Ono što je vidio cijeli svijet, državni tužilac Oleg Čavka– ne želi da vidi. Pa tako ni dva mjeseca otkako je redakcija Žurnala prijavila nezakonito sticanje diplome, Tužilaštvo BiH nije čak donijelo ni formalnu naredbu o provođenju istrage. Postupajući tužilac predmet još vodi pod oznakom KTA, te na sve načine pokušava doći do saznanja ko su izvori Žurnala.
„Na osnovu člana 35. stav ZKP BiH potrebno je da odmah ovom Tužilaštvu dostavite cjelokupne snimke tonskih i video zapisa razgovora koji su vaši novinari sačinili prilikom dokumentovanja krivičnog djela, odnosno novinarske priče objavljene u vašim medijima“, napisao je u svom „žurnom“ dopisu redakciji Žurnala tužilac Čavka.
Upozorava, na kraju pisma, da ukoliko Žurnal ne bude dostavio tražene podatke, „smatrat će se da ne želimo sarađivati sa Tužilaštvom BiH“. A evo o čemu se radi.
NAKON DVA MJESECA
Prošla su dva mjeseca od slučaja diploma, a postupajući tužilac Oleg Čavka nije od redakcije Žurnala zatražio originalni primjerak nezakonito stečene diplome koja je materijalni dokaz upotrebljiv na sudu.
Prošla su dva mjeseca od prijave cijelog slučaja, a državni tužilac Čavka nije saslušao novinarku Azru Omerović na čije je ime izdata diploma.
Dva mjeseca su prošla, dakle, a državni tužilac Oleg Čavka nije ni saslušao posrednika Senada Pehlivana, koji još uvijek prima plaću iz budžeta Federacije BiH.
Nije državni tužilac Čavka, ni dva mjeseca od navoda redakcije Žurnala, saslušao nikoga od odgovornih iz Centra za obrazovanje iz Širokog Brijega gdje su izdate najmanje tri lažne diplome vatrogascima sa područja Hrvatske.
Nije pokušao utvrditi ni kako je državljanin Hrvatske Vladimir Š. stekao diplomu u Širokom Brijegu u avgustu 2018. godine, iako je na teritoriju BiH ušao tek u septembru te godine.
Ali zato već drugi put od redakcije Žurnala traži „nemontirane snimke“ kako bi pokušao doći do naših izvora.
Prikrivanje krivičnih djela svojstveno je tužiocu Čavki. Disciplinski je kažnjavan zbog uništavanja dokaza krivičnog djela. Također, disciplinski je kažnjavan zbog hakiranja maila bivšeg glavnog državnog tužioca Milorada Barašina.
DVIJE ISTRAGE
Tužilaštvo BiH protiv njega trenutno vodi dvije krivične istrage. U prvom slučaju je osumnjičen da je ukrao najmanje osam mobitela iz predmeta koje je dužio, a koje su policijske agencije locirale na njegovoj adresi u Brezi. Iako je i tada zatražena njegova suspenzija, spasio ga je predsjednik VSTV-a Milan Tegeltija.
U drugom predmetu, Olega Čavku Tužilaštvo BiH zvanično sumnjiči zbog pomaganja kriminalcima u predmetu protiv duhanske mafije poznatom kao „Džoker“. Tokom istrage protiv kriminalca Zorana Popovića, zabilježeni su njegovi razgovori sa tužiocem Olegom Čavkom koji je preko policijskih službenica iz MUP-a RS sređivao manju kaznu.
„Nakon presude Popoviću, pila sam kafu s kolegom u piceriji Knez u Istočnom Sarajevu. Tada sam pozvala Adisa Šečića (Čavkinog saradnika) na piće. On je došao sa Olegom Čavkom. Bukvalno, pred sami izlazak Oleg se obratio meni i dva puta mi ponovio kako je Popović dobro prošao, a rekao mi je to na takav način da sam se ja osjetila prozvanom kao da sam ja dužna ili da trebam prenijeti Popoviću da je dužan“, izjavila je u SIPA-i službenica MUP-a RS inicijala D.S. koja je priznala da je preko nje i Čavke Popović uspio smanjiti zatvorsku kaznu.
Iako je formalna naredba o provođenju istrage protiv Olega Čavke donesena u februaru 2017. godine, on do danas nije ni optužen, niti suspendovan. Naprotiv, nastavio je tamo gdje je stao. Sada samo u službi Gordane Tadić.
(zurnal.info)