ZENIČANI U NEDJELJU IZLAZE NA ULICE:Svi su ovdje odgovorni za sve, pa i mi sami!

Istražujemo

ZENIČANI U NEDJELJU IZLAZE NA ULICE: Svi su ovdje odgovorni za sve, pa i mi sami!

Građani Zenice i drugih gradova pozvani su da u nedjelju, u 12 sati, dođu na Trg Alije Izetbegovića kako bi mirnom šetnjom iskazali nezadovoljstvo stanjem u društvu. Lista zahtjeva koju su organizatori pripremili vrlo je šarolika i sigurno je da se svako, na ovaj ili onaj način, može prepoznati u nekoj od tačaka.

Svi su ovdje odgovorni za sve, pa i mi sami!
Zenica

Inflacija, ekonomska neizvjesnost, politička nestabilnost, nefunkcionalne institucije, urušeni zdravstveni sistem, svakodnevne nepravde i raširena diskriminacija, pad životnog standarda – samo su neki od tereta s kojima se građani Bosne i Hercegovine svakodnevno suočavaju, a koji produbljuju njihovo nezadovoljstvo.

Bez obzira na to, građani se rijetko odlučuju svoje nezadovoljstvo iskazati javno. Nakon jednodnevnog bojkota trgovina prošle sedmice, koji je zapravo potaknut sličnim akcijama iz regije, građani Zenice odlučili su otići korak dalje i nezadovoljstvo iskazati na ulici.

objava na fb

Kako je objavljeno na društvenim mrežama, građani su pozvani da u nedjelju 9. februara, u 12 sati, dođu na Trg Alije Izetbegovića, kako bi tišinom i mirnom šetnjom, navodi se, najglasnije ukazali na naše probleme.

"Konkretan cilj protestne šetnje, prve u nizu,  je da prije svega mi građani iskažemo nezadovoljstvo ovim abnormalnim rastom cijena i samom inflacijom i da možda potaknemo i ostale gradove, da učine isto.  Na samom fb u ovom trenutku svoj dolazak je najavilo cca 3.000 ljudi, a mi bi bili presretni kada bi ih se pojavilo 10%. Ono što je veoma važno naglasiti, protesti su apolitični," kažu iz neformalne grupe građana koji organizuju skup "Zeničani na ulice".

Mirna šetnja planirana je od Trga Alije Izetbegovića, ulicom Maršala Tita do zgrade MUP-a, nakon čega će proći pored zgrade kantonalne vlasti, a za kraj je planiran povratak na Trg Alije Izetbegovića.

Šest je osnovnih problema na koje će ukazati i zahtjeva koje će uputiti:

  1. Inflacija i enormna poskupljenja se moraju obuzdati. Tražimo da se sluša struka i da bude aktivno uključena o odlukama za suzbijanje iste. Zamrzavanje aktuelnih cijena nije rješenje!
  2. Zahtijevamo da se smanje porezi i nameti na rad, hitnim usvajanjem fiskalnih reformi, te da se donese uredba kojom se neće konstantno povećavati plate javnih službenika!
  3. Zahtijevamo hitnu reviziju u javnim preduzećima zaduženim za grijanje, kao i naglo poskupljenje kako struje, tako i ostalih režija!
  4. Zahtijevamo transparentne izvještaje o utrošku našeg novca u Jablanici i objašnjenje zašto se toliko čekalo da se pomogne našim zemljacima!
  5. Zahtijevamo da se izađe pred penzionere, s jasnim planom povećanja penzija od viška novca koji će biti uplaćivan u PIO, samim povećanjem nameta!
  6. Povodom sve učestalijih slučajeva vršnjačkog nasilja u gradu i državi, zahtijevamo da Centar za socijalni rad izađe i dostavi aktuelni plan za suzbijanje istog. Pozivamo i nadležna ministarstva da uvrste u budžet jačanje psiholoških i pedagoških kadrova!

„Ovim putem veliku podršku šaljemo i našim komšijama/susjedima uz poruku: vaša borba je naša motivacija! Nenasilni protesti su pokazali svijetu, da ova regija može, zna i umije iskoristiti svoje demokratsko pravo. Ovo su zahtjevi svih nas, ovo su zahtjevi prema svim nivoima vlasti, nezavisno od vašeg političkog uvjerenja - SVI NA ULICE!“, navodi se u pozivu neformalne grupe građana.

Jasno, lista zahtjeva obuhvata širok spektar problema i sigurno je da se svako, na ovaj ili onaj način, može prepoznati u nekoj od tačaka. Ostaje, međutim, nejasno kome konkretno će biti upućeni zahtjevi, odnosno ko će i na kojem nivou vlasti osjetiti odgovornost da se ovim zahtjevima ozbiljno pozabavi, s obzirom na to da je za neke od problema nadležna gradska, a za neke kantonalna, odnosno entitetska vlast.

"Za sada idemo polako, kako se kaže korak po korak, mirnom šetnjom i šutnjom u nadi, da će uroditi plodom. Što se tiče same liste zahtjeva, ovo je mali dio od onoga što muči 90% građana u Bosni i Hercegovini. Nema ovdje konkretno, svi su ovdje odgovorni za sve, pa i mi sami", navode organizatori.

Ipak, nije čudno što se protesti zakazuju upravo u Zenici, gradu koji je jedan od simbola poslijeratne kriminalne privatizacije, loše tranzicije i urušavanja ekonomskog sistema.

Nekada moćna Željezara, simbol i okosnica razvoja ovog grada, a koja je zapošljavala na desetine hiljada radnika, danas radi s višestruko smanjenim kapacitetom i prepuštena je volji vlasnika/privatnika.

Godinama su zatvarani i rudnici – od Stranjana, preko Stare jame, do Raspotočja – a Zenica, koja je bila i grad rudara, danas je praktično grad bez rudara.

Sjetimo se i nekada vrlo uspješnih, danas opljačkanih i propalih firmi poput Komrada, preduzeća koje je brinulo o komunalnim uslugama, Metalnog, nekadašnjeg giganta u metaloprerađivačkoj industriji, Cimosa, poznatog proizvođača autodijelova, a spomenimo još i PRIM, pogone Borca, Vatrostalne...

(zurnal.info)