Istražujemo
POSLJEDICA NERADA UPRAVE: Vitezitu zbog dugova isključena električna energija
Početkom sedmice trebala je biti održana vanredna sjednica odbora povjerilaca, no četiri od sedam članova nije bilo prisutno. Predstavnik Vlade FBiH u Odboru te Vlatka Mlakić predstavnica radnika, dopisom su objasnili zašto ne žele sjednicu.

Raskol između stečajne uprave, povjerilaca, radnika, Pravobranilaštva, federalne vlade te inih mešetara koji su se sjatili oko imovine Vitezita rezltira novim posljedicama. Njihov uslovno međusobni „visoki napon“ doveo je u petak 25. aprila do isključenja električne energije Vitezitu.

Nakon neplaćanja radnika obezbjeđenja, koji su potom napustili Vitezit i prešli da rade u "WDG Promet" koji je u neleganom posjedu kruga Vitezita, ovo je dodatni, namjerno ili ne, izazvani problem za stečajni postupak.
DOK WDG PROMET UVODI SVOJE ZAŠTITAREPovjerioci traže popis imovine Vitezita uz asistenciju policije
Stečajna upraviteljica Behrija Huseinbegović umjesto da se u prethodnom periodu posvetila kakvom-takvom profitu iz preostalih pogona, samo je promišljala kako nelegalno uvesti u posjed firmu još uvijek nezvaničnog kupca, zagrebački „WDG Promet“ Matiasa Zubaka. Počela je trošiti novac koji je uplaćen za kupoprodaju, 10,8 miliona maraka, no stečajni sudija je shvatio da tako želi „na mala vrata“ verifikovati kupnju, te joj je zabranio trošenje istog.
TROŠILA NOVAC UNATOČ SUDSKOJ ZABRANIStečajna upraviteljica Vitezita prijavljena Tužilaštvu SBK
Početkom sedmice trebala je biti održana vanredna sjednica odbora povjerilaca, no četiri od sedam članova nije bilo prisutno. Predstavnik Vlade FBiH u Odboru te Vlatka Mlakić predstavnica radnika, dopisom su objasnili zašto ne žele sjednicu. Podsjetili su na nelogičnu obustavu proizvodnje ANFO eksploziva, nezakonito uvođenje WDG-a u posjed te otuđenja imovine Vitezita.

Sjednica je održana unatoč nedostatku kvoruma, a predsjednik Odbora povjerilaca Adil Lozo priznao je kako su na ranijem sastanku sa predstavnicima Vlade FBiH saznali kako je njihov stav „da se otvore razgovori sa kupcem o povlačenju iz procesa“.
Osvrnuo je i na neplaćanje kuporodajnog poreza od strane WDG-a što je bio dodatni argument za zabranu njihovog uvođenja u posjed.
„Data su mi u više navrata obećanja da će se to brzo završiti, a porez još nije uplaćen, što je jedan od osnovnih uslova za podnošenje zahtjeva za upis u zemljišne knjige. Iznijet ću svoje mišljenje da su ataci na ovaj stečajni postupak političke a ne pravne naravi“, naveo je Lozo.
Nije elaborirao ko i zašto politički atakuje na Vitezit u stečajnom postupku, no moguće je da se nešto dešava glede (ne)uplate poreza.
Žurnal je igrom slučaja, u isto vrijeme kada je Vitezitu isključena električna energije primjetio dolazak u jedan notarski ured Pere Toljušića, osobe od povjerenja Matiasa Zubaka i prvog pomoćnika Josipa Rajića, direktora „WDG Vitez“ u društvu djelatnika ispostave federalne Porezne uprave u Vitezu.

Da li su Zubakovi pronašli 540.000 maraka za uplatu poreza ili se pokušavao pronaći način za odgodu plaćanja, odnosno prinudne naplate koju je Porezna uprava već odredila, biće vrlo brzo poznato. U suprotnom može biti realizovana ideja predsjednika travničkog Općinskog suda suda Gorana Dujića i stečajnog sudije Ive Žabića, da je najjednostavnije rješenje za raskid kupoprodajnog ugovora sa „WDG Promet“ upravo njihovo neplaćanje poreza.
NAKON VIŠEGODIŠNJE AGONIJEDa li će konačno biti poništena kupovina imovine Vitezita?
(zurnal.info)