Nijedan političar ili službenik ne bi naredne godine trebali dobiti bilo kakav praznični poklon ili paketić za djecu jer nijedna slična stavka ne postoji u budžetu Vlade Federacije za 2013. godinu. Drugačije nije bilo ni prethodnih godina ali su ministri i rukovodioci institucija Federacije sami na kraju godine odlučivali o podjeli novogodišnjih ili božićnih darova, po pravilu od novca za reprezentaciju. Takav način podjele darova nije izričito nezakonit ali stvara nekoliko ozbiljnih problema. Osim što je knjigovodstveno nepravilan, ovakav način podjele darova stvara neravnopravnost, smatra Munib Ovčina, rukovodilac sektora za finansijsku reviziju Ureda revizora FBiH.
- Pokloni se ne mogu smatrati reprezentacijom – jasan je Ovčina.
On objašnjava da su darovi jedna vrsta naknade zaposlenicima i zbog toga bi morali biti planirani u budžetu.
- Na neki način to treba ući u iznos sredstava koja su odobrena u skladu sa zakonom o porezima na koje se ne obračunava porez – objašnjava Ovčina.
Ili svima ili nikom
Prije nego što se budžetski novac odvoji za darove, moraju se napraviti jasni kriteriji. Ministri i šefovi institucija do sada su sami odlučivali o tome ko će dobiti darove i koliko će oni koštati. Trošen je višak novca za reprezentaciju na kraju godine. Ovčina kaže da su najčešće dobijali odgovor kako je darove najlakše kupiti od reprezentacije. Vlada Federacije morala bi takvu praksu zaustaviti i utvrditi ko ima pravo na darove.
- Ako se ima pravo onda se treba odrediti iznos, koji su kriteriji da neko ostvari to pravo i u kojem iznosu – objašnjava Ovčina i dodaje da bi i nakon toga podjela darova zavisila od novca u budžetu: Drugo je postupak ukoliko za to ima raspoloživih sredstava u budžetu.
Dar za djecu zaposlenih u državnim institucijama u Hrvatskoj je reguliran Kolektivnim ugovorom za državne službenike i namještenike, objasnili su nam iz Ureda za informisanje Vlade.
“Svakom službeniku i namješteniku roditelju djeteta mlađeg od 15 godina i koje je navršilo 15 godina u tekućoj godini u kojoj se isplaćuje dar, pripada pravo na dar u prigodi dana Sv. Nikole”, piše u članu 63. ovog ugovora.
Vlada i sindikati svake godine pregovaraju o visini darova za djecu. Ukoliko se ne dogovore, uzima se cijena iz prošle godine.
“Ove je godine dar za djecu, odnosno iznos koji državni službenici i namještenici dobivaju za dijete do 15 godina, iznosio 500 kuna po djetetu”, piše u odgovoru iz Vlade Republike Hrvatske u kojem se dodaje kako ova odluka važi za sve državne službenika i namještenike, od Vlade, ministarstava do vladinih ureda.
Blagdanski prijemi
Blagdanski prijemi također se plaćaju iz pogrešne kase. Iako je uobičajeno da se na njih troši novac od reprezentacije, to je pogrešno, objašnjava Ovčina.
- Ako govorimo o prijemima ili prezentacijama na kojima se prezentira rad institucije i gdje se na neki način ostvaruju kontakti sa poslovnim partnerima onda to možemo smatrati nečim što se može smatrati reprezentacijom - kaže Ovčina i objašnjava da obični prijem na kome se nazdravlja prazniku nikako ne može biti plaćen novcem za reprezentaciju.
Ministar Damir Mašić da novac od reprezentacije, koji je, kako kaže, novac građana a ne ministara, treba trošiti odgovorno bez obzira što široka definicija pruža mogućnost da se novac troši na razne stvari.
- Kad se oduzme i sabere to nije protuzakonito - kaže Mašić o trošenju novca od reprezentacije na poklone ali smatra da nije moralno ispravno.
(zurnal.info)