan, posebno jer je utvrđeno da FSKS nije suštinski, a ni formalno-pravno uopće otpočeo ili izvršio bilo koju propisanu radnju.
SLIJEDE IZBORI
Zamršeno stanje u FSKS moglo bi postati još komplikovanije. Dakle, izvjesno je da će se svi zahtjevi inspektora morati ispoštovati, ali to bi se trebalo desiti tek nakon izborne sjednice, a ako se predstavnici udruženja ponovo izaberu, bit će ih kasnije vrlo teško smijeniti.
Tu dolazimo do problema na kojeg je Žurnal upozoravao – kratki rokovi – koji idu u prilog aktuelnom rukovodstvu. Osim toga, i dalje je upitno da li će FK Željezničar imati predstavnika na izbornoj sjednici Skupštine FSKS, jer je delegat Mirza Trbonja suspendovan. Potrebna je verifikacija novog predstavnika, a još uvijek nije sigurno da li će biti izvršena. Osim toga, Žurnalovi izvori tvrde da su mnogi delegati u Skupštini pod raznim pritiscima, ucjenama, obećanjima…
U međuvremenu, mediji su objavili i imena kandidata za izbore. Pisali smo da je ministar kulture i sporta KS Kenan Magoda, možda i najveći kritičar aktuelnog rukovodstva FSKS, jedan od najozbiljnijih kandidata za Izvršni odbor NFSBiH. Pored njega, kandidati su prvobitno bili i Edim Hadžialagić, Adnan Džindo, Fuad Čolpa, Ismir Mirvić, Džan Šaljić i Adis Junuzović.
Kasnije će se objaviti kako je Fuad Čolpa povukao svoju kandidaturu, ali treba naglasiti da je i dalje tu njegov unuk Džan Šaljić.
Ranije smo pisali kako o sarajevskom nogometu odlučuje nekoliko porodica, od kojih su neki i članovi spornih sportskih udruženja, a mnogi od njih će i ovoga puta tražiti mandate u izvršnim odborima, skupštinama, komisijama…
STVARANJE GLASAČKE MAŠINERIJEU Fudbalski savez KS primljeno udruženje registrovano na dan Skupštine
Prema pisanju medija, Fuad Čolpa je i dalje kandidat za potpredsjednika FSKS, funkciju koju i sada obavlja, njegov sin Ermin Čolpa, inače generalni sekretar FSKS, kandidat je za Apelacionu komisiju NFSBiH. Spomenimo još samo i to da je Medžid Gvozden kandidat za Izvršni odbor FSKS i Izvršni odbor NS Federacije BiH, dok je njegov sin Haris Gvozden kandidat za Skupštinu NFSBiH.
Sve nadgledaju i Čolpine kolege iz državnog NFSBiH, jer je ranije donesena odluka da se formira radna grupa koja će u koordinaciji sa Izbornom komisijom NFSBiH vršiti monitoring provođenja aktivnosti u pripremi dokumentacije i realizaciji zadataka povodom održavanja izborne sjednice Skupštine FSKS. Radnu grupu čine po jedan predstavnik Izvršnog odbora NFSBiH, Ministarstva kulture i sporta Kantona Sarajevo i administracije Generalnog sekretarijata NFSBiH.
(zurnal.info)