Kaže nam u neformalnom razgovoru uposlenica jednog "važnog ureda" u državnim institucijama, radni joj je prostor već zatrpan božićnim i novogodišnjim čestitkama koje danima pristižu od zvaničnika institucija sa svih novoa vlasti.
Ne samo od čelnika institucija, već i njihovih pomoćnika, sekretara... sekretarica sekretara, predsjedavajućih inih administrativnih komisija....
I sve lijepo dizajnirane, štampane na kvalitetnom papiru, ispisane ukrasnim, "pozlaćenim slovima".
"GOSPOĐA MINISTARKA" U DRŽAVNIM INSTITUCIJAMA
Ali, da se samo pisanim čestitkama kolegama, zvaničnicima i medijima želi ukazati pažnja u pretprazničnom periodu, možda to i ne bi bio trošak javnog novca vrijedan velike "uzbune" javnosti.
Međutim, šalju se ovih dana pozivnice ali i već spemaju trpeze za brojne prijeme za zvaničnike, u institucije stižu pošiljke i pošiljke promotivnih kalendara, rokovnika, olovaka, a poneki sebe i saradnike počaste i kožnim poslovnim asesoarom.
Teško je jednostavnom računicom saznati koliko će nas novca u 70 institucija na državnom novou koštati samo praznično "čestitanje".
Pojedinačni iznosi koji se potroše od slučaja do slučaja, kreću se u rasponu od 1.000 KM do nekoliko hiljada maraka, pa nikada do sada nisu bili predmet ozbiljnije analize u institucijama.
Prema slobodnoj procjeni, radi se o najmanje nekoliko stotina hiljada maraka godišnje!
Većina "novogodišnjih troškova" u institucijama BiH pravda se kao trošak reprezentacije. Međutim, troškovi oglašavanja u medijima pravdaju se kao troškovi usluga, a štampanje čestitki kao troškovi štampanja materijala.
Brojni se potrošeni iznosi "sakriju" u novčanim stavkama za protokolarne aktivnosti, za nabavku uredskog materijala, u troškovima na odore...
Iz Ureda za reviziju institucija Bosne i Hercegovine za Žurnal kažu da su od 2008. godine, kada je Ured upozorio državne institucije na ovu vrstu rastrošnosti, uočili znatno smanjenje trošenja novca u ove svrhe.
Primjera radi, ove godine nemaju informacija da ijedna institucija u BiH djeci uposlenika kupuje novogodišnje paketiće.
Međutim, da li će toga zaista i biti, znat će se tek kad uslijedi revizija ove budžetske godine.
Prema sadašnoj legislativi, a kako nema jedinstvenog pravila o trošenjima novca na poklone za praznike, svaka institucija za sebe po potrebi donosi odluku o utrošku koji se knjiži kako smo već rekli, po više osnova, zavisno od toga o čemu je riječ.
Podsjetimo da su ukupni troškovi za usluge reprezentacije u 2011. godini u institucijama Bosne i Hercegovine iznosili 3.754.734 KM!
Najveći "potrošači" bili su Ministarstvo odbrane (961.539 KM), Ministarstvo vanjskih poslova (758.990 KM), Predsjedništvo BiH (187.669 KM) i Granična policija (179.294 KM).
Čak 44,5 miliona KM potrošeno je i na ugovorene usluge, a pod stavkom "ostale nespomenute usluge" moglo bi se pronaći i troškova upravo nastalih tokom novogodišnjih praznika.
DOBAR POSAO ZA ŠTAMPARIJE, PRINTANE MEDIJE I TRGOVCE
Zanimljivo je i da se odluke o utrošku u institucijama donose "u zadnji tren". Baš kao što su to u Državnom odboru za žalbe uradili prošle godine.
Pa "tek" 30. decembra donijeli Odluku o kupovini 14 komada kožne galanterije. Navodno za poklon poslovnim partnerima. Riječ je o instituciji koja ima samo devet uposlenika, a samo su za pomenuti kožni poslovni asesoar potrošili 1.109 KM.
Kako iznosi po pojedinačnim nabavkama nisu veliki pa ni internoj kontroli ali i vanjskoj reviziji rijetko "bodu oči".
Nije veliki iznos potrošen ni u Regulatornoj agenciji za komunikacije (RAK), 3.387 KM za kupovinu promotivnog materijala poklonjenog pred Novu godinu poslovnim partnerima. Međutim, riječ je samo o jednoj odluci, ne računajući troškove za čestitke, prijeme... A i RAK je samo jedna od 70 institucija na državnom nivou.
A novogodišnja čestitka ispisana na cijeloj stranici jedne ovdašnje dnevne novine košta od 5.850 KM do 2.800 KM, i to "običnim danima". Praznikom je skuplje. Cijenu opet diktira i strana u novini na kojoj je čestitka objavljena, te veličina zakupljenog oglasnog prostora.
Decembar je uvijek poslovno "uspješan mjesec" i za firme koje se bave štampom promotivnog meterijala.
Božične i novogodišnje čestitke im donesu desetine hiljada maraka zarade. U decembru je unosan i posao ispisivanja loga institucija na olovkama, notesima...
Naravno, notese prethodno treba kupiti, a zavisno od kvalitete, cijena jednog komada kreće se od 10 KM, pa do iznosa nekoliko puta višeg.
Prijemi za zvaničnike u institucijama države priča su za sebe.
Kada je Predsjedništvo BiH, nakon kritika Ureda za reviziju 2008. godine, još tada planiranih 7.000 KM za novogodišnji prijem, odlučilo preusmjeriti u dobrotvorne svrhe, navodno do danas troše manje. Međutim, ne znači to da ni u Predsjedništvu BiH već ovih dana ne vlada "svečarska atmosfera".
U vrijeme dok pričamo o važnosti kreditnih aranžmana s MMF- om, odnosno o potrebi štednje u budžetu za 2013. godinu, istovremeno, predsjedavajući Vijeća ministara BiH Vjekoslav Bevanda, kao da želi kazati kako je on "prvi među jednakima", pa i među domaćinima zvaničnih prijema u institucijama.
Za božićni prijem 20. decembra u Sarajevu, navodno je štampano na stotine pozivnica.
"Skromna zakuska" za goste organizirana je u zgradi zajedničkih institucija, a da ništa nije prepušteno slučaju, u pozivnicama je navedena i obaveza za muškarce da dođu isključivo u crnom odijelu. Naravno, i svečana odora za dame.
Koliko će nas u konačnici praznično radovanje najviših državnih zvaničnika koštati, znat ćemo u ljeto 2013. godine kad javni revizori objave izvještaje.
Ukoliko ta informacija ne bude "u sjeni" aktuelnijih tema, koje će se u to vrijeme vjerovatno nametnuti. Kao što je pitanje kako iznaći novac za prve rate koje pristižu po kreditima kojima naša država "krpi" budžete.
OLOVKE U RUKE: Desetine hiljada maraka za besmislene "novogodišnje konferencije za medije"
Već je ustaljena praksa organiziranja "novogodišnjih" press konferencija u institucijama Bosne i Hercegovine. Analiziraju se uglavnom učinci rada institucije a novinarima pruži prilika da pitaju ponešto. Potom se, naravno, i novinari darivaju. Notesima, olovkama, razgovorima...neformalno, nerijetko i uz bogat švedski sto.
(zurnal.info)