Trenutno je bez posla. Spada u grupu žena koje aktivno traže posao, ali takođe spada u grupu koja vrlo retko dobije posao- srednjih je godina godina i nema upisan radni staž.
Ipak, za nju možda ima nade. Fondacija CURE i Udruženje INFOHOUSE pokrenule su inicijativu “Interventni fond za žensko preduzetništvo”.
Zašto?
Prema poslednjim zvaničnim podacima Agencije za statistiku BiH iz decembra 2010. više od pola miliona stanovnika u državi prijavljeno je na biro za zapošljavanje. Od toga je skoro 270 hiljada žena, sa negativnim trendom stalnog rasta. Strategija za zapošljavanje žena ne postoji. Ne postoji ni mesto gde se mogu obratiti sa idejom i predlogom za sopstvenu inicijativu. Postoji samo tradicionalno obećanje, buket karanfila i to jednom u godini.
-Ove godine se navršava 100 godina od međunarodnog dana žena. I ove godine će se osmi mart proslavit uz karanfil i “nagrade” pola radnog vremena za ženu, koga će iskoristiti da završi kućne poslove. Nećemo karanfil, hoćemo posao- kazala je Dženana Alađuz iz Infohausa.
Dženana se takođe osvrnula i na poražavajuće podatke kada se radi o odnosu države i poslodavaca prema ženama. Primera radi, od ukupnog broja osoba koje traže zaposlenje (prema pokazateljima Agencije za rad i zapošljavanje) 261.175 ili 50,32 % su žene. Na žalost, trend nezaposlenosti žena raste iz meseca u mesec i to posebno onih nekvalifikovanih.
A kada i pokušaju da dobiju posao, žene poput Lejle Uzunović, obično dobiju negativan odgovor. Lejla je nedavno otišla na razgovor za posao i doživela neviđeno poniženje i to od duplo mlađe žene.
- Na razgovor za posao me je dočekala mlađa cura, zavaljena u fotelju i sa cigaretom u ruci. Pokazala mi je rukom da sjednem. Rekla mi je da kažem nešto o sebi. Shvatila sam da nije pročitala moj CV koji sam poslala. A onda u jednom momentu, dok sam govorila, “uletela” je sa primedbom, "Vi ste sigurno ona generacija koja ne ume da rukuje računarima". Ja sam se šokirala. Bila sam potpuno deprimirana I jednostavno sam otišla- rekal je Lejla.
Inače, Lejla je završila kurs za računare, jer kako nam je kazala, shvatila je da nikada neće dobiti posao bez toga.
Prošle godine Federalni zavod za zapošljavanje, pokrenuo je program zapošljavanja ranjivih kategorija stanovništva tokom kojeg će obezbediti posao za samo 630 žena. Ako uzmemo u obzir da je u FBiH nezaposleno oko 180 hiljada žena, dolazimo do prostog zaključka da jednostavno ne postoji ozbiljna strategija, a ni volja da se pitanju zapošljavanja žena pristupi sistematski.
Pored loše upakovanih karanfila, slobodnog dana i možda neke jagnjetine, ovaj stoti 8. mart bi trebao da bude i prilika da se javnost, a naročito poslodavci, podsete na loš položaj žena u Bosni i Hercegovini a samim tim I pokrene akcija koja će promeniti trenutno stanje.
Žene BiH svima ponosno poručuju: “Nećemo karanfile, hoćemo posao”
(zurnal.info)