Po nalogu Tužilaštva BiH danas su uhapšeni ministar sigurnosti Nenad Nešić, direktor JP "Putevi RS" Milan Dakić, vlasnik firme „Legend" Mladen Lučić i još četiri osobe, potvrđeno je iz Tužilaštva BiH.
"Oni su osumnjičeni da su kao rukovodioci Putevi RS i lica koja su poslovala sa navedenim preduzećem počinili krivična djela udruživanje radi činjenja krivičnih djela, pranje novca, zloupotreba službenog položaja ili ovlaštenja i primanje mita", saopćeno je iz Tužilaštva BiH.
Žurnal je objavio seriju tekstova o kriminalu u Putevima RS. Podsjetimo, protiv Nešića podignuto je više krivičnih prijava za reketiranje i ostale nezakonite radnje iz vremena dok je bio vršilac dužnosti direktora „Putevi RS“. Pisali smo da je Nešić prijedorskom tajkunu Draganu Čorokalu i njegovim firmama “Kozaraputevi” i “Prijedorputevi” dodijelio četvorogodišnji posao vrijedan 26 miliona KM. Ignorisao je 12 miliona KM jeftiniju ponudu “Niskogradnje Marjanović”. Iako mu je Sud Bosne i Hercegovine naredio da sporni ugovor raskine, presuda je završila u Nešićevoj ladici. Čorokalo je nastavio da održava puteve, ali uz nezakonite sporazume o arbitraži.
Više o ovome možete pročitati na sljedećem linku:
Mladen Lučić, vlasnika firme „Legend“ iz Istočnog Sarajevo brat je bivšeg ministra za ljudska prava i izbjeglice Miloša Lučića.
Podsjetimo, Miloš Lučić (DNS) na čelo ministarstva došao je u proljeće 2020. godine. Od tada, Žurnal je upozoravao na načine poslovanja Ministarstva za ljudska prava, pisali smo kako je ministar formirao svoj kabinet i odabrao bliske saradnike, kako je trošio sredstva na reprezentaciju u vrijeme pandemije.Uhapšen je 6. decembra 2022. godine, u vrijeme dok je još bio ministar, po nalogu Tužilaštva BiH zbog sumnje u korupciju i zloupotrebu položaja.
Nenad Nešić je, inače, četvrti ministar sigurnosti koji je završio neslavno. U sudskim klupama su bili i njegovi prethodnici Sadik Ahmetović, Selmo Cikoti i Dragan Mektić.
Sadik Ahmetović je bio ministar sigurnosti BiH 2009. do 2012. godine. On je u maju ove godine osuđen na šest mjeseci zatvora za zloupotrebu položaja ili ovlasti. On se tereti da je potpisivanjem ugovora o djelu omogućio uposleniku Ministarstva sigurnosti sticanje nezakonite imovinske koristi, nanijevši štetu budžetu BiH.
U vrijeme kada je obnašao funkciju ministra sigurnosti BiH 2011. i 2012. godine Ahmetović je potpisao ugovor o djelu i time pribavio nezakonitu imovinsku korist Adnanu Bektiću, rođenom 1983. godine.
Sud BiH je u oktobru ove godine potvrdio prvostepenu presudu kojom je Selmo Cikotić osuđen na tri godine zbog zloupotrebe položaja ili ovlasti. On je proglašen krivim da je u vrijeme dok je obavljao dužnost ministra odbrane BiH, prilikom planiranog rješavanja viškova naoružanja, pogodovao firmi “Scout” iz Zagreba na štetu Bosne i Hercegovine.
Još jedan ministar sigurnosti bio je u sudskim klupama. Dragan Mektić nakon mandata 2014-2018 optužen je za zloupotrebu položaja i ovlasti odnosno "krivično djelo visoke korupcije koja šteti međunarodnom ugledu BiH". Mektić je novembra 2022. nakon drugostepene presude pravomoćno oslobođen krivice.
Podsjetimo na još neke ministre koji su dolazili u sukob sa zakonom.
Zoran Tegeltija (SNSD) pravosnažno je osuđen na pet mjeseci uslovne kazne pred Osnovnim sudom u Banjoj Luci zbog nesavjesnog rada u službi u vrijeme dok je bio načelnik Sektora za carinsko pravne poslove Uprave carine Banje Luke. On je bio i u prošlom sazivu Vijeća ministara BiH i to kao predsjedavajući.
Zukan Helez (SDP) pravosnažno je osuđen na uslovnu kaznu od devet mjeseci zbog davanja lažnog iskaza. Presudu je donio Kantonalni sud u Novom Travniku 2022. godine.
Staša Košarac (SNSD) dovodio se o vezu sa porodičnim nasiljem nad svojom bivšom suprugom Sanjom Stanković koja je o tome svjedočila i pred Parlamentarnom istražnom komisijom za utvrđivanje stanja u pravosuđu.
Optužbe je oslobođen i bivši ministar vanjskih poslova BiH Sven Alkalaj. Njega je marta 2015. godine Tužilaštvo BiH optužilo zbog krivičnog djela nesavjestan rad u službi jer je donio rješenje o isplati novčane nagrade Ani Trišić Babić, zamjeniku ministra vanjskih poslova BiH, za rad u NATO koordinacijskom timu Vijeća ministara BiH, čime je prekršio Odluku Vijeća ministara po kojoj novčana naknada ne pripada rukovodiocu i zamjeniku rukovodioca institucija BIH.
Godinama je i Nikola Špirić (SNSD) bio u sastavu Vijeća ministara BiH. On se dovodio u vezu sa različitim korupcionim aferama zbog čega su vođene neke manje istrage, ali nijedna nije rezultirala optužnicom. Bh. pravosuđe nije bilo sposobno da optuži Špirića, ali su ga zato američke vlasti stavile na crnu listu.
(zurnal.info)