"Zemaljski muzej Bosne i Hercegovine danas neće zatvoriti vrata za javnost, ali je situacija u ovoj instituciji krajnje dramatična - kada uskoro počne raspad sistema morat ćemo je zatvoriti htjeli mi to ili ne", istakao je danas u Sarajevu direktor ovog muzeja Adnan Busuladžić.
On je svim institucijama vlasti na svim nivoima u BiH odaslao apel s konferencije za medije kojoj je radi protesta protiv zatvaranja Zemaljskog muzeja BiH prisustvovalo više stotina građana, mahom studenata mnogih fakulteta u Sarajevu, ali i javnih, kulturnih i naučnih djelatnika u našoj zemlji.
Studenti su nosili parole s natpisima "Prigodni transparent", ironično aludirajući da se o stanju kulturnih institucija u BiH više nema šta reći niti identificirati političar ili nivo vlasti kojem se treba obratiti.
"O teškoj situaciji u kojoj se našao Zemaljski muzej BiH obavijestili smo, poimenice, sve funkcionere i nosioce vlasti na svim nivoima - Gradsko vijeće, Kanton Sarajevo, Vladu Federacije BiH, Federalni parlament i Parlament BiH, Vijeće ministara BiH, Predsjedništvo BiH, OHR, te sve predsjednike i rukovodioce stranaka na vlasti i u opoziciji - rezultat svih ovih kontakata je jedno veliko ništa", kazao je Busuladžić.
Naglasio je da djelatnici Muzeja neće preuzeti odgovornost za totalni kolaps ove institucije koji će uslijediti nakon urušavanja cijelog sistema - isključenja osnovnih energenata, te će jedino zatražiti od MUPKS-a da u takvoj situaciji osigurava objekt i muzejski fundus neprocjenjive vrijednosti.
Busuladžić na kraju obraćanja podsjeća da je pitanje ovog muzeja, zajedno s ostalih šest institucija kulture od državnog značaja, isključivo političko pitanje koje može biti riješeno za nekoliko minuta ukoliko postoji volja za tim.
Novinarima i okupljenima također su protest protiv inferiornog odnosa vlasti prema Muzeju, uz prigodna obraćanja, uputili i predsjednik Upravnog odbora Muzeja Munib Maglajlić, predstavnik Rektorata Univerziteta u Sarajevu Samir Arnautović, historičar Tomislav Išek, član Naučnog vijeća Muzeja Dubravko Lovrenović, predsjednik Kulturnog foruma BiH Ibrahim Spahić, profesor Zdravko Grebo, te historičar i ratni direktor Muzeja Enver Imamović.
Samir Arnautović smatra da danas u BiH imamo antiintelektualnu političku elitu, uz potpunu nezainteresovanost prema bh. kulturnom naslijeđu, bez kojeg je BiH samo jedan geografski entitet.
"Živimo u društvu koje svoju kulturu može identifikovati kao šoping kulturu, jer se sva naša kultura dešava u šoping centrima. Ovdje nismo važni mi, već ova najstarija kulturna institucija BiH koja čuva državotvornost BiH", kazao je on.
Da se današnji skup održava kao komemoracija Muzeju mišljenja je Dubravko Lovrenović, koji naglašava da je Zemaljski muzej BiH prošao kroz četiri politička sistema i tri rata.
"Današnja vlast ovu i slične institucije sahranjuje, jer je kultura, znanje i obrazovanje postalo predmet političkog dogovora i trgovanja", istaknuo je on.
Tokom dana predstavnici Zemaljskog muzeja BiH imat će susret s predsjedavajućim Predstavničkog doma PSBiH Denisom Bećirovićem, dok sa svih naučnih nivoa Muzej dobija pisma podrške.
(Fena)
Prijavite se na newsletter Žurnala potpuno besplatno! Odabrali smo za Vas istraživačke tekstove objavljene proteklih 7 dana.