Republika Srpska će narednih dana dobiti novu Vladu, na čijem čelu će ponovo biti Željka Cvijanović. Osim što je legitimitet nove izvršne entitetske vlasti već upitan, s obzorom na kupovinu poslaničkih glasova za formiranje skupštinske većine, najavljeni personalni sastav Cvijanovićkinog kabineta daleko je od tima koji može i mora da se suoči sa ogromnim izazovima pred kojima se našla Republika Srpska, prije svega u socijalnom i ekonomskom smislu.
Ekonomisti tvrde da je pred RS i njenim građanima paklena godina, da je finansijsko stanje entiteta na rubu ponora, ali i da su sve manje mogućnosti da vlast pronađe pare i zakrpi finansijske rupe, koje su iz dana i dan sve dublje i šire.
HAPŠENJE SAMIH SEBE
Otežavajuća okolnost je i činjenica da će novu Vladu činiti labava koalicija, u kojoj male stranake i politički preletači vrlo lako mogu postati najveći kamen oko vrata Miloradu Dodiku i Željki Cvijanović. Nema sumnje da će “mali” u vladajućem bloku pokazivati ogromne apetite, kad god im se za to ukaže prilika, i da će na sve moguće načine nastojati da materijalizuju to što su svoje akcije uložili u podršku političkoj grupaciji sa SNSD-om načelu. Što, opet, govori da će se nova vlada više baviti kadrovskim kombinatorikama i raspodjelom kolača unutar vladajuće grupacije, nego što će se baviti realnim problemima, kojih je napretek.
Niko nema nikakva očekivanja od nove vlade RS. Vlada koja je dovela RS u ovakvo stanje ne može da odgovori na brojne izazove i potpuno je jasno da Vlada Željke Cvijanović neće uraditi ništa dobro. Nastaviće da se zadužuje, nastaviće da otvara i zatvara afere, gledajući da smanji odgovornost za one koji su te afere napravili i, najvjerovatnije, neće biti nikakve borbe protiv korupcije i kriminala. Da bi se ozbiljno borili protiv korupcije i kriminala morali bi sami sebe hapsiti, ocijenio je potpredsjednik PDP-a Branislav Borenović za Žurnal.
Prema procjenama ekonomista, nova Vlada RS nastaviće praksu zaduživanja, dokle god to bude mogla. Ekonomski stručnjaci takođe smatraju da je upravo zbog labave koalicije i suprostavljenih interesa unutar nje sada nerealno govoriti o prodaji Elektroprivrede RS. Sve ostale državne kompanije, Pošte, Šume, Željeznice su u gubitku.
Republika Srpska je prodala 285 miliona KM domaćih obveznica bh. bankama i možda se može još koju (manju) emisiju zadužiti na taj način, s obzirom na činjenicu da i domaće banke dosežu limite daljih zaduženja (diverzifikacija aktive).
Predsjednik NDP-a Dragan Čavić kaže za Žurnal da postoji nekoliko mogućnosti da se Vlada RS ponovo ne zadužuje, ali da će Cvijanovićkin kabinet, sasvim sigurno, nastaviti sa zaduženjima, gurajući RS u još veću finansijsku dubiozu.
Vlada može da dramatično smanji troškove, a to znači smanjenje plata, smanjenje kontribucija fondovima PIO i zdravstva, smanjenje invalidnina i materijalnih troškova da bi rashodovna strana bila manja, a da nema novog zaduživanja. Međutim, dospjevaju na naplatu rate kredita, tako da bez novih zaduženja neće moći, naveo je Čavić.
Po njegovim riječima, postoji i mogućnost kombinovanja smanjenja troškova i manjeg obima zaduživanja.
Znajući njih, sumnjam da će to biti tako. Smatram da će ići u novi ciklus zaduživanja, u izuzetno velikom obimu da bi pokrili tekuću likvidnost iz budžeta, jer se radi o buddžetskom deficit koji je prešao pola milijarde maraka, ocijenio je Čavić.
On je potvrdio da su domaće banke gotovo dostigle limite daljih zaduženja, tako da se Vlada RS teško dalje može ozbiljnije zaduživati na domaćem finansijskom tržištu.
Ono što im preostaje je da pokušaju sa MMF-om da postignu dogovor o nastavku stend baj aranžmana. Naravno, MMF će u tom slučaju biti mnogo rigorozniji u zahtjevima, posebno kada je u pitanju Zakon o radu, naglasio je Čavić.
Vlastima u RS je još jedino ostalo da izda evroobveznice, ali to može da uradi samo država BiH, a ne RS kao entitet.
Ekonomisti upozoravaju da RS sada direktno zavisi od inostranih institucija: World Bank (800 mil. KM dug), European Investment Bank (500 mil. KM), IMF (220 mil. KM), ne računajući razvojne i kredite za poplave.
Ukoliko Rusi ne daju neki kredit (a na vidiku nema ni “malog” kredita od 75 miliona evra ni “velikog” od 500 do 700 miliona evra), Dodik, odnosno entitetska vlast će morati da rade isključivo ono što mu narede iz WB/IMF. Upravo to je razlog zašto se Dodik tako grčevito bori da zadobije rusku pomoć, koja nikako ne dolazi.
Ekonomisti dalje procjenjuju da je priča o ruskim kreditima propala stvar, ali da je vrlo izvjesno da će Rusi vrlo brzo da napuste Rafineriju Brod (kao što su i Litvanci Birač).
Ruski vlasnici Rafinerije iz Njeftegazinkora i Zarubežnjefta navodno su pokušali da je prodaju “Gaspromu”, ali su ovi to odbili zbog ogromnog gubitka Rafinerije, opterećenosti kreditom Vnješekonom banke, ali i zbog neisplativosti posla.
Ekonomski stručnjaci dalje kažu da EBRD nije značajno prisutna u RS, ali da sigurno prate situaciju (ako šta naiđe povoljno za kupovinu, npr. ERS). Ni poslovanje ERS nije bez problema, mada će ta kompanija još neko vrijeme biti likvidna. ERS kompaniju opterećuju sudski sporovi (desetine i potencijalno stotine miliona KM), prekomjerni troškovi za radna mjesta, amortizacija zbog starosti pogona (naročito termocentrale) i velika krađa, odnosno neneplata distribucije električne energije. Tu je i 25 miliona maraka zarobljenih u Bobar banci, koje će najvjerovatnije morati otpisati.
PADA VLADA
Republika Srpska se poslednjih mjeseci suočila sa propašću Bobar banke i sada bi joj trebalo 50 miliona da dokapitalizuje ovu banku. Tog novca, međutim, nema.
Branislav Borenović smatra da vlast namjerava da ide u likvidaciju Bobar banke, kako bi se na taj način prikrilo gdje je otišao novac iz te banke.
To je najgore rješenje za građane RS i sve one koji u toj banci imaju depozite preko 50 hiljada maraka, prije svega za lokalne zajednice, javna preduzeća, ali i radnike koji rade u toj banci. Mi smo pozvali Milorada Dodika, koji tvrde da ima dobre odnose sa silnim invenstitorima, da Bobar banku proda za jedan evro ili jednu marku i tako spasi banku od propadanja, istakao je Borenović.
On je opovrgao stavove SNSD-a da Vlada RS ne može prodati privatnu banku, navodeći da je Bobar banka, nakon što je u nju postavljena prinudna uprava, sada u nadležnosti Agencije za bankarstvo RS, koja putem Odbora za superviziju sada donosi odluku o sudbini banke.
Radi se o ogromnim novcima i šteti od stotinu miliona maraka. Ako se ne bude ništa učinilo, ceh će platiti građani RS, naveo je Borenović.
Na klimavim nogama je i Banka Srpske (bivša litvanska BiB), kojoj takođe nedostaje 20 do 30 miliona maraka. Ako Rafinerija ode u stečaj, a sve govori da će se to desiti, vlast će je morati spašavati, isto kao i Birač, što znači da će biti potrebno još 50 do 100 miliona samo za obrtna sredstva za mjesec-dva rada. Ako Rusi napuste Rafineriju, veliku štetu mogla bi da pretpri i Nova banka.
Branislav Borenović upozorava da ruski kupci nikada nisu uplatili ni marku od 130 miliona maraka po osnovu poreza i doprinosa, kako je to bilo definisano ugovorom o privatizaciji naftne industrije.
Ni marka nije uplaćena, što je dodatni pokazatelj da je Rafinerija Brod u ozbiljnim problemima. Obaveze Rafinerije su šest puta veće od vrijednosti kapitala. To je još jedna u nizu afera u RS, kazao je Borenović.
Ekonomisti upozoravaju i na mogući sunovrat berze u RS, koja bi, što se tiče cijene svih akcija, dno mogla dostići iduće godine.
Satjerana u ćošak, vlast će, smatraju finansijski stručnjaci, nastaviti da uzima kredite, ali će oni, koji će ih davati, tražiti nešto više od kamate. Ti zahtjevi će se, prije svega, odnositi na prodaju onih resursa koje RS još ima.
Sve u svemu, naši sagovornici novoj Vladi RS daju kratak rok trajanja. Ne dobije li Dodik kredit od Rusa (i to neki veći), oni ocjenjuju da se već u februaru mogu očekivati veliki finansijski problemi, čak i socijalni nemiri.
Pred onima koji budu planirali budžet je vrlo teška situacija, jer se susreću sa niskim domaćim prihodima, nedovoljnim za ukupne rashode, koji uključuju i otplate kredita. Novo zaduživanje je neizbježno, to je jasno kao dan. Koliki će biti njegov obim, to ćemo vidjeti, ali ja mislim da će to ponovo biti značajno, naveo je Dragan Čavić.
Ekonomisti procjenjuju da bi vlast mogla ići i na povećanje direktnih poreza, jer se PDV, koji je u nadležnosti države BiH, neće dirati. Međutim, povećanje poreza na dobit, koji je u nadležnosti RS, ne igra neku ulogu, jer, kako obrazlažu, oni na godišnjem nivou iznose oko 120 miliona KM, dok prihodi po osnovu PDV-a iznose deset puta više, oko 1,2 milijardu maraka.
RS je prije dvije godine već povećala poreze na dobit, ali to je imalo kontraefekat, odnosno stotine preduzeća je zatvorilo svoja sjedišta u ovom entitetu i preselilo se u Federaciju BiH.
Sve u svemu, situacija je veoma loša. Firme otpuštaju radnike, privatne firme prijavljuju radnike na minimalac ili angažuju radnike po osnovu ugovora o djelu, Vlada je uvela porez na nekretnine i još neke namete, čime su se djelimično spasli od finansijskog kraha u protekle dvije godine, jer su po tom osnovu prikupili nekih 300 miliona. Podizanjem poreza, ističu ekonomisti, ne može se dalje poboljšati stanje javnih finansija RS i to je vlastima Republike Srpske odavno jasno.
Ne postoji nova Vlada. Ovo je vlada lošeg kontinuiteta. Čim je ista predsjednica Vlade i ključni ljudi u njenom kabinetu, to znači da nema nikakvih promjena. Zato se može govoriti o kontinuitetu jedne loše ekonomske politike, kojom će se, prvenstveno, pokušati zataškati brojne koruptivne afere, istakao je Borenović.
On dodaje da će svi, po prvi put otkako postoji RS, željeti da nova Vlada RS što prije padne, jer će njen pad biti bolja opcija za Republiku Srpsku i njene građane, nego da nastavi vladati naredne četiri godine.
(zurnal.info)